Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Ojciec Pio – historia świętego

Historia Ojca Pio wydawać by się mogła dość niewiarygodna. Charakterystyczne stygmaty pojawiające się na jego ciele po dziś dzień nie zostały wytłumaczone, a wiele wątków wciąż jest owianych tajemnicą. Kim tak naprawdę był Ojciec Pio i dlaczego jest tak ważną postacią Kościoła katolickiego?

Kim był Ojciec Pio?

Francesco Forgione, bo tak właśnie nazywał się Ojciec Pio, urodził się 25 maja 1887 roku w wielodzietnej rodzinie niedaleko Neapolu. Już od najmłodszych lat pragnął służyć Bogu, oddając się jednocześnie modlitwie i kontemplacji. Jako pięciolatek oznajmił, że chce wstąpić do zakonu i żyć zgodnie z zasadami głoszonymi w kościele. Tak też z czasem się stało… Rok 1903 był bowiem kluczowy, gdyż to właśnie wtedy rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w Morcone, by w późniejszym czasie złożyć śluby zakonne. Ojciec Pio był i będzie bardzo ważną postacią! Otóż za sprawą swych problemów zdrowotnych pozostawał w klasztorze San Giovanni Rotondo aż do dnia śmierci, miewając przez cały ten czas wizje i ekstazy. Ojciec Pio zasłużenie został kanonizowany w 2002 roku przez św. Jana Pawła II. Dziś niestety nie tak wiele mówi się o jego poczynaniach…

Ojciec Pio – skromny i oddany

O Ojcu Pio można by mówić i mówić, a wciąż tak wiele kwestii pozostałoby przemilczanych… Był człowiekiem bardzo skromnym i oddanym Bogu, co więcej – skazany na wieloletnią mękę przyjmował ją z niesamowitą pokorą. Ojciec Pio uchodzi za pierwszego stygmatyka Kościoła katolickiego. Wraz z biegiem lat na jego ciele zaczęły pojawiać się pierwsze stygmaty, które utrzymywały się przez ponad 50 lat. Dopiero w dniu jego śmierci rany zasklepiły się, nie pozostawiając żadnych blizn. Co ciekawe, istnieją zapiski dotyczące zapachu unoszącego się ze stygmatów. Wówczas mówiono, iż z jego ciała unosi się najprzyjemniejszy zapach, z jakim kiedykolwiek można było mieć do czynienia. Stygmaty obecnie są uznawane za symbol Ojca Pio. Choć do dziś nie zostały one wytłumaczone naukowo, mogły wskazywać na wielkie oddaniu Bogu.

Jak sam mówił, cierpienie ludzkie jest połączone nierozerwalną więzią z miłością do Boga. Ojciec Pio doświadczył zarówno jednego, jak i drugiego. To jednak wydarzenia te miały bardzo duży wpływ na jego życie kapłańskie. Wokół postaci tej narosło wiele kontrowersji, na podstawie których został on odsunięty z klasztoru.

Artykuły religijne i produkty klasztorne znajdziecie na stronie sklepu internetowego Holyart.

Ciekawostki o Ojcu Pio

Ojciec Pio obecnie uznawany za świętego, niegdyś stronił od wszelkiego rozgłosu. Jego poczynania sprawiły, iż całe to cierpienie zaczęło być utożsamiane z prawdziwym cudem. Kult Ojca Pio wciąż jednak cieszy się niesamowitą popularnością. W trakcie jego służby kapłańskiej przybywały do niego tłumy potrzebujących, a on z wielką cierpliwością i wyrozumiałością przekazywał im swe mądrości… Co jeszcze warto wiedzieć o Ojcu Pio?

  • Stygmaty – po śmierci Ojca Pio okazało się, że na jego ciele pojawiła się jeszcze jedna rana. Została zlokalizowana w okolicy ramienia, czyli tam gdzie Jezus Chrystus miał ślad po krzyżu.
  • Uzdrowienia – Ojciec Pio uzdrowił niewidomą dziewczynkę w 1947 roku przyprowadzoną przez swoją babcię. Dziewczynka nie miała źrenic.
  • Przepowiednia – jeszcze zanim św. Jan Paweł II został papieżem, usłyszał od Ojca Pio, że niebawem obejmie najwyższe stanowisko w Kościele katolickim.
  • Wizje – ekstazy i wizje miały miejsce w życiu włoskiego zakonnika już od najmłodszych lat. Wówczas mówiono, że Ojciec Pio miał kontakt z aniołami i stróżami.
  • Bilokacja – nie sposób wytłumaczyć tego zjawiska. To jednak zgodnie z zapiskami Ojciec Pio posiadał zdolność przebywania w kilku miejscach. Dowodem tego jest jego uczestnictwo w pogrzebie w Ameryce Południowej. W tym samym przebywał także we włoskim klasztorze… 

Historia ojca Pio z pewnością części z was jest doskonale znana. Jednych może szokować, wśród drugich wywoływać mieszane emocje. To jednak należy o niej pamiętać na każdym kroku! Ojciec Pio to postać zwyczajna, a jednocześnie tak wyjątkowa…

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx