Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Pożyczki bez zatrudnienia – czy osoba bez pracy ma szansę na kredyt czy pożyczkę?

Pożyczki bez zatrudnienia są z pewnością trudniej dostępne niż pożyczki dla osób ze stałymi dochodami z umowy o pracę, ale nie są niemożliwe. Taka pożyczka dla bezrobotnych to nierzadko jedyny sposób na pozyskanie dodatkowego zastrzyku finansowego. Od razu należy zaznaczyć, że nawet, jeśli dana instytucja pożyczkowa ma w swojej ofercie pożyczki bez zatrudnienia, to nie oznacza to, że nie będzie w żaden sposób weryfikować zdolności kredytowej pożyczkobiorcy czy po prostu zabezpieczał się w określony sposób przed niespłaceniem pożyczki

Dla banku czy parabanku idealny pożyczkobiorca to taki, który osiąga dochody z etatu, najlepiej mając umowę o pracę na czas nieokreślony. Na wysoką przyznawalność pożyczek czy kredytów mogą liczyć również osoby prowadzące działalność gospodarczą, mające stałe wpływy na konto. W nieco trudniejszej sytuacji są np. osoby zatrudnione na zleceniach – pożyczki dla zleceniobiorców są z reguły obwarowane dodatkowymi warunkami.

Pożyczki bez zatrudnienia – w banku czy parabanku?

Banki podlegają przepisom prawa bankowego i przy udzielaniu pożyczek muszą brać pod uwagę więcej okoliczności, niż parabanki. Parabanki udzielają pożyczek na podstawie przepisów prawa cywilnego, nie podlegają one regulacjom prawa bankowego. Stąd mogą do udzielania pożyczek podchodzić nieco mniej restrykcyjnie. Tyle, że dla pożyczającego łatwiejsze pożyczki bez zatrudnienia oznaczają z reguły pożyczki droższe niż te udzielane w bankach.

W każdym razie – osoba bezrobotna raczej nie ma co liczyć na kredyt czy pożyczkę w banku. Mówimy tu oczywiście o pożyczkach krótkoterminowych – udzielanych na niewielkie kwoty rzędu 500 – 5000 zł i z krótkim okresem spłaty. Aby uzyskać wsparcie finansowe w postaci pożyczki musi ona udać się do jednego z kilkudziesięciu parabanków, działających w Polsce, tudzież złożyć wniosek o kredyt na dowód online (więcej o tego typu kredytach znajdziesz w tym artykule: https://poradynacodzien.pl/kredyt-na-dowod-bez-bik/).

Tyle, że wypełnienie wniosku o pożyczkę bez zatrudnienia to jeszcze nie koniec. Pożyczki bez zatrudnienia udzielane są osobom, które nie mają negatywnych wpisów w bazach typu BIK, ERIF itp. Parabank jest skłonny udzielić pożyczki bez analizy sytuacji rodzinnej i życiowej pożyczkobiorcy, ilości osób, jakie ma na utrzymaniu, miesięcznych wydatków itd. Będzie jednak chciał jakiegoś zabezpieczenia, np. zastawu czy podżyrowania pożyczki bez zatrudnienia.

Pożyczki bez zatrudnienia udzielane są osobom bezrobotnym, osobom pracującym jedynie dorywczo, utrzymującym się z pomocy socjalnej, zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych – umowie zlecenia i umowie o dzieło. Warto dodać, że są osoby legalnie pracujące za granicą, ale w Polsce nie mające stałego źródła dochodu – z punktu widzenia banków czy parabanków są to również osoby bezrobotne i w zasadzie jedyna oferta dla nich to pożyczki bez zatrudnienia (więcej o tym poczytasz tutaj: https://poradynacodzien.pl/pozyczki-bez-zatrudnienia/).

Pożyczki dla bezrobotnych – czy to bezpieczne?

Jeśli chodzi o pożyczki bez zatrudnienia, to należy mieć na względzie dwie kwestie – po pierwsze zanim w ogóle złożymy wniosek o taką pożyczkę, należy sprawdzić firmę pożyczkową. Firma musi być legalnie działającym podmiotem gospodarczym, musi mieć numer REGON i NIP, najlepiej poczytać dostępne w internecie opinie o firmie pożyczkowej. Oczywiście nie można sugerować się samymi opiniami – nierzadko zdarza się, że negatywne opinie na temat pożyczek bez zatrudnienia piszą osoby, którym bank czy parabank odmówiły udzielenia takiej pożyczki.

Warto przejrzeć stronę internetową pożyczkodawcy. Zwróćmy uwagę na zakładkę kontakt – jeśli nie ma w niej danych kontaktowych typu adres i telefon, a jedynie np. formularz kontaktowy, to już powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Rzetelna firma pożyczkowa nie ukrywa swoich danych kontaktowych.

Druga rzecz – jeśli planujemy złożyć wniosek o pożyczkę bez zatrudnienia przez internet, upewnijmy się, że strona internetowa firmy pożyczkowej umożliwia bezpieczne podawanie danych osobowych. W przeglądarce internetowej po wejściu na stronę firmy sprawdźmy, czy wyświetla się „kłódka”, czyli połączenie jest szyfrowane. Niestety nierzadko dochodzi do kradzieży danych osobowych i wyłudzania pożyczek czy kredytów na skradzione dane.

Jeszcze jedna ważna rzecz – zanim weźmiemy pożyczkę bez zatrudnienia w parabanku, sprawdźmy, czy Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała ostrzeżeń w jego przedmiocie. Generalnie, jeśli planujemy wzięcie pożyczki w znanej od lat firmie pożyczkowej (których reklamy można zobaczyć np. w telewizji), to nie ma się czego obawiać.

Należy pamiętać, że każda pożyczka, również pożyczka dla bezrobotnych, musi zostać spłacona. Jeśli chcemy oszczędzić sobie nerwów, egzekucji komorniczej i zaciągania pożyczki w celu spłacenia poprzednio zaciągniętych zobowiązań upewnijmy się, że mamy możliwości finansowe, aby pożyczki bez zatrudnienia spłacić nie mając stałego źródła dochodu. Łatwo bowiem pożyczyć niewielką kwotę i wpaść w wielkie problemy finansowe.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx