Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 lutego 2023

Działka nad jeziorem – co musisz wiedzieć przed kupnem?

Masz na oku piękną działkę położoną tuż nad akwenem wodnym? A może dopiero zamierzasz jej szukać? Samo znalezienie gruntów w takiej lokalizacji jest niezłą sztuką. Zwłaszcza wówczas, gdy planujesz kupić ziemię blisko linii brzegowej, by mieć widok na wodę ze swoich okien. Niestety, ponieważ działki nad jeziorem są rzadkością, wielu inwestorów zapomina o zdrowym rozsądku, gdy tylko znajduje taką ofertę.

Tymczasem nieruchomość nad jeziorem ma wiele zalet i kilka potencjalnych wad. Warto je poznać, nim podejmiesz decyzję.

Działka budowlana czy działka rekreacyjna?

Przede wszystkim sprawdź, czy masz do czynienia z działką budowlaną czy rekreacyjną. Możesz to sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gdy na niego spojrzysz, zobaczysz, że poszczególne obszary są oznaczone literami. MN oznacza zabudowę jednorodzinną, a MW wielorodzinną. Są to działki budowlane. US to tereny sportu i rekreacji. Działki rekreacyjne będą wchodzić w skład właśnie tych obszarów.

Nie w każdej gminie istnieje MPZP. Wówczas trzeba zerknąć w warunki zabudowy. Jeśli do tej pory nie zostały one wyznaczone dla danej działki, lepiej nie liczyć na szczęście po zakupie. Może się okazać, że wydasz pieniądze, a postawisz tu co najwyżej domek letniskowy.

Jakie są zalety działki nad jeziorem?

Samo jezioro jest zaletą! Wieczorami słuchasz tu chóru żab. W ciągu dnia możesz obserwować ptactwo żyjące nad akwenem. A w letnie miesiące? Twój dom jest rajem na ziemi. Czujesz się tu niczym na wakacjach. Możesz uprawiać sporty wodne lub po prostu leniwie leżeć na plaży i chłonąć słońce każdym kawałkiem skóry.

Z tego względu domy i ośrodki wypoczynkowe położone na działkach nad jeziorem przyciągają latem wielu turystów. Można to uznać za dodatkowe źródło zarobku, jeśli tylko masz w sobie otwartość na wynajmowanie pokoi. Przy większym terenie możesz postawić wiele domków, co pozwoli Ci zachować prywatność, nawet gdy masz gości. A Twoja działka nad jeziorem może być nawet wówczas Twoim podstawowym dochodem.

Na co uważać, gdy kupujesz taką nieruchomość?

Przede wszystkim na same grunty. W tym celu koniecznie sprawdź aktualne badania geologiczne dla danej działki. Prócz tego niektóre gminy wyznaczają mapy zagrożenia powodziowego lub mapy zagrożenia powodziowego. Z takich dokumentów dowiesz się, czy działka może znaleźć się częściowo pod wodą w trakcie wiosennych roztopów.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, czy działka nad jeziorem znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Jeśli tak, dowiedz się, z jakimi ograniczeniami budowlanymi się to wiąże. W praktyce dokumenty mają zasadnicze znaczenie przy zakupie działki nad jeziorem. Czy można mieć w nie wgląd, zanim umówisz się na oglądanie ziemi?

Znajdź szybko grunty na Mazurach i nie tylko.

Standardowe portale ogłoszeniowe nie dostarczają wystarczającej ilości danych, by bezpiecznie kupić działkę nad jeziorem. Ważne informacje wskazane powyżej musisz wówczas zdobywać we własnym zakresie. A wędrówka po urzędach przy każdej kolejnej ofercie może zniweczyć zapał nawet najbardziej wytrwałej osoby.

Dlatego zajrzyj na Buylando.io. To aplikacja, która łączy inwestorów z osobami pragnącymi sprzedać działki nad jeziorem, morzem i w górach. Każde ogłoszenie zawiera nie tylko dokładny opis, ale i ważną dokumentację dotyczącą działki. Co ważne, w aplikacji możesz zobaczyć fotografie i filmy robione przy pomocy drona. A to pozwoli Ci obejrzeć okolicę i ocenić, czy właśnie tego szukasz.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx