Dofinansowanie na produkty chłonne dla osoby z inkontynencją – najpierw NFZ, potem PFRON

Pacjenci z orzeczeniem o niepełnosprawności, którzy cierpią na inkontynencję i są uprawnieni do korzystania z refundacji NFZ w zakresie zakupu produktów chłonnych, mogą także ubiegać się o pomoc finansowaną ze środków PFRON. Jak to zrobić i jakie wsparcie można w ten sposób zyskać?
Osoba z problemem nietrzymania moczu i/lub stolca, której przy zakupie pieluchomajtek albo innych produktów chłonnych przysługuje prawo do korzystania z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), może również starać się (przy odpowiednio niskich dochodach własnych) o zwrot kosztów takich zakupów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W tym celu musi zgłosić się do najbliższej placówki PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) lub MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) i złożyć tam stosowny wniosek wraz z innymi wymaganymi przy tej okazji dokumentami. Jeśli ma ona tak zwany profil zaufany lub dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, może to załatwić także bez wychodzenia z domu – przez Internet.
Komu przysługuje dofinansowanie PFRON na produkty chłonne
Aby skorzystać z takiego wsparcia, należy spełniać dwa podstawowe warunki. Dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w produkty chłonne (pieluchomajtki, wkłady chłonne, pieluchy anatomiczne i inne) niezbędne przy inkontynencji mogą otrzymać osoby, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, oraz których miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 50% (lub 65% w przypadku osoby samotnej) przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (pod uwagę bierze się dane z kwartału poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie).

Jaka jest wysokość dofinansowania PFRON na produkty chłonne
Na dofinansowanie ze środków PFRON można liczyć przy zakupie tych produktów chłonnych, które objęte są również dofinansowaniem NFZ. W przypadku osób z inkontynencją (kod P100 oraz P101 w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie) są to pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne, podkłady jednorazowe i majtki chłonne.
Wysokość dofinansowania PFRON to maksymalnie 100% udziału własnego pacjenta w limicie ceny NFZ lub do 150% sumy limitu NFZ oraz wymaganego udziału własnego, jeśli udział jest wymagany a cena zakupu przewyższa ustalony limit. Dla przypomnienia: maksymalny limit refundacji NFZ to obecnie 1 zł lub 1,70 zł za sztukę (zależnie od rodzaju produktu chłonnego), przy ograniczeniu ilościowym do 90 sztuk (podkładów, pieluchomajtek, chłonnych wkładów czy pieluch anatomicznych) miesięcznie i wkładzie własnym pacjenta na poziomie 30%. Refundacja produktów chłonnych może dotyczyć wyłącznie wydatków poniesionych przez pacjenta w roku bieżącym oraz poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie PFRON na produkty chłonne
Pozyskanie finansowania z PFRON, czyli zwrotu części kosztów poniesionych już na zakup wybranych produktów chłonnych, wymaga złożenia wniosku i dołączenia do niego kilku dokumentów. Można to zrobić za pośrednictwem PCPR lub MOPS (właściwych dla miejsca zamieszkania osoby starającej się o dofinansowanie) albo online – poprzez System Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl) po uprzednim zarejestrowaniu się tam.
Do wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON dołącza się (w postaci kserokopii lub skanu): orzeczenie o niepełnosprawności, kartę zlecenia na zaopatrzenie w produkty chłonne z dofinansowaniem NFZ oraz rachunek albo fakturę poświadczającą zakup refundowanych środków chłonnych. Najlepiej, jeśli na takiej fakturze wyszczególniona jest kwota udziału własnego pacjenta w dokonanym zakupie.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie PFRON, można ponownie się o nie ubiegać, składając w kolejnym terminie nowy wniosek wraz z kompletem niezbędnych załączników. Wnioski przyjmowane są przez cały rok (za każdym razem, gdy pacjent ma nowe zlecenie na zaopatrzenie w refundowane produkty chłonne, może wnioskować o wsparcie), a dofinansowania przyznawane są do wyczerpania limitu środków dostępnych na dany okres.