Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Opłata mocowa w 2022 a korzystanie z fotowoltaiki

W porównaniu do roku poprzedniego, opłata mocowa 2022 została wywindowana o ponad 26%. Niby suma nie jest duża, ale niestety fotowoltaika również jej podlega.

Czym jest opłata mocowa i od kiedy funkcjonuje?

Opłata mocowa to stosunkowo nowa pozycja, która pojawiła się na fakturach i rachunkach za prąd 1 stycznia 2021 roku. Należy do opłat stałych. Jej warunki szczegółowo zostały opisane w Ustawie o rynku mocy (ostatnia nowelizacja we wrześniu 2021), a urzędem, który publikuje i ustala jej stawki jest URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki.

Dlaczego opłata mocowa została wprowadzona? Otóż w ciągu doby są godziny szczytowe i pozaszczytowe – w ciągu tych pierwszych, popyt na energię jest bardzo duży, więc energia elektryczna jest wtedy droższa. W godzinach pozaszczytowych płaci się z nią mniej. Ustalono zatem, że opłata mocowa 2022 zachęci prosumentów i konsumentów to bardziej wyrównanego, bardziej przewidywanego zużycia. Innymi słowy, pomoże zapewnić wyższe bezpieczeństwo energetyczne na rynku.

Opłata mocowa a fotowoltaika – kwestia kontrowersji

Z założenia opłata mocowa 2022 ma iść na inwestycje typu modernizacja sieci elektrycznej, budowę nowych elektrowni itp. Będą to zatem środki, które zostaną przeznaczone na wsparcie elektrowni węglowych i wielkich koncernów energetycznych. Fotowoltaika to z kolei rozwiązanie ekologiczne. Opłata mocowa dla prosumentów może się więc wydawać wysoce niesprawiedliwa – dlaczego bowiem, wsparcie węgla i ilości CO2 ma iść z kieszeni osób, które wybrały OZE? Szczególnie, że polski rząd nie wspiera odnawialnych źródeł energii i nie inwestuje w rozwój przyjaznej dla nich infrastruktury, tak jak czynią to inne rządy UE.

Opłata mocowa 2022 dla prosumentów

Opłata mocowa dla prosumentów będzie wynosić w 2022 roku pomiędzy 6,99 a 16,30 zł za okres rozliczeniowy brutto. Jest tak z uwagi na fakt, iż fotowoltaika obniża znacznie całkowite zużycie energii elektrycznej, ale zazwyczaj nie pokrywa potrzeb gospodarstw domowych na prąd w 100%.

Opłata mocowa 2022 dla gospodarstw domowych (również tych z fotowoltaiką) uzależniona jest bowiem od tego, ile energii elektrycznej zużywa Twój dom przez cały rok:

  • 16,30 zł jeżeli więcej niż 2800 kWh,
  • 11,64 zł jeżeli 1200-2800 kWh,
  • 6,99 zł jeżeli 500-1200 kWh,
  • 2,92 zł brutto jeżeli mniej niż 500 kWh.

Jak sprawić, by opłata mocowa 2022 była niższa? Zniżki dzięki krzywej poboru

Domy, mieszkania i firmy, które mają “płaski” profil zużycia energii elektrycznej, mogą uzyskać zachęcające zniżki. Opłata mocowa 2022 może ulec obniżeniu nawet o 83%, jeżeli gospodarstwo domowe ma krzywą poboru (czyli różnicę w poborze w godzinach szczytowych i pozaszczytowych) mniejszą niż 5%. Jeśli jest to 5-10%, to opłata mocowa ulega obniżeniu o połowę, a przy 10-15% o 17%.

Temat ten omówiła szerzej skandynawska firma Otovo https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika, która od lat przoduje w dostarczaniu fotowoltaiki dla domów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx