Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Jak dobrać buty dla dziecka?

Odpowiedni rozmiar butów jest bardzo ważny. Za duże lub zbyt ciasne obuwie może sprawiać dziecku dyskomfort, powodować zranienia i otarcia stóp, a w niektórych przypadkach nawet być przyczyną rozwoju wad postawy. Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Powszechnie znanym faktem, jest to, że dzieci szybko wyrastają z ubrań. W przypadku przedszkolaków i uczniów początkowych klas podstawówki ubrania  rzadko pasują dłużej niż jeden sezon. W związku z tym rodzice, którzy szukają oszczędności, mogą sięgać po odzież używaną, lub robić takie zakupy w dyskontach. O ile w przypadku ubrań może to być dobry pomysł na lepsze gospodarowanie pieniędzmi, to wybieranie taniego lub używanego obuwia może być, z różnych względów, zwyczajnie niezdrowe. Lepie postawić na jakość i wybrać wygodne buciki skórzane na www.emel.com.pl. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę kupując buty swojemu dziecku?

Rodzaj butów

Typ obuwia powinien być dopasowany do warunków atmosferycznych, pory roku i aktywności dziecka. Na spacery warto wybrać obuwie sportowe, latem lekkie sandałki, a po domu komfortowe kapcie dla dzieci. Odpowiednie obuwie to inwestycja w prawidłowy rozwój, więc nie warto oszczędzać i zakładać dziecku np. butów zbyt ciepłych lub za ciężkich. Podczas aktywności na świeżym powietrzu mały odkrywca powinien się skupić na poznawaniu świata i nie mogą rozpraszać go niewygodne buciki.

Jak sprawdzić jaki rozmiar będzie odpowiedni?

Rozmiar dziecięcej stopy zmienia się bardzo szybko. Dlatego rodzice często zastanawiają się jak dobrać buty dla dziecka. Ono samo często nie ułatwia tego zadania i nie potrafi powiedzieć czy mierzony bucik jest wygodny. W takiej sytuacji najlepiej postawić dziecko na kartce papieru i dokładnie odrysować kształt jego stopy. Prawidłowo dobrane obuwie powinno być dłuższe o nie mniej niż 5, ale nie więcej niż 12 mm. Pod uwagę należy brać nie tylko długość, ale i szerokość dziecięcej stopy, a także kształt palców i pięty. Za małe buty będą obcierać skórę stóp i przyczyniać się do powstawania pęcherzy, ran i odcisków. Noszenie za dużych butów również może prowadzić do uszkodzeń stóp. Niewłaściwy rozmiar obuwia jest jedną z przyczyn nieprawidłowego ustawienia ciała podczas chodu, co prowadzi do wad postawy i problemów ze stawami, również w dorosłym życiu. Dlatego dobór odpowiedniego rozmiaru jest dla troskliwych rodziców kwestią kluczową.

Dlaczego buty muszą być nowe?

Najważniejszym powodem, dla którego małe dzieci nie powinny nosić używanego obuwia, jest fakt, że w tym czasie kształtuje się wzorzec chodu. Sposób stawiania stopy oraz jej kształt to cechy indywidualne. Nacisk powoduje, że but odkształca się w pewnych miejscach i ulega deformacji. Jest to normalny proces, podczas którego obuwie dopasowuje się do stopy. Jednak te odkształcenia nie będą pasowały do stóp innego dziecka i mogą sprawiać, że buty będą niewygodne. Istotne są także kwestie higieniczne – jeśli nie posiadamy profesjonalnych urządzeń, to buty nie łatwo jest dokładnie uprać i zdezynfekować.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx