Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Jak dobrać podgrzewacz CWU?

Podgrzewacz CWU (ciepłej wody użytkowej) to jeden z najważniejszych sprzętów w każdym domu. Bez niego niemal niemożliwe byłoby na przykład wzięcie prysznica, ponieważ odpowiada za ogrzewanie zimnej wody i dostarczanie jej do kranu. Wybór odpowiedniego podgrzewacza nie zawsze jest jednak łatwy. W naszym artykule opisujemy, czym kierować się przy zakupie sprzętu.

Przeanalizuj zużycie wody w gospodarstwie domowym

Podgrzewacz CWU – pierwszą rzeczą, jaką trzeba ustalić przed jego zakupem, jest to, ile wody średnio zużywa się w ciągu dnia. Jest to o tyle trudne, że trzeba uwzględnić wszystkie czynności, takie jak picie, gotowanie, korzystanie z toalety, branie prysznica. Niestety rzadko kiedy daje się to dobrze wyliczyć, ponieważ jednego dnia może się wykorzystać znacznie mniej, innego znacznie więcej wody. Średnio jedna osoba zużywa mniej więcej 50 litrów na dobę, a zatem można by założyć, że czteroosobowa rodzina zużyje dziennie 200 litrów. Trzeba jednak pamiętać, że zmieszanie zimnej wody z ciepłą sprawia, że zużycie znacząco rośnie. Trzeba zatem zaplanować kupienie znacznie większego zbiornika.

Czym cechuje się gazowy podgrzewacz do wody?

Na rynku możesz znaleźć dwa główne typy podgrzewaczy do ciepłej wody użytkowej: gazowy i elektryczny. Najpierw omówimy ten pierwszy. Jak można się domyślać, do ogrzania wody wykorzystuje się w nim gaz ziemny, a zatem można go zastosować wyłącznie wtedy, gdy w domu założona jest instalacja gazowa. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie w eksploatacji, a dodatkowo nie są awaryjne. Trzeba je jednak poddawać bieżącym przeglądom i konserwacjom. Najważniejszą kwestią jest jednak zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Bez odpływu powietrza w zbiorniku może zacząć wydzielać się czad. Przy obecności wywietrznika nie masz się czego obawiać.

Charakterystyka elektrycznych podgrzewaczy ciepłej wody

Zaletą elektrycznych podgrzewaczy jest to, że da się je zamontować w każdym domu niezależnie od tego, czy mają one zamontowaną instalację gazową, czy nie. Przypominają one prostą w obsłudze grzałkę elektryczną, więc mogą być odpowiedniejsze dla osób, które nie chcą mieć w domu skomplikowanej aparatury. Oprócz tego zaletą tego sprzętu jest to, że łatwo da się w nich ustawić konkretne ustawienia, takie jak sygnalizowanie zbyt wysokiej temperatury wody lub wybieranie energooszczędnej pracy. Problemem mogą być za to przerwy w dostawie prądu, choć niektóre sprzęty posiadają możliwość przejścia w tryb rezerwowy.

Czy lepiej wybrać podgrzewacz z zasobnikiem, czy model przepływowy?

Zasobnik to miejsce, gdzie składowana jest woda po podgrzaniu. Zajmuje on sporo miejsca, zwłaszcza jeśli podgrzewacz mieści wiele litrów. Zaletą jest za to fakt, że ciepła woda pojawia się niemal od razu po włączeniu kranu. Modele przepływowe są bardzo kompaktowe, więc nadają się w miejsca, gdzie nie ma dużo wolnego miejsca. Niestety, zanim ogrzeją one wodę, musi minąć nieco czasu.

Ogrzewacze do wody są konieczne w każdym gospodarstwie domowym. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu tekstowi wiesz na ich temat nieco więcej.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx