Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Jak pozbyć się trądziku?

Z problemem trądziku borykają się przede wszystkim młodzi ludzie, jednak może on pojawić się w każdym wieku. Jak sobie z nim poradzić, po jakie preparaty sięgnąć oraz kiedy konieczna będzie wizyta u dermatologa?

Czym jest trądzik?

Zmiany występujące głównie na skórze twarzy, mające postać krostek, ropni czy wykwitów, to właśnie trądzik. Choć kojarzy nam się od jednoznacznie, to w dermatologii wyróżnia się kilka rodzajów trądziku, w tym trądzik:

  • pospolity – charakterystyczny dla wieku młodzieńczego,
  • ropowiczy – na skórze, poza charakterystycznymi zmianami, pojawiają się ropnie,
  • bliznowaty – w obrębie zmian powstają tak zwane bliznowce,
  • różowaty – rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku,
  • wywołany – powstaje na skutek działania substancji drażniącej.

Jak pozbyć się trądziku?

Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji – jest to pierwszy krok do tego, aby pozbyć się trądziku. Unikajmy domowych sposobów, na przykład różnego rodzaju maseczek przygotowanych we własnym zakresie, które prędzej zaszkodzą skórze, niż jej pomogą. Redukcja zmian trądzikowych polega na stosowaniu preparatów miejscowo, najlepiej w jak najmniejszej ilości. Na trądzik pospolity dobrze działają kremy z cynkiem, o działaniu wysuszającym. Lekarz dermatolog może również zdecydować o wdrożeniu kuracji lekami, które dostępne są wyłącznie na receptę. Czasami konieczne może okazać się leczenie antybiotykami, tak aby pozbyć się stanu zapalnego – jest to praktykowane zwykle wtedy, gdy na twarzy powstają ropnie. Pomocne mogą być także kremy wyrównujące koloryt skóry. W kremach Pharmaceric W Melacyd znajdziemy niacynamid, który hamuje syntezę melaniny i jej migrację do naskórka, a także witaminę C i E, które działają regenerująco na skórę. Krem zapewnia nam ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nie odbarwia natomiast zdrowej skóry.

Pielęgnacja cery trądzikowej – o czym należy pamiętać?

W kontekście pielęgnacji cery trądzikowej, niezmiernie istotne jest częste mycie skóry twarzy, najlepiej wodą z mydłem. Nie należy pocierać twarzy ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją osuszać za jego pomocą. Skóra, pomimo iż występują na niej wykwity, wymagać będzie odpowiedniego nawilżenia. Sięgnijmy po dermokosmetyki, które przyjazne są właśnie cerze trądzikowej. Postarajmy się również wybierać różnego rodzaju kosmetyki do twarzy (w szczególności pudry czy fluidy), które nie tylko zamaskują zmiany trądzikowe, ale również nie spotęgują naszego problemu. Tego typu kosmetyki najczęściej dostępne są w aptekach.

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Trądzik stanowi przede wszystkim problem natury estetycznej, jednak warto mieć na uwadze, że nieleczony może być też przyczyną stanu zapalnego skóry, który stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Z pojedynczymi zmianami możemy poradzić sobie przy pomocy dobrej jakości kosmetyków, jednak jeśli problem nie mija bądź wręcz pogłębia się, warto skorzystać z porady dermatologa. Zbada on skórę i oceni, co jest przyczyną zmian trądzikowych. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa bądź hormonalna, o której przeprowadzeniu może zdecydować jedynie lekarz. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx