Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 lutego 2023

Gaziki do dezynfekcji – jakie wybrać w konkretnej sytuacji

Dezynfekcja ma na celu zniszczenie, ograniczenie ilości różnych drobnoustrojów, w szczególności bakterii. Robimy to po co, aby nie stanowiły one zagrożenia dla naszego zdrowia. Nie jest to jednak zawsze łatwe – każdy z nas posiada własne przyzwyczajenia, a ponadto codziennie dotykamy wielu przedmiotów, na których znajdują się zanieczyszczenia. Niestety nie zawsze mamy dostęp do płynu dezynfekującego – w takiej sytuacji uratują nas gaziki do dezynfekcji. Czym one są? Jakie wybrać w konkretnej sytuacji? Wszystkiego za chwilę się dowiesz!

Cechy gazików do dezynfekcji

Gaziki do dezynfekcji są nasączone minimum 70% alkoholu izopropylowym – zapewnia to ich działanie zarówno bakteriobójcze, jak i wirusobójcze. Dużą zaletą produktu jest gotowość do natychmiastowego użycia – jest to bardzo przydatne w nagłych sytuacjach. Dodatkowo, gaziki te działają bardzo szybko – w czasie do 30 sekund usuwają bakterie, grzyby. Są również wyroby, które są skuteczne w nawet krótszym o połowę czasie. Oprócz tego, w łatwy sposób można kontrolować ich zużycie, gdyż są policzalne. Gaziki są wykonywane z miękkiej włókniny, która jest przyjemna dla ludzkiej skóry. Koniecznie zaopatrz w nie swą domową apteczkę – sprawdź ofertę gazików na eplaster.pl.

Zastosowanie gazików

Wyróżniamy dwa rodzaje gaz – niejałowe oraz jałowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na sterylności. Przydają się w kosmetologii podczas odtłuszczania płytki paznokcia czy zmywaniu lakieru, jak również w medycynie – stosuje się je do opatrywania ran oraz oparzeń, warto z nich korzystać też przy innych drobnych zabiegach. W szpitalach oraz przychodniach wykorzystuje się również gazy jałowe – przydają się do opatrywania ran, przemywania oraz dezynfekcji skóry czy powierzchni. Nadają się także do tamowania krwawień. 

Gaziki do dezynfekcji to specjalny wyrób włókninowy, który doskonale absorbuje płyny – to akcesorium posiada wszechstronne zastosowanie nie tylko w medycznych placówkach, ale i w domu. Przemywając nimi ranę bądź czyszcząc ręce, jesteśmy w stanie pozbyć się większości patogenów.

Zastosowaniem gazików, które większości z nas przychodzi na myśl jako pierwsze, jest dezynfekcja zranionego miejsca. Należy robić to nie tylko zaraz po skaleczeniu czy zadrapaniu – leczenie ran powinniśmy ciągle wspomagać poprzez ich regularną dezynfekcję. Pozwoli nam to zapobiec wywiązaniu się stany zapalnego. Proces gojenia może utrudniać występowanie różnych bakterii czy wirusów, dlatego warto przemywać je gazikami – uchronimy się w ten sposób również przed poważniejszymi powikłaniami. Ich wielkość powinniśmy dopasować do wielkości zranienia – dostępne są zarówno mniejsze gaziki, jak i te o odrobinę większych wymiarach. Dokonując wyboru, warto również zwrócić uwagę na to, czy gaziki nie są nasączone również glukonianem chlorheksydyny. Powinniśmy pamiętać, że dopiero po dokładnym oczyszczeniu rany możemy nałożyć na nią opatrunek, a chloroheksydyna wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne.

Gaziki do dezynfekcji będą doskonałym wyborem, jeśli chcemy odkazić ręce, jednak nie mamy dostępu do bieżącej wody oraz mydła. Podobnie w przypadku odkażania płaskich powierzchni, takich jak biurko. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w odrobinę większe gaziki, gdyż ułatwi nam to odkażanie.

Takie gaziki przydadzą się również do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku. Warto przynajmniej raz na jakiś czas przemyć nimi klawiaturę naszego komputera czy laptopa, jak również myszkę. Nie zapominajmy też o telefonie – dotykamy go niezwykle często, niekiedy nie pamiętając o tym, ile bakterii się na nim znajduje.

Wyrób ten jest również stosowany przez personel medyczny do usuwania bakterii czy grzybów z powierzchni naskórka. Gazikami przeciera się skórę przed pobraniem krwi, wykonaniem szczepienia czy podaniem zastrzyku. Wykorzystuje się je również do odkażania skóry w innych miejscach – w salonach tatuażu przed rozpoczęciem pracy, jak również w salonach kosmetycznych przy różnego rodzaju zabiegach. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto też zwrócić uwagę na to, czy gaziki z alkoholem izopropylowym są również nasączone chloroheksydyną, mającą silne bakteriobójcze działanie.

Gaziki do dezynfekcji sprawdzą się także w pielęgnacji u niemowląt – możemy nimi przemywać gojący się pępek malucha. Konieczne jest sprawdzenie, czy dany produkt spełnia odpowiednie wymagania dotyczące wyrobów medycznych – daje nam to gwarancję, że wyrób posiada dobrą jakość i nie zawiera substancji, które mogą okazać się szkodliwe.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx