Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 czerwca 2023

Gdzie szukać najlepszych lokat na rynku?

Oszczędzanie kapitału to rozsądne działanie, które pomoże zabezpieczyć przyszłość lub zgromadzić środki pod określoną inwestycję. Jednak w dzisiejszych czasach nie warto odkładać pieniędzy do skarbonki, gdyż pieniądz w miarę upływu czasu może stracić na wartości. Znacznie korzystniejszym sposobem odkładania funduszy jest wybranie produktu bankowego, który pozwoli na uzyskanie dodatkowego procentu od wpłacanej kwoty. Dowiedz się, w jaki sposób znaleźć najlepszą lokatę dla siebie.

Czym jest lokata?

Lokata to jeden z produktów bankowych, który jest przeznaczony do deponowania środków finansowych. Zazwyczaj umowa na lokatę określa długość czasu, przez jaki pieniądze będą wpłacone, bez możliwości bezpłatnego ich wypłacenia, jednak dzięki temu oszczędności wzrosną o dany procent. Jest to jeden z bezpieczniejszych instrumentów do pomnażania kapitału, bo wypłata kwot do 100 000 euro jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego oszczędzania, gdyż w ten sposób, zamiast pozwalać na spadek wartości zgromadzonych środków, klient zyskuje. Dla banku jest to także korzystne rozwiązanie, gdy może on obracać zdeponowanym kapitałem.

Jakie są rodzaje lokat?

Wśród ofert bankowych można wyróżnić lokaty:

 • terminową

Umowa na nią jest zawierana na określony termin, a po jej zakończeniu możliwe jest wypłacenie zgromadzonych środków wraz z zyskiem w postaci odsetek. Wybranie kapitału, zanim umowa dobiegnie końca, wiąże się z utratą zgromadzonych profitów, a nawet dodatkową opłatą. Do podtypów lokaty terminowej są zaliczane produkty bankowe krótkoterminowe, długoterminowe, kwartalne, a także z możliwością odnowienia lub stanowiące jednorazową ofertę.

 • strukturyzowana

Kapitał jest podzielony na części, jedne są inwestowane w obligacje, które mają wysoki stopień bezpieczeństwa, inne natomiast mogą być lokowane w inwestycje obarczone wyższym ryzykiem. Wpłacona kwota początkowa jest chroniona w 100% przez cały okres trwania umowy. Zyski są zróżnicowane i uzależnione od warunków giełdowych. Taki produkt łączy w sobie cechy lokaty terminowej oraz inwestycji w akcje.

 • rentierska

W przypadku takiej lokaty umowa trwa minimum 12 miesięcy, więc jest zawierana na dłuższy czas niż terminowa. Kolejną różnicą jest możliwość wypłacania odsetek w cyklu miesięcznym lub kwartalnym.  Warto pamiętać, że choć oprocentowanie jest wyższe na takiej lokacie, to wymagany próg kapitału pozwalający na założenie jej, często wynosi minimum 100 000 złotych.

 • walutowa

Działa na podobnych zasadach co terminowa, należy jednak pamiętać o dodatkowym wskaźniku, czyli różnicach kursowych, gdyż zdeponowany kapitał jest w obcej walucie.

 • overnight

Czasem można zauważyć propozycje banków dotyczące założenia lokaty jednodniowej. Do jej zalet należy krótki czas zdeponowania środków, gdyż taka umowa trwa maksymalnie dobę, po czym bank zwraca całą sumę plus zyski z odsetek. Natomiast kwota wejścia do takiego depozytu często wynosi nawet 50 tysięcy złotych.

 • progresywna

W przypadku takiego depozytu wraz z długością trwania umowy wzrasta oprocentowanie. Wiele banków dopuszcza wypłatę środków przed zakończeniem umowy.

Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Już sama ilość rodzajów depozytów bankowych może przyprawić o mętlik w głowie, a jeśli się doda do tego mnogość ofert różnych placówek, to decyzja staje się jeszcze trudniejsza. Warto się wspomóc narzędziami umożliwiającymi wybór idealnej lokaty przez internet w finanse.rankomat.pl. Dzięki temu w łatwy sposób można porównać aktualne oferty banków oraz warunki depozytów. Wybierając lokatę, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • długość trwania depozytu,
 • wysokość oprocentowania jak również jego rodzaj – należy sprawdzić, czy jest stałe przez cały okres trwania lokaty, czy zmienne,
 • wysokość tzw. kwoty wejścia – czyli jakim kapitałem minimalnie należy dysponować, aby móc otworzyć lokatę,
 • występowania konsekwencji przy ewentualnym wcześniejszym zakończeniu depozytu,
 • ochronę kapitału – czy gwarantowana jest wypłata zainwestowanych środków.

Pamiętając o tych aspektach i korzystając z rankingu lokat, uda Ci się wybrać najkorzystniejszą ofertę.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx