Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Ogród zimą – jak o niego zadbać?

Ogród to dosyć ważne miejsce, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać każdego dnia. Ludziom wydaje się, że zimą nic nie trzeba z nim robić. A rzeczywistość wygląda wręcz przeciwnie. Jest to ważny okres, który należy odpowiednio wykorzystać. I dzisiaj właśnie przedstawimy, jak się za to zabrać.

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Zimno, wiatr, chłód to najgorsi wrogowie większości roślin. Mogą doprowadzić do zniszczenia nawet najpiękniejszego ogrodu. Zwłaszcza gdy nie zabezpieczymy odpowiednio naszego zielonego zakątka. Warto zatem zabrać się za to, czym prędzej i regularnie sprawdzać, jaki jest stan zabezpieczeń. Należy bowiem reagować na zmiany pogody. Przy większych mrozach trzeba będzie dodatkowo okryć rośliny, a przy wcześniejszej odwilży warto je nieco odsłonić, by nie doszło do procesów gnilnych.

Nadmiar śniegu – jak go usunąć?

Niewielka ilość śniegu pozwala roślinom na bezpiecznie przezimowanie. Jednak, gdy opady są zbyt intensywne, może się stać to zagrożeniem dla naszego ogrodu. Mogą zniekształcić czy nawet połamać gałęzie krzewów i drzew. Dlatego należy go regularnie zgarniać. W przypadku trawnika nadmiar śniegu warto zgarnąć pod drzewa, dzięki czemu nie musimy obawiać się kałuż po roztopach. Ważne jest także to, by nie udeptywać śniegu, gdyż wpływa to niekorzystnie na rosnącą trawę.

Jak prawidłowo konserwować i czyścić swój sprzęt?

Nie można także zapomnieć o sprzęcie ogrodowym, z którego korzystamy. Trzeba go odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, zmianą temperatur, a także brakiem użycia, gdyż to wszystko może negatywnie na niego wpływać.

Na początek dokładnie go czyścimy i osuszamy (zwłaszcza niemetalowe elementy). Części ruchome należy nasmarować olejem, dzięki czemu unikniemy rdzy. W przypadku kosiarki należy oczyścić i naostrzyć noże, naoliwić ruchome elementy, sprawdzić mechanizmy.

Możemy też sprawdzić, czy któreś narzędzia nie wymagają wymiany. Znajdziemy je choćby na stronie: https://obrzezeogrodowe.pl/.

Zabezpieczanie i przycinanie drzew oraz krzewów

Kolejnym ważnym zajęciem jest zadbanie o drzewa i krzewy. Należy je przyciąć, zabezpieczyć, a także pobielić pnie, zanim zaczną się mrozy i większe opady. Młode drzewka dodatkowo osłaniamy, dzięki czemu nie będą obgryzane przez zwierzęta.

Jeśli nie ma mrozu, można także zabrać się za przycinanie gałęzi oraz prześwietlanie krzewów czy drzew. Zwłaszcza jest to związane z chorymi, krzywymi i krzyżującymi się gałęziami.

A na koniec – aranżacja ogrodu

Zimą możemy także zastanowić się, jakie zmiany chcielibyśmy jeszcze wprowadzić w naszym ogrodzie. Aż do wiosny możemy prowadzić wszelkie działania planistyczne i przygotowawcze do zmian w aranżacji naszego ogrodu. Dodatkowo brak liści może nam znacząco pomóc w dobrym zagospodarowaniu całego miejsca.

Za realizację możemy zabrać się, gdy tylko nie ma zbyt dużego mrozu, a ziemia nie jest zbyt przemarznięta. Możemy choćby wytyczać nowe rabatki, wymienić płyty chodnikowe. Ciekawym rozwiązaniem są także kratki ogrodowe, które można wypełnić kamieniami lub posadzić w nich na wiosnę trawę.

Jak widać, zima nie jest czasem bezczynności w ogrodzie. To wciąż dosyć intensywny czas, w którym trzeba zadbać o to, by wiosną ogród mógł odżyć i znów cieszyć nas swoim wyglądem. Musimy odpowiednio zadbać o zabezpieczyć nasze rośliny przed zimnem i śniegiem, by mogły pięknie rosnąć przez resztę roku. Możemy ten czas dobrze wykorzystać, zabrać się za planowanie, a nawet wstępne zmiany, zanim jeszcze nadejdą pierwsze cieplejsze dni.  Dzięki temu wiosną będziemy mieli mniej pracy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx