Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

Walka z alergenami – 3 sposoby na pozbycie się ich z domu

Usuwanie alergenów z mieszkania łagodzi objawy alergii i poprawia komfort życia alergików i astmatyków. Alergenów, a zwłaszcza roztoczy nie da się całkowicie pozbyć ale można ograniczyć ich ilość i zapobiegać męczącym objawów alergii – kaszlu, nieżytu nosa, duszności i pieczeniu skóry czy oczu. Jak skutecznie walczyć z alergenami w swoim mieszkaniu? Sprawdź nasze 3 cenne wskazówki.

Czym są alergeny?

Alergeny to zazwyczaj białka, które wchodzą w skład komórek roślinnych i zwierzęcych.  Alergeny są antygenami – substancjami uczulającymi, które po kontakcie z organizmem wywołują reakcję alergiczną.

Alergeny domowe to:

  • roztocza kurzu domowego – to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które rozmnażają się w wilgotnym i ciepłych warunkach. Najlepszymi warunkami do ich rozmnażania jest nasza sypialnia. W pościeli, kocach czy poduszkach bytuje  w skórożarłoczek skryty, którego idealne warunki rozwoju to ok 25 st.C i wilgotność około 80%.

Białko tego pajęczaka jest mocno alergizujące i przenosi się wraz z kurzem.  Dlatego w sypialni należy zachować nienaganna czystość i przynajmniej raz w tygodniu zmieniać pościel. Poduszki, kołdry, koce i poszewki najlepiej prać w specjalnym programie antyalergicznym.  Dział nauki, który zajmuje się badaniem roztoczy to akarologia.

  • pleśń – to grzyby strzępkowe i filamentalne, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Rozwija się nie tylko na wilgotnych ścianach, w łazience czy doniczkach roślin, grzyby pleśni unoszą się również w powietrzu i wytwarzają mykotoksyny, które należą do najniebezpieczniejszych czynników rakotwórczych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła, że pleśń w mieszkaniu może nie tylko nasilać objawy alergii, ale również wpływać na układ nerwowy powodując depresję. 

  • sierść zwierząt –  zawarte w wydzielinach i naskórku psa czy kota białko jest uczulające, a sierść jest nośnikiem tego białka. Wbrew pozorom zwierzęta pozbawione sierści np. kot rasy Sfinks, również uczula. Jego naskórek, nie chroniony sierścią trafia bezpośrednio do otoczenia nasilając objawy alergiczne.

Sposoby na usunięcie kurzu:

1.   Oczyszczacz powietrza – nieoczywisty, a skuteczny sposób na alergeny

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia stałe tj. smog, bakterie, wirusy, grzyby oraz alergeny roślinne i zwierzęce oraz zanieczyszczenia lotne formaldehyd, benzen, aceton i  zapachy wydzielane przez zwierzęta.

Oczyszczacz powietrza dla alergików do usuwania alergenów musi mieć filtr HEPA, który filtruje powietrze z krążących w powietrzu alergenów.

Filtr Hepa – najważniejszy filtr w oczyszczaczu powietrza jak również dla alergików. Usuwa alergeny wziewne, które mają bardzo mały rozmiar i są cząsteczkami stałymi. Filtr Hepa zatrzymuje drobne zanieczyszczenia stałe w tym właśnie alergeny.

Jonizacja plazmowa- wspiera system filtracji. Jony ujemne wytwarzane przez jonizator plazmowy redukują alergeny w powietrzu.

Oczyszczacz dla alergika z powyższym filtrem to np. Philips AC2729/50.

Porada – Jeśli chcesz usunąć alergeny przed spaniem, włącz oczyszczacz powietrza na większą prędkość przed spaniem. Wtedy masz gwarancję, że oczyszczacz usunie większość alergenów w pomieszczeniu dzięki wydajniejszej pracy.

1.   Regularne sprzątanie – Regularne sprzątanie kurzu obowiązkowe dla alergików i astmatyków

Dbałość o porządek, regularne odkurzanie i przecieranie mebli mokrą ściereczką jest ważne nie tylko dla alergików. Brak porządku w mieszkaniu może doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych np. częstych infekcji zwłaszcza u dzieci.

Dom alergika musi być sprzątany dokładnie nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie zalecane są dywany, które stwarzają idealne warunki do rozwoju roztoczy, dotyczy to również zasłon czy firanek w oknach, na których osiada kurz. Przy myciu okien pamiętaj o wytarciu kurzu z karnisza oraz przetrzyj wszystkie bibeloty.

Preparaty do czyszczenia mebli mają substancje chemiczne i zapachowe, które mogą podrażnić układ oddechowy, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowego roztworu na naturalnych składnikach.

 

Przepis na naturalny preparat do usuwania kurzu:

  • dwie szklanki wody
  • 1/4 szklanki octu
  • 3 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 2 łyżeczki soku z cytryny

3. Nawilżone powietrze = mniej alergenów

Napływające do mieszkania powietrze może zmniejszac wilgotność powietrza w mieszkaniu zwłaszcza w suche dni. Poziomem wilgotności bezpiecznym dla alergika jest 40-60%, w nawilżonym mieszkaniu ryzyko unoszenia się alergenów w powietrzu jest mniejsze.

W  celu kontrolowania wilgotności warto zaopatrzyć się w higrometr, dostępny w każdym sklepie budowlanym. Do podniesienia wilgotności powietrza sprawdzi się nawilżacz powietrza.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx