Zastosowanie Lean Management w firmie produkcyjnej
Lean Management to koncepcja „odchudzonego” zarządzania, która powstała w Japonii. Jej głównym założeniem jest wzrost produktywności poprzez identyfikację i eliminację marnotrawstwa wewnątrz i w bliskim otoczeniu przedsiębiorstwa. Zastosowanie Lean Management jest szerokie – metodologia może być stosowana w firmach o różnym profilu i skali działania. Sprawdź, na czym polega ta koncepcja w odniesieniu do przedsiębiorstw produkcyjnych.
Założenia Lean Management – podstawy
Lean Management to metoda opracowana w fabrykach Toyoty w zmagającej się z powojennym kryzysem Japonii. Zakłada „odchudzenie” działań. To filozofia dążąca do całkowitej transformacji funkcjonowania firmy. Wśród jej głównych założeń znajdują się:
- zdefiniowanie wartości dla klienta,
- określenie strumienia wartości i wszystkich czynności w tym strumieniu,
- zapewnienie swobodnego przepływu materiałów i surowców,
- wdrożenie tzw. systemu ssącego w relacji klient – dostawca (dostosowanie podaży do popytu),
- ciągłe doskonalenie (filozofia Kaizen).
Jedną z głównych czynności podejmowanych przy wdrażaniu Lean Management jest eliminowanie marnotrawstwa. Polega to na zidentyfikowaniu i usunięciu przyczyn, które prowadzą do niepotrzebnego zużywania zasobów i wykonywania zbędnych operacji. Mogą to być np. nadprodukcja, oczekiwanie, gromadzenie nadmiernych zapasów albo zbędny transport. Ogromne znaczenie ma również technika Just In Time, która w uproszczeniu skupia się na terminowej realizacji zamówień, bez gromadzenia zapasów i przy zminimalizowaniu czasu wytwarzania. To właśnie dlatego filozofia Lean w produkcji często sprowadza się przede wszystkim do automatyzacji.
Automatyzacja jako wdrażanie filozofii Lean w produkcji
Automatyzacja produkcji to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla usprawnienia działalności przedsiębiorstwa. Odpowiednio wdrożona pozwala przede wszystkim skrócić czas wytwarzania dóbr, zoptymalizować procesy produkcyjne i zwiększyć jakość wyrobów poprzez eliminację błędów i maksymalną powtarzalność.
Zmiana organizacji produkcji ułatwia także wytwarzanie w trybie Just in Time, ponieważ dzięki niej procesy są realizowane płynniej i szybciej. Dzięki temu można wyeliminować lub znacząco zmniejszyć marnotrawstwo, a dostosowując produkcję do zapotrzebowania zwiększyć przepływ środków w firmie. Automatyzacja ułatwia zatem wdrażanie Lean Management w firmie produkcyjnej, znakomicie wpisując się w jej zasady.
Automatyzacja produkcji może być zastosowana zarówno do prostych, jak i skomplikowanych procesów. Ułatwia to wdrożenie Lean Management w produkcji między innymi dzięki możliwości dostosowania podaży do popytu, sprawniejszego przepływu dóbr i zmniejszenia magazynowania.
Wdrażanie Lean Management poprzez automatyzację produkcji
Automatyzacja pozwala zwiększać precyzję i prędkość produkcji. Jest obecnie stosowana nie tylko przy najprostszych, powtarzalnych czynnościach, ale również bardziej zaawansowanych procesach. Wbrew pozorom nie eliminuje potrzeby zatrudniania pracowników, ale poprawia warunki ich pracy, zwiększając jednocześnie konkurencyjność firmy na rynku. To wszystko, w połączeniu z możliwością wyeliminowania marnotrawstwa i poprawy jakości, sprawia, że automatyzacja należy do najważniejszych metod wdrażania Lean Management w produkcji.
Koszty takiego przedsięwzięcia mogą być znaczne, ale korzyści jeszcze większe. Ważne jednak, aby automatyzacja produkcji była procesem przemyślanym i odpowiednio wdrażanym. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia w zakresie optymalizacji produkcji oraz Lean Management. Ułatwi to integrację nowych rozwiązań i zwiększy ich skuteczność.