Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Rodzaje frezów

Frez palcowy do metalu to określenie, które kiedyś mówiło tylko o dwupiórowych frezach bez zaokrąglenia/fazowania krawędzi mających możliwość pracy w pełnym materiale. Nazwa te jednak silnie wyewoluowała wraz z rozwojem technik skrawania i dostępnych maszyn, przez co frez palcowy do metalu oznaczać może też frezy z fazą, frez z promieniem, frezy torusowe, a czasem nawet jest tak nazywany frez kulisty do metalu.

Najbardziej typowy i najczęściej spotykany frez palcowy do metalu to produkt o przekroju prostokąta z liczbą ostrzy zależną od średnicy i zastosowania – do materiałów ciągliwych, zalepiających narzędzie zwykle mniejszą (1-2 ostrza), do materiałów bardzo twardych z większą (nawet do 20 ostrzy na narzędziu). Wykorzystujemy go głównie do obróbek krawędziowych (dwu i pół osiowych), zgrubnych jak też wykończeniowych. Frez kulisty do metalu to zwykle narzędzie wykończeniowe, zwykle dwupiórowe, którego zadaniem jest wierszowanie powierzchni swobodnej, pozwalające na wykonanie niemal dowolnego kształtu, z wykorzystaniem programowania w oprogramowaniu typu CAM.

Nie od dzisiaj wiemy, że przy doborze dostawcy/dystrybutora dowolnych produktów, faworyzować powinniśmy głownie cechy takie, jak rozmiar firmy (duża firma to pewność gwarancji, łatwa i szybka dostępność czy wsparcie), dostępność pracowników (im bliżej nas znajduje się handlowiec/doradca handlowy, tym większa szansa, że będzie w stanie wesprzeć nas w użytkowaniu produktu „od ręki”), pochodzenie produktów (produkty azjatyckie z wyłączeniem japońskich generalnie mają niższą jakość niż produkty europejskie), szeroka gama typów/modeli (zależnie od potrzeb zdecydujemy się na droższe/tańsze produkty), czy wsparcie aplikacyjne (co nam po produkcie, którego sam dostawca nie potrafi użyć).

Holenderskie produkty firmy VanHoorn, zwłaszcza z linii ParaTooling dystrybuowane przez polską firmę Abplanalp (największą firmę o tym profilu w tej części Europy) idealnie wpisują się w powyższe założenia. Frez palcowy do metalu występujący w wersjach od 2 do 6 piór z grup ST, RS czy też MS charakteryzuje się świetnym stosunkiem cena – jakość, łącząc najwyższej jakości węglik ultra-fine i wieloletnią tradycję oraz doświadczenie w produkcji narzędzi skrawających z bardzo atrakcyjną ceną – w wypadku freza trójpiórowego fi10 RS3 już od około 25eur. Frez kulisty do metalu grupy BT2 o średnicy 10mm kosztuje nawet mniej –  już od 21eur, pozwalając na wydajne frezowanie powierzchni kształtowych, bez rujnowania opłacalności produkcji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx