Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Przedmioty warte fortunę, które masz w swoim domu

W swoich domach często przechowujemy skarby, o których wartości nawet nie mamy pojęcia. Wartościowe są bowiem nie tylko dzieła sztuki, antyki czy biżuteria, ale też rzeczy na pozór bardzo zwyczajne, jak zabawki, książki czy stare medale. Jak można ustalić ich cenę?

Zaskakujące odkrycia

Remont bądź gruntowne porządki to okazja, by pozbyć się bezwartościowych rupieci. Może się jednak okazać, że wcale nie są one tak bezwartościowe – moda na PRL-owski design sprawia, że odziedziczone po rodzicach i dziadkach przedmioty nagle stają się towarem mocno poszukiwanym. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze za ceramikę z Włocławka albo Lubiany, szkło z Ząbkowic, biżuterię ORNO, dużą popularnością cieszą się meble na wysoki połysk, które po renowacji osiągają ceny sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Do łask wracają także stare kasety magnetofonowe oraz VHS – oryginalny nośnik z muzyką albo filmem znanego twórcy można sprzedać za ponad 100 zł.

Jeszcze większym zaskoczeniem są odkrycia sprzed wojny – przedmioty, które w tajnych skrytkach przetrwały wiele dekad. Taką właśnie historię przeżył Rudi Schlattner, która rodzina po II WŚ musiała opuścić dom w Czechosłowacji i dopiero po kilkudziesięciu latach udało się dokładnie obejrzeć stary budynek i znaleźć schowane przed ewakuacją rodzinne pamiątki oraz kosztowności. Niespodziewanego odkrycia dokonali także pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – podczas przeprowadzki do nowej siedziby znaleziono garnek wypełniony monetami z czasów potopu szwedzkiego.

Skąd wiadomo, czy coś jest wartościowe?

Samodzielna ocena wartości posiadanych przedmiotów wcale nie jest łatwa. Jednym z czynników, który warto brać pod uwagę jest materiał. Dużą wartość mogą mieć naczynia ceramiczne oraz artefakty wykonane z metali szlachetnych. Warto też zwracać uwagę na wartość historyczną posiadanych przedmiotów – cenne mogą być oryginalne wydania dzieł, klasery ze znaczkami, stare czasopisma, dzieła sztuki czy oczywiści antyki. Jeśli mamy możliwość, możemy zapytać starszych członków rodziny o pochodzenie i historię danych przedmiotów, co pozwoli we wstępnym ustaleniu ich walorów.

Jeśli chcemy się takiej rzeczy pozbyć, kupców najlepiej szukać na forach kolekcjonerskich, innym rozwiązaniem jest wystawienie swojej oferty w popularnym serwisie aukcyjnym. Zależy nam na czasie? Najprościej będzie sprzedać swój przedmiot do antykwariatu, wtedy jednak cena będzie niższa niż przy sprzedaży bezpośredniej. Pamiątki o szczególnej historycznej wartości, jak na przykład korespondencja z czasów wojny czy dokumenty państwowe z poprzednich wieków można oddać do muzeum, gdzie posłużą one za cenne eksponaty i będą wykorzystywane przy badaniach naukowych. Możemy również skorzystać z serwisu zajmującego się identyfikacja i wyceną przedmiotów przez internet.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: valuepedia.co/pl

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx