Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Czym zajmuje się analityk biznesowy?

Branża IT zatrudnia nie tylko programistów czy inżynierów, ale także osoby zajmujące się obszarem analizy biznesowej. To wysokiej klasy fachowcy, którzy potrafią rozwiązywać najtrudniejsze problemy na styku biznesu i technologii. Mowa oczywiście o analitykach biznesowych.

Analityk biznesowy, nazywany również analitykiem IT, to prestiżowe stanowisko, na którym pracują tylko najlepsi. Wymaga się od nich wyjątkowych predyspozycji, umiejętności oraz ponadprzeciętnej wiedzy zarówno o procesach biznesowych, jak i rozwiązaniach IT. W naszym artykule dokładnie wyjaśniamy, jaki jest zakres obowiązków analityka biznesowego, jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby nim zostać i na jakie zarobki można liczyć.

Obowiązki analityka biznesowego

Bez wątpienia analityk biznesowy (business analyst) to jedno z ważniejszych stanowisk w IT. To może wydawać się dziwne, ponieważ analityk IT bardziej kojarzy się z obszarem biznesowym niż z technicznymi umiejętnościami. W rzeczywistości jednak taka osoba musi łączyć kompetencje techniczne z analizą biznesową. Czym zajmuje się analityk IT? Przede wszystkim utrzymuje stały kontakt z klientem. Taki analityk musi umieć zidentyfikować potrzeby klienta. Do tego analityk przeprowadza analizę biznesową, modeluje procesy biznesowe, tworzy dokumentację projektową, a także ściśle współpracuje z programistami, projektantami i testerami oprogramowania.  

Jak zostać analitykiem biznesowym?

Praca analityka biznesowego jest wymagająca, ale i daje wiele satysfakcji. Aby jednak ją wykonywać, trzeba zdobyć odpowiednie kompetencje. Ważne jest na przykład wyższe wykształcenie związane z IT lub biznesem. Oczywiście najbardziej poszukiwane są te osoby, które mają doświadczenie w analizie biznesowej, tworzeniu dokumentacji, w modelowaniu procesów biznesowych itp. Od kandydatów wymaga się również biegłej znajomości języka angielskiego. Najważniejsze jednak, żeby ciągle rozwijać swoje umiejętności.

Ile zarabia analityk biznesowy?

Praca na stanowisku analityka IT jest bardzo wymagająca i stresująca. Trzeba nauczyć się działać pod presją i potrafić zajmować się wieloma kwestiami naraz. Analitycy biznesowi nie mogą jednak narzekać na zarobki. Otrzymują co miesiąc średnio 8,1 tys. zł brutto, ale osoby z dużym doświadczeniem zarabiają dużo powyżej 10 tys. zł miesięcznie.

Analityk biznesowy to praca, która może dać wiele satysfakcji. Kontakt z ludźmi łączy się tu z analizowaniem procesów i obszarów działania pod kątem biznesowym. Właściwie każdy dzień przynosi w tej pracy coś nowego. Nie jest to jednak zajęcie łatwe.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx