Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

16 stycznia 2022

Rodzaje frezów

Frez palcowy do metalu to określenie, które kiedyś mówiło tylko o dwupiórowych frezach bez zaokrąglenia/fazowania krawędzi mających możliwość pracy w pełnym materiale. Nazwa te jednak silnie wyewoluowała wraz z rozwojem technik skrawania i dostępnych maszyn, przez co frez palcowy do metalu oznaczać może też frezy z fazą, frez z promieniem, frezy torusowe, a czasem nawet jest tak nazywany frez kulisty do metalu.

Najbardziej typowy i najczęściej spotykany frez palcowy do metalu to produkt o przekroju prostokąta z liczbą ostrzy zależną od średnicy i zastosowania – do materiałów ciągliwych, zalepiających narzędzie zwykle mniejszą (1-2 ostrza), do materiałów bardzo twardych z większą (nawet do 20 ostrzy na narzędziu). Wykorzystujemy go głównie do obróbek krawędziowych (dwu i pół osiowych), zgrubnych jak też wykończeniowych. Frez kulisty do metalu to zwykle narzędzie wykończeniowe, zwykle dwupiórowe, którego zadaniem jest wierszowanie powierzchni swobodnej, pozwalające na wykonanie niemal dowolnego kształtu, z wykorzystaniem programowania w oprogramowaniu typu CAM.

Nie od dzisiaj wiemy, że przy doborze dostawcy/dystrybutora dowolnych produktów, faworyzować powinniśmy głownie cechy takie, jak rozmiar firmy (duża firma to pewność gwarancji, łatwa i szybka dostępność czy wsparcie), dostępność pracowników (im bliżej nas znajduje się handlowiec/doradca handlowy, tym większa szansa, że będzie w stanie wesprzeć nas w użytkowaniu produktu „od ręki”), pochodzenie produktów (produkty azjatyckie z wyłączeniem japońskich generalnie mają niższą jakość niż produkty europejskie), szeroka gama typów/modeli (zależnie od potrzeb zdecydujemy się na droższe/tańsze produkty), czy wsparcie aplikacyjne (co nam po produkcie, którego sam dostawca nie potrafi użyć).

Holenderskie produkty firmy VanHoorn, zwłaszcza z linii ParaTooling dystrybuowane przez polską firmę Abplanalp (największą firmę o tym profilu w tej części Europy) idealnie wpisują się w powyższe założenia. Frez palcowy do metalu występujący w wersjach od 2 do 6 piór z grup ST, RS czy też MS charakteryzuje się świetnym stosunkiem cena – jakość, łącząc najwyższej jakości węglik ultra-fine i wieloletnią tradycję oraz doświadczenie w produkcji narzędzi skrawających z bardzo atrakcyjną ceną – w wypadku freza trójpiórowego fi10 RS3 już od około 25eur. Frez kulisty do metalu grupy BT2 o średnicy 10mm kosztuje nawet mniej –  już od 21eur, pozwalając na wydajne frezowanie powierzchni kształtowych, bez rujnowania opłacalności produkcji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x