Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 czerwca 2023

Jak odświeżyć wygląd domu z zewnątrz?

„Jak cię widzą – tak cię piszą”. Zasada ta dotyczy również domu. Fasada to element budynku, który w pierwszej kolejności rzuca się w oczy. Można więc porównać go do wizytówki. Wygląd domu i jego otoczenie są ważne również dla domowników. Znacznie lepiej mieszka się w zadbanym i estetycznym domu. Jak odmienić wygląd elewacji zewnętrznej? Najprostszym sposobem jest malowanie elewacji domu.

Farby do elewacji – prosty sposób na metamorfozę domu

W sklepach (https://www.sniezka.pl/) dostępne są dziś różnego rodzaju farby do elewacji. Pełnią one zarówno funkcje dekoracyjne, jak i ochronne względem ścian zewnętrznych domu. Farby fasadowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować ściany zewnętrzne na ulubiony kolor – tak, by dom wyróżniał się spośród innych budynków. Niemniej najczęściej wybieranymi kolorami są stonowane i neutralne barwy, takie jak biel, ecru, szary, beżowy itp. Jeśli zaś chodzi o rodzaj farby, to coraz większą popularnością cieszą się przyjazne dla środowiska naturalnego wodorozcieńczalne farby dyspersyjne.

Jak wybierać farby fasadowe?

Wybór farby fasadowej należy poprzedzić ustaleniem kilku najistotniejszych cech fasady, w tym przede wszystkim zastosowanego materiału budowlanego. Nie każda farba nadaje się bowiem do tego, by pomalować nią na przykład beton lub cegły. Dobierając farbę elewacyjną, należy zatem wziąć pod uwagę podłoże.

Dla przykładu: betonowe lub ceramiczne cegły można pokryć farbą akrylową. Ale – uwaga – nie powinno się jej nakładać na fasadę, ocieploną wełną mineralną. Farby elewacyjne muszą być idealnie dopasowane do podłoża. Na szczęście w większości przypadków nie nastręcza to problemów. W razie wątpliwości można się natomiast poradzić pracownika sklepu budowlanego.

Wracając jednak do kolorystyki – dostępne współcześnie kolory dają nieograniczone wprost możliwości malowania elewacji. Biała fasada będzie świetnie współgrać z sielskim stylem prowansalskim, czerwony domek przywodzi zaś na myśl Skandynawię, a kolor szary idealnie podkreśli modernistyczny charakter nowoczesnego domu.

Farby silikatowe czy farba elewacyjna silikonowa?

Jakie rodzaje farb znajdziemy na półkach sklepów budowlanych? Są to przede wszystkim:

  • Farby silikatowe (farby krzemianowe) – są to preparaty na bazie potasowego szkła wodnego. Stosuje się ja na podłoża mineralne. Cechą charakterystyczną tego rodzaju farb jest matowe wykończenie. Ponadto farby silikatowe są odporne na czynniki zewnętrzne, nie brudzą się, a ich nasiąkliwość powierzchniowa jest mała.
  • Farby silikonowe – farby te są trwałe i odporne, a dzięki właściwościom hydrofobowym świetnie nadają się wszędzie tam, gdzie panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Powłoka z farby silikonowej zapewnia ochronę przed grzybami i glonami. Ich zaletą jest możliwość zastosowania na podłożach mineralnych, jak i tych z wyprawą tynkarską na bazie tworzyw sztucznych.
  • Farby akrylowe – produkowane na bazie żywicy akrylowej farby są matowe i elastyczne. Niemnie cechują się niską paroprzepuszczalnością.
  • Farby wapienne – jest to rzadko używany produkt, z uwagi na to, że najczęściej stosuje się go do renowacji starych budynków. Ma wprawdzie właściwości odkażające, lecz cechuje się wysoką nasiąkliwością.
  • Farby cementowe – produkowane na bazie cementu z dodatkiem polimerów. Gama kolorystyczna opiera się głównie na pastelowych barwach.

Jak przygotować podłoże pod farbę elewacyjną?

Zanim farba fasadowa udekoruje dom, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Ściany muszą być nieuszkodzone, suche, pozbawione kurzu i zanieczyszczeń. Stare farby czy powłoki trzeba usunąć, a wszelkie ubytki w ścianach należy zaszpachlować tynkiem cementowo-wapiennym.

Jeśli uprzednio położyliśmy tynki, to trzeba wiedzieć, że malowanie elewacji będzie możliwe dopiero po 4 tygodniach sezonowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx