Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Regularny przegląd i serwis instalacji gazowej – dlaczego to takie ważne?

Serwis instalacji gazowych w Bydgoszczy zajmuje się wykonywaniem przeglądów instalacji. Niewiele osób wie, jak istotne jest regularne sprawdzanie szczelności instalacji. Każdy właściciel budynku jest zobowiązany do wykonywania przeglądów, gdyż ich zaniedbanie może prowadzić do problemów z jej działaniem, a w konsekwencji zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców. Jak przebiega kontrola instalacji oraz dlaczego jest tak istotna? Przeczytasz w naszym krótkim artykule.

Serwis instalacji gazowych w Bydgoszczy zajmuje się wykonywaniem przeglądów instalacji. Niewiele osób wie, jak istotne jest regularne sprawdzanie szczelności instalacji. Każdy właściciel budynku jest zobowiązany do wykonywania przeglądów, gdyż ich zaniedbanie może prowadzić do problemów z jej działaniem, a w konsekwencji zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców. Jak przebiega kontrola instalacji oraz dlaczego jest tak istotna? Przeczytasz w naszym krótkim artykule.

Serwis instalacji gazowych – kiedy należy go wykonywać?

Pomimo iż kontrola instalacji gazowej jest uregulowana prawnie, wiele osób o niej zapomina lub nie chce narażać się na koszty jej wykonywania. Informacja o obowiązku jej wykonywania została zawarta w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku o prawie budowlanym. Według niejkażdy właściciel domu jest zobowiązany do wykonywania okresowej kontroli, podczas której sprawdzony zostanie stan techniczny instalacji i przewodów kominowych. W ustawie wskazano również, że instalacja powinna być kontrolowana przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak budynek przekracza powierzchnię 2000 m2, konieczne jest wykonywanie przeglądu przynajmniej dwa razy w roku. Pierwszy z nich powinien odbyć się do końca listopada, natomiast drugi do końca maja.

Kto może przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jasno stanowi, że przeglądu instalacji gazowej mogą dokonywać osoby, które mają uprawnienia budowlane o specjalności instalacyjnej, a także osoby, które posiadają kwalifikacje określone w przepisach o energetyce i dozorze technicznym. W praktyce oznacza to, że może być to gazownik lub kominiarz z odpowiednimi uprawnieniami. 

Jak wygląda przegląd instalacji gazowej?

W czasie wykonywania przeglądu instalacji gazowej serwisanci sprawdzają, czy wszystkie urządzenia zasilane gazem są szczelne. Sprawdzeniu podlegają również procesy spalania, działanie kurków, a także funkcjonowanie gazomierza. Ważna jest cała instalacja, nie tylko urządzenia, ale również przewody i przyłącza. Co istotne, przegląd ten kończy się spisaniem protokołu, który posiada datę wykonania kontroli i podpisy osób ją wykonujących. Na dokumencie, który stanowi podstawę w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń, można znaleźć zalecenia serwisantów. 

Dlaczego regularna kontrola instalacji gazowej jest tak ważna?

Wykonywanie regularnych przeglądów instalacji gazowych jest obowiązkiem każdego właściciela budynku. Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców i użytkowników nieruchomości. Bardzo często zdarza się, że ludzi zapominają o tym obowiązku, a nieszczelna instalacja może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Regularna kontrola pozwala na bezproblemowe i bezpieczne wykorzystywanie urządzeń, a także nie zagraża wymierzeniem kary za niedopełnienie obowiązku. Przepisy prawa jasno wskazują, że osoba, która zaniedbuje obowiązek wykonywania przeglądów, może zostać ukarana karą grzywny do 5 tys. złotych. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx