Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

ABC obróbki metali – frezowanie cnc. Na czym polega? Jakie są rodzaje?

Pewnie wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale elementy, które podlegały frezowaniu, otaczają nas praktycznie z każdej strony. W zakresie obróbki płaszczyzn, powierzchni czy uzębień stosuje się właśnie frezowanie cnc. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu obróbki można nadać pożądany kształt i wygląd przedmiotowi, nadając mu funkcjonalne lub tylko ozdobne cechy. Dlatego metoda takiej obróbki jest bardzo popularna i warto się jej bliżej przyjrzeć. Na czym polega frezowanie cnc, jak się je realizuje, jakie są rodzaje i jakie materiały frezowaniu podlegają? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Pewnie wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale elementy, które podlegały frezowaniu, otaczają nas praktycznie z każdej strony. W zakresie obróbki płaszczyzn, powierzchni czy uzębień stosuje się właśnie frezowanie CNC. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu obróbki można nadać pożądany kształt i wygląd przedmiotowi, nadając mu funkcjonalne lub tylko ozdobne cechy. Dlatego metoda takiej obróbki jest bardzo popularna i warto się jej bliżej przyjrzeć. Na czym polega frezowanie CNC, jak się je realizuje, jakie są rodzaje i jakie materiały frezowaniu podlegają? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Na czym polega frezowanie CNC?

Za pojęciem frezowania CNC kryje się technika obróbki skrawaniem. Dzięki niej będzie można uzyskać odpowiedni wygląd przedmiotów, które wykonane są z metalu albo tworzyw sztucznych. Praca wykonywana jest za pomocą frezu – wieloostrzowego narzędzia. Do wykonywania tego typu prac wykorzystuje się tak zwaną frezarkę. To specjalnie przygotowywana obrabiarka, która wykorzystuje nowoczesną technologię i możliwe jest dzięki temu skrawanie i obrabianie różnego rodzaju materiałów. Po wyjściu z maszyny otrzymuje się produkty ukształtowane wedle wytycznych, które zostały wprowadzone do komputera sterującego maszyną. Przebiegiem całego procesu steruje więc komputer, co pozwala na wyprodukowanie nawet tysięcy przedmiotów, które wyglądają identycznie.

Różne formy frezowania materiałów

Frezowanie wykonywane jest w kilku różnych technikach. Dzielić je można między innymi pod kątem tego jak rozmieszczone są ostrza i jak te ostrza się poruszają. Mogą one pracować współbieżnie i wtedy, i ostrze i przedmiot poruszają się w tym samym kierunku, albo może być to realizowane rozbieżnie, więc w takiej formie, że poruszanie realizowane jest w dwóch przeciwnych kierunkach.

Jakie są rodzaje frezowania?

Mówiąc o frezowaniu, można mówić o tym, że istnieją jego różne rodzaje. Dzieli się je pod kątem technologicznym, konstrukcyjnym, a także pod względem tego, jaki frez będzie wykorzystywany w trakcie realizowania prac.

Technologiczny podział frezowania

Pod kątem wykonywania frezowania w zakresie rodzajów technologicznych należy mówić o frezowaniu skośnym, walcowym i czołowym.

Frezowanie pod kątem konstrukcyjnym

W przypadku podziału konstrukcyjnego mamy do czynienia z frezowaniem pełnym, niepełnym i jednostronnym.

Podział frezowania kinematycznego

Jeśli chodzi o podział kinematyczny, należy podzielić na współbieżne i przeciwbieżne frezowanie.

Rodzaje frezu

Należy również zwrócić uwagę na to, że istnieją różne rodzaje frezów i pod tym względem wymienić należy frezy:

  • kształtowe,
  • piłkowe,
  • trzepieniowe,
  • walcowe,
  • walcowo – czołowe,
  • tarczowe.

Wszystkie wykorzystywane technologie, niezależnie o jakie dokładnie chodzi, mają na celu uzyskanie tego samego celu. Efekt powinien być na najwyższym poziomie, realizowany w takiej formie, że estetycznie wypracuje się możliwie najlepsze efekty podejmowanych działań. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx