Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Co brać pod uwagę, gdy wybiera się wkręty ciesielskie?

Jednym z najprostszych elementów do wykonania połączeń materiałów drewnianych są wkręty ciesielskie. W sprzedaży dostępny jest szeroki asortyment różnych wersji tych produktów, które są przystosowane do wykorzystania w określonych sytuacjach.

Do najbardziej popularnych wersji wkrętów stosowanych w ciesielstwie zaliczają się między innymi te o gwincie:

  • częściowym,
  • ściągającym,
  • dociskającym.

Stosowanie każdego rodzaju wkrętów jest proste. Przy mniej skomplikowanych pracach można z powodzeniem wykorzystać wyłącznie śrubokręt. Natomiast dla uzyskania odpowiedniej jakości wykonania przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach drewnianych stosowane są specjalne wkrętaki mechaniczne. Ich zaletą jest to, że pozwalają uzyskać równomierną siłę, co przekłada się na solidność mocowania.

Na jakie wkręty ciesielskie warto się zdecydować?

Jeśli chce się mieć pewność, że wkręt będzie mógł być dłużej użytkowany nawet w trudnych warunkach, wówczas warto zdecydować się na wersje, które są pokryte powłoką antykorozyjną. Ocynkowane wersje mogą być stosowane w środowisku suchym. Natomiast wszędzie tam, gdzie może występować wilgoć, trzeba montować modele, które są ocynkowane ogniowo. Specjalnie wykonana powłoka będzie w stanie zapewnić uodpornienie wkrętu ciesielskiego na działanie wody. Innym rozwiązaniem, które również się sprawdzi, jest zastosowanie produktów wykonanych ze stali nierdzewnej. Takie wkręty ciesielskie są w stanie zapewnić podwyższoną jakość.

Jakie są podstawowe rodzaje wkrętów stosowane w pracach ciesielskich?

Do najbardziej popularnych wkrętów stosowanych w ciesielstwie, zaliczają się te:

  • z łbem stożkowym,
  • z łbem talerzykowym.

Gdy wykonuje się prace, przy których trzeba montować na ścianach warstwy wykończeniowe, wówczas trzeba zdecydować się na wkręty ciesielskie, które mają stożkowy łeb. Pozwala to uniknąć pojawiania się nierówności. Natomiast w celu uzyskania lepszej nośności zastosować można modele, które mają talerzykowe łby. Do produktów, które sprawdzą się, gdy chce się uzyskać płaskie powierzchnie. Uzyskać można dodatkowy efekt niewidoczności wkrętów ciesielskich po zamontowaniu. Gdy dokonuje się wyboru konkretnych produktów do wykorzystania przy pracach ciesielskich, trzeba brać pod uwagę między innymi sposób gwintowania. Dla uzyskania łatwiejszego montażu można zdecydować się na takie wyroby, które mają frez na gwincie. Ma on znaczenie, szczególnie gdy wybiera się długie wkręty. Frez na gwincie będzie wówczas w stanie zapewnić ograniczenie czasu przeznaczonego na wkręcanie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx