Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Jak amantadyna pomaga w leczeniu Parkinsona?

Chociaż choroba Parkinsona to problem nieuleczalny i otrzymanie diagnozy oznacza, iż nasz stan będzie się tylko pogarszał – nie możemy się poddać i musimy robić wszystko, aby móc jak najdłużej cieszyć się samodzielnością. Oczywiste jest, że w takim momencie można się łatwo załamać – wystarczy tylko, że zaczniemy czytać sobie więcej informacji na temat potencjalnych objawów i już mamy wrażenie, że nasze życie się skończyło.

Prawda jest jednak taka, że choroba Parkinsona rozwija się latami – jest to problem, który najpewniej ma podłoże genetyczne, aczkolwiek w dalszym ciągu lekarze tak naprawdę nie znają jego przyczyny. Pewne jest tylko to, że objawy pojawiają się długo przed tym, jak dana osoba faktycznie otrzymuje tą diagnozę. Przez cały ten czas po prostu nie zwracamy uwagi na nasze objawy – są one mało charakterystyczne i nikt nie podejrzewa przecież od razu najgorszego. Sztywnienie barku bądź drętwienie rąk przy naszym obecnym, siedzącym trybie życia – to nic nadzwyczajnego. Może się jednak faktycznie okazać, że choroba powoli zaczyna już wpływać w ten sposób na nasze codzienne życie.

Więcej objawów

Choroba ta najczęściej nasila się dopiero po 60 roku życia i tak, jak wspominaliśmy – nie tracimy od razu kontroli nad całym swoim ciałem. Z początku zauważamy drżenie rąk i nóg – potem zaczynają one być coraz bardziej sztywne i przez to trudniej jest nam coś chwycić. Sztywność mięśni sprawia, że większość codziennych czynności robimy wolniej – nie jest już nam tak łatwo się ubrać czy przygotować posiłek. 

Do tego może dojść także depresja, co znacznie utrudnia życie – pacjent traci motywację do tego, aby walczyć z chorobą i przez to ma tylko ochotę się poddać. To właśnie dlatego warto szybko w takim momencie zacząć korzystać z farmakologii – amantadyna to jeden ze sposobów na to, aby spowolnić rozwój niektórych problemów wynikających z choroby Parkinsona.

Korzyści zażywania amantadyny

Amantadyna jest substancją bardzo dobrze przebadaną, bo przez lata była ona wykorzystywana w walce z grypą – dobrze znamy więc potencjalne skutki uboczne i zalety jej używania. Osoby chorujące na Parkinsona także już od dawna otrzymują zalecenia jej przyjmowania. W jaki sposób może ona zadziałać? Na pewno pomoże ona “uspokoić” ciało – ręce nie będą już tak mocno drżały, a sztywnienie mięśni również przestanie być tak odczuwalne. Dawka amantadyny jest dopasowywana przez lekarza i zwykle z upływem czasu się ją zwiększa.

Sprawdź także inny lek z bazy Receptomat: Viregyt K

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx