Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 czerwca 2023

Pimafucort – Jak działa? Kiedy się go stosuje?

W przypadku wystąpienia zmian skórnych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym stosuje się między innymi leki o działaniu miejscowym. Mają one zwykle postać maści i kremów, przykładem jest Pimafucort. Lek ten działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicze, łagodzi stany zapalne, uczucie świądu. Jest to preparat złożony zawierający aż trzy substancje aktywne. Cechuje się wysoką skutecznością działania, ale niestety trzeba też liczyć się możliwością wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Istnieją też przeciwwskazania do jego stosowania, dlatego przed użyciem leku należy skontaktować się z lekarzem/farmaceutą, zapoznać dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania.

Czym jest Pimafucort, jak działa i w jakim celu się go stosuje?

Lek Pimafucort stosuje się w przypadku występowania stanów zapalnych skóry będących wynikiem zakażenia wywołanego bakteriami/grzybami. Za jego działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze odpowiadają następujące związki aktywne: hydrokortyzon, neomycyna i natamycyna. Preparat zawiera leki przeciwinfekcyjne i należące do grupy kortykosteroidów, dzięki czemu ma wszechstronne działanie. Pimafucort występuje w postaci maści lub kremu, który nakłada się w niewielkiej ilości na chorobowo zmienioną skórę od dwóch do czterech razy na dobę. Bardzo ważne jest to, aby nie używać preparatu długotrwale, bo zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż czternaście dni.

Istotne jest także to, aby lek nie miał kontaktu z oczami, błonami śluzowymi ani błoną bębenkową. Pimafucort nałożony na skórę zmniejsza stan zapalny, działa przeciwalergicznie i niweluje świąd. W składzie znajduje się substancja należąca do grupy antybiotyków, która niszczy błonę koronkową grzybów i prowadzi do ich obumierania. Na związki aktywne w Pimafucort wrażliwe są także grzyby Candida i dimorficzne oraz niektóre pleśnie i pierwotniaki. Warto zaznaczyć, że substancje przeciwgrzybicze znajdujące się w preparacie nie przenikają przez skórę do krwiobiegu. Wskazaniami do stosowania leku Pimafucort są choroby skórne z objawami nadkażenia bakteriami i grzybami. Krem aplikuje się także na obszary ze łuszczącym się i wysuszonym naskórkiem, popękaną skórą.

Czy stosowanie maści/kremu Pimafucort może powodować działania niepożądane?

Lek Pimafucort ma szerokie zastosowanie, ale nie może być stosowany w przypadku każdego schorzenia skórnego. Do przeciwwskazań zalicza się choroby skóry wywołane zakażeniem wirusowym lub pasożytniczym. Nie stosuje się go przy pierwotnych zakażeniach bakteriami, grzybami i drożdżakami. Z leczenia preparatem Pimafucort trzeba zrezygnować w przypadku choroby wrzodowej skóry, ran, trądziku, rybiej laski, wyprysku stóp, kruchości naczyń krwionośnych, zaniku skóry. U niektórych osób stosujących Pimafucort mogą wystąpić rozmaite działania niepożądane: alergia na substancje czynną, zanik skóry i jej zapalenie, plamica, rozstępy skórne, nadmierne owłosienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zahamowanie czynności kory nadnerczy. Zdarzają się rzadkie przypadki dotyczące nasilenia objawów choroby po odstawieniu preparatu.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx