Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 maja 2022

Podstawowe badania krwi

Większość ogólnodostępnych testów laboratoryjnych i diagnostycznych wykonywanych jest w oparciu o badanie krwi żylnej pacjenta. Krew jako podstawowy środek transportu człowieka zawiera w sobie informacje na temat poziomu wszystkich hormonów, enzymów, elektrolitów, białek oraz innych substancji występujących w ludzkim organizmie. Celem badania krwi jest oznaczenie parametrów morfotycznych i właściwości krwi – czasu protrombinowego, obecności białych i czerwonych krwinek, objętości osocza, płytek krwi oraz wielu różnych wartości, które świadczą o aktualnym stanie organizmu i funkcjonowaniu poszczególnych narządów, które są odpowiedzialne za usuwanie uszkodzonych krwinek i produkcję nowych.

Badania krwi – dlaczego są tak istotne?

Morfologia jest podstawowym badaniem, które skupia się na określeniu liczebności poszczególnych elementów wchodzących w skład krwi. Ich nieprawidłowe wartości mogą świadczyć o zachodzących w organizmie zaburzeniach infekcyjnych i metabolicznych. Podwyższony poziom leukocytów może świadczyć o stanie zapalnym toczącym się w organizmie, z kolei zbyt niska wartość krwinek czerwonych może doprowadzić do anemii i niedokrwistości. Na podstawie podstawowych badań krwi możliwe jest wczesne wykrycie wielu patologicznych objawów takich jak na przykład krwawień utajonych (w przypadku raka jelita). Dzięki temu prostemu testowi diagnostycznemu, zalecanemu zwłaszcza we wczesnej diagnostyce wielu schorzeń i chorób, można w obrazie krwi wykryć pierwsze symptomy choroby nowotworowej.

Badanie krwi – kiedy je najlepiej wykonać?

Badania krwi stanowią podstawową informację na temat ogólnego stanu zdrowia człowieka i funkcjonowania konkretnych narządów. Dzięki określeniu wielu parametrów krwi,  tego typu badania są wykorzystywane w diagnostyce niemalże każdej choroby. Jeśli doświadczamy niepokojących objawów, musimy udać się do lekarza po skierowanie na konkretne badania, a następnie już po ich wykonaniu musimy skonsultować z lekarzem otrzymane wyniki. Analiza obrazu klinicznego pacjenta  wraz z historią choroby i wynikami badań pozwoli lekarzowi zdiagnozować zaburzenie i odpowiednio wcześniej wdrożyć właściwe leczenie, lub jeśli będzie tak potrzeba – skierować pacjenta na konsultacje z innym specjalistą.

Badania genetyczne

Badania genetyczne pozwalają poznać zakodowane informacje, które od chwili poczęcia zostały nam przekazane przez rodziców i które można przekazać własnym dzieciom. Poprzez wydzielenie materiału genetycznego z próbki krwi możliwe jest wykrycie mutacji a także poliformizmów genetycznych, które są odpowiedzialne za patologiczne zaburzenia oraz zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów w późniejszym życiu. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu rodzajów mutacji możliwe jest zapobieganie rozwojowi danej choroby. Dowiedz się więcej na https://badaniakrwi.pl/

Jak przygotować się do badań krwi?

Zdecydowana większość badań krwi będzie wymagać odpowiedniego przygotowanie. Podstawą jest być na czczo przez 12 od ostatniego, lekkostrawnego posiłku. Należy również pamiętać aby na dwie doby przed pobraniem krwi nie uprawiać intensywnego treningu i nie spożywać alkoholu. Dobrą praktyką przed pobraniem jest wypicie szklanki wody, dzięki której krew będzie łatwiejsza do pobrania. Jeśli na stałe przyjmujesz określone leki, musisz skonsultować z lekarzem ich przyjęcie przed pobraniem. Pobranie krwi otwiera drzwi do poznania wielu przyczyn zaburzeń jakimi jest diagnostyka chorób tarczycy, diagnostyka infekcji, diagnostyka osteoporozy a także diagnostyka anemii. Jeśli niepokoją Cię konkretne objawy, wykonaj niezbędne badania w miejscu, jakim jest Punkt Pobrań Diagnostyki – Bydgoszcz, ul. Gajowa 17

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x