Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2022

RTG w Krakowie bez skierowania: co musisz wiedzieć?

Rentgenografia jest jedną z podstawowych technik diagnostycznych pozwalającą uzyskać czytelne obrazy różnych struktur anatomicznych. Wskazaniem do wykonania RTG są m.in. dolegliwości w układzie ruchu, np. choroby kręgosłupa, złamania i przemieszczenia kości, jak i zmiany na tle reumatoidalnym. Badanie RTG pozwala na wykrycie wielu schorzeń, stanowi też ważny element profilaktyki zdrowotnej. Prześwietlenie promieniami Roentgena jest jednocześnie najstarszą metodą obrazowania, jakie zna medycyna.

Na czym polega badanie RTG?

Rentgenografia polega na naświetleniu wiązką promieniowania rentgenowskiego (czyli promieni X) wybranego obszaru ciała. To popularne badanie diagnostyczne znane jest też pod nazwą „prześwietlenie”, „rentgen” lub „badanie radiologiczne”. Promieniowanie X jest jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego obejmującym zakres długości fal od nadfioletu do promieniowania gamma. Jego odkrywca, Wilhelm Röntgen, otrzymał za to nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Za wytwarzanie promieni X odpowiedzialny jest specjalny aparat zwany lampą rentgenowską. Podczas prześwietlenia promienie X przenikają częściowo przez ciało i padają na błonę rentgenowską, a jednocześnie są pochłaniane w różnym stopniu przez poszczególne tkanki, co umożliwia otrzymanie dwuwymiarowego obrazu – zdjęcia RTG.

Jak często można wykonywać badanie RTG?

Badanie RTG jest szybkie i bezbolesne, ale nie można go wykonywać za często. Pojedynczy rentgen jest bezpieczny: dawka promieniowania, jaką przyjmuje pacjent, nie jest szkodliwa. Badania radiologicznego nie należy jednak stosować częściej niż to absolutnie konieczne. Zaleca się, by w ciągu roku nie robić więcej niż dwóch takich badań. Zbyt wysoka dawka promieniowania X może przekraczać zdolności obronne organizmu, co zwiększa ryzyko zniszczenia DNA, a także zachorowania na nowotwory złośliwe. Ze względu na potencjalną szkodliwość promieni Roentgena prześwietleń nie powinno się wykonywać u pacjentek spodziewających się dziecka, zwłaszcza w I trymestrze. W wyjątkowych przypadkach ta metoda obrazowania może być zastosowana u kobiet ciężarnych, jednak z użyciem szczególnych środków ostrożności. W przypadku RTG w ciąży kluczowe znaczenie ma przyjmowana dawka. Stosowane współcześnie aparaty do badań radiologicznych są nowocześniejsze i bezpieczniejsze niż dawniej, umożliwiają też uzyskanie wyraźnego obrazu przy ograniczeniu dawki promieni X. Rentgen w ciąży wymaga jednak szczególnej uwagi podczas kwalifikowania.

RTG klatki piersiowej: jak się przygotować?

Jednym z częściej wykonywanych badań RTG jest rentgen klatki piersiowej. Badanie RTG klatki piersiowej umożliwia wykrycie takich nieprawidłowości jak zapalenie płuc, gruźlica czy nowotwory. Na podstawie zdjęć RTG tego obszaru można ocenić też wielkość i położenie serca. Do prześwietlenia klatki piersiowej nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Na badanie warto założyć luźne ubranie, ponieważ do RTG trzeba zdjąć bluzkę. Bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć okulary, łańcuszek z szyi i kolczyki – elementy wykonane z metalu mogłyby zakłócić przechodzenie promieni X. Wykonanie zdjęcia RTG trwa zwykle do 15 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Przygotowanie do RTG kręgosłupa

Rentgen kręgosłupa jest bezbolesny, bezinwazyjny, łatwy do wykonania i trwa zwykle kilka minut. Wskazaniem do jego przeprowadzenia może być nie tylko podejrzenie różnych chorób, lecz także profilaktyka. RTG kręgosłupa wykonuje się m.in. w celu oceny wad postawy, a także przy podejrzeniu zmian zapalnych i zwyrodnieniowych. Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, za wyjątkiem odcinka lędźwiowo-krzyżowego: w tym przypadku trzeba być na czczo lub co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku.

Czy na badanie RTG potrzebne jest skierowanie?

Rentgen można wykonać zarówno nieodpłatnie, w ramach świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i korzystając z prywatnej diagnostyki. Na badania obrazowe – takie jak RTG, USG albo RMI – zawsze trzeba mieć skierowanie, bez względu na to, czy robimy je w ramach NFZ, czy prywatnie. Badanie RTG i opis zdjęcia wykonuje się w pracowni radiologicznej. Wyniki są do odbioru po kilku godzinach, ewentualnie na drugi dzień. Personel pracowni ma obowiązek odmówić zrobienia zdjęcia RTG kolana czy RTG klatki piersiowej bez skierowania od lekarza nawet gdy pacjent chce sam za nie zapłacić.

Badanie RTG bez skierowania w mieście Kraków

Rentgen należy do najczęściej wykonywanych badań ze względu na wysoką dostępność i przystępną cenę. Aparaturą umożliwiającą zrobienie zdjęć RTG dysponuje wiele placówek medycznych w całej Polsce. Jednym z regionów znanych ze specjalistycznej opieki medycznej, obejmującej również profesjonalną diagnostykę obrazową, jest Małopolska. RTG w Krakowie można zrobić w dowolnym ośrodku diagnostycznym. Za badanie w stolicy województwa małopolskiego trzeba zapłacić zwykle od 30 do 150 złotych. Skierowanie od lekarza jest obowiązkowe w każdym przypadku. Rentgen bez skierowania nie jest możliwy – za wyjątkiem badań wykorzystujących bardzo małe dawki promieni X, np. RTG zęba czy pomiaru gęstości kości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania RTG w Krakowie, wejdź tutaj.

5 1 vote
Article Rating
Materiał Partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x