Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Oświetlenie uliczne – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Lampy drogowe to niezbędny element infrastruktury miejskiej oraz wiejskiej, który zapewnia bezpieczeństwo kierowcom podczas jazdy. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być zatem świadomy, poparty wiedzą i zgodnością z normami prawnymi. Jakie oświetlenie uliczne wybrać i dlaczego tak popularnym rozwiązaniem są lampy LED?

Czym jest oświetlenie uliczne? 

Oświetlenie uliczne to niezbędny element instalacji elektrycznej każdego miasta, wsi i dowolnej ulicy, bądź osiedla. Dzięki nim na drodze jest zachowane bezpieczeństwo i prawidłowa widoczność. To, które z lamp ulicznych wybrać powinno być zatem kluczowym zadaniem dla zarządców określonego terenu.

Lampy uliczne wybrane zgodnie z normami prawnymi, zapewniają bezpieczeństwo, a szczególnie ważne są na terenach zabudowanych. Dzięki nim kierowca ma zapewnioną niezbędną widoczność nie tylko na drodze, ale również na poboczu i przy przejściach dla pieszych. 

Lampy uliczne w nowoczesnym wydaniu umożliwiają wykonanie solidnej instalacji na lata. A na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania? 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie uliczne? 

Wszystkie zasady dotyczące wyboru i działania oświetlenia drogowego określone są w normie PN-EN 13201:2016 opracowanej na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Przepisy zawarte w normie dotyczą zasad ograniczenia olśnienia, prawidłowego oddawania barw oraz dostosowania widzenia do zróżnicowanego natężenia ruchu drogowego.

Wybierane lampy uliczne muszą zatem posiadać wysokie parametry techniczne, spełniać standardy, a finalnie też być dopasowane do możliwości finansowych regionu. Dobrym rozwiązaniem jest bowiem wybór takiego oświetlenia, które umożliwia redukcję kosztów związanych z eksploatacją, przy jednoczesnej wysokiej skuteczności działania.

Ważnym aspektem wyboru określonych lamp drogowych są także posiadane przez nie walory estetyczne. Oświetlenie drogowe powinno łączyć w sobie nowoczesną technologię z nienagannym wykończeniem.

Oświetlenie uliczne LED polskiego producenta – na jakie lampy postawić? 

Podczas wyboru konkretnej oprawy oświetleniowej warto sięgnąć po produkty polskiego producenta, które gwarantują jakość i wytrzymałość zastosowanych materiałów. Lena Lighting to jeden z czołowych przedstawicieli lamp ulicznych LED, który do produkcji oświetlenia stosuje aluminium oraz włókno szklane.

Nasze oprawy oświetleniowe zapewniają niskie koszty utrzymania, które wynikają z energooszczędności oraz braku konieczności częstego serwisowania czy konserwacji instalacji. Oprawa uliczna LED minimalizuje ryzyko niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne, stając się tym samym oczekiwanym standardem w Polsce.

Wspomniane lampy uliczne posiadają również regulację optymalnego kąta emisji światła, a sposób montażu dostosowany jest do danej przestrzeni. To oświetlenie uliczne ma także liczne zabezpieczenia, dzięki czemu cała konstrukcja jest chroniona przed zmiennymi warunkami termicznymi czy przepięciem.

To, co najważniejsze to bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że to na ten aspekt zamawiający zwracają szczególną uwagę.

W ofercie wspomnianego producenta znajdziemy różne warianty lamp drogowych, a co ważne są one dedykowane do montażu na różnych obszarach między innymi: na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu oraz na drogach krajowych; sprawdzą się również jako oświetlenie uliczne przejść dla pieszych, chodników i ścieżek rowerowych; do oświetlania dróg lokalnych i osiedlowych, alejek i parkingów.

Stoisz przed trudnym wyzwaniem stworzenia instalacji oświetleniowej konkretnego obszaru? Postaw na solidność i maksymalną oszczędność, przy najwyższych parametrach wytrzymałościowych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx