Regały magazynowe – rodzaje oraz zalety funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni magazywnowej

Przestrzeń magazynowa zwykle jest niezwykle trudna do zaangażowania. Wydawać by się mogło, że jej ogromna powierzchnia daje wiele możliwości, jednak przestrzeń ta musi być przede wszystkim maksymalnie funkcjonalna i dopasowana do potrzeb magazynu i jego pracowników. Wobec tego podczas aranżacji wykorzystuje się regały magazynowe, które są efektywnym sposobem na optymalne składowanie i wykorzystanie wolnej przestrzeni. Jakie są ich rodzaje oraz najważniejsze zalety?

Regały magazynowe- jakie są ich rodzaje?

Regały magazynowe na rynku stanowią niezwykle rozbudowaną grupę produktów. Obecnie do magazynu można zakupić ich następujące rodzaje:

  • regały tradycyjne- to regały konwencjonalne, na których w stałych lub różnych odstępach rozmieszczone są półki. Są one najczęściej wykorzystywanym rodzaje w przestrzeniach magazynowych.
  • regały przesuwne- złożone z modułów, które skutecznie mogą podwoić pojemność magazynu. Wykorzystuje się je do składowania produktów jednorodnych o niskiej rotacji.
  • regały dynamiczne i push-back- są one jednym z wariantów regałów przesuwnych, które wykorzystują siłę grawitacji składowanych na nich towarów przy przesuwaniu się na rolkach.
  • regały wspornikowe- wykorzystywane są głównie do składowania produktów dłużycowych.
  • regały windowe- to nowoczesne regały, które pozwalają składować praktycznie każdy rodzaj asortymentu. Co więcej, za pomocą windy dostarczą dane towary do operatora.
  • regały automatyczne- wykorzystuje się je do składowania towarów o większej masie i wymiarach. Składają się z jednej lub kilku półek i windy, która jest odpowiedzialna za dostarczenie towarów do operatora.

Największe zalety wykorzystania regałów magazynowych

Regały magazynowe służą przede wszystkim zoptymalizowaniu przestrzeni magazynowej. Pozwalają one skutecznie ograniczyć ilość korytarzy, a także stref technicznych. Warto również podkreślić, że odpowiednio dobrane regały magazynowe z powodzeniem można wykorzystać do składowania różnorodnego asortymentu bez względu na jego gabaryty. Co więcej, znacznie usprawniają one pracę na magazynie, gdyż zapewniają łatwy dostęp do towarów składowanych na półkach, a modele wyposażone w windy, nie wymagają nawet użycia siły, by dostarczyć dany produkt do operatora. Przede wszystkim należy pamiętać, że zastosowane regały magazynowe mają zapewnić pracownikom optymalny poziom bezpieczeństwa i wygody podczas pracy z towarami zarówno o mniejszych oraz o większych gabarytach.

Odpowiednio dobrane regały magazynowe a przestrzeń magazynowa

Odpowiednio dobrane regały magazynowe pozwolą zaaranżować przestrzeń hali tak, by nie było problemu ze znalezieniem danego towaru, a także dostarczeniem go do pracowników. Co najważniejsze, przestrzeń magazynowa dzięki nim stanie się o wiele bardziej funkcjonalna, a także lepiej zorganizowana. Nie tylko regały magazynowe mogą znacznie usprawnić pracę na magazynie i znacznie ją przyspieszyć, ale również zapewnią one bezpieczeństwo wraz z higieną pracy dla wszystkich pracowników danego magazynu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx