Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Aktywna Warszawa – co warto zobaczyć w stolicy Polski?

W Warszawie można się zakochać, nasza stolica oferuje różnorodne atrakcje dla każdego. Wyzwaniem jest to, że wiele innych fajnych warszawskich atrakcji turystycznych czeka poza centrum. Wiele z nich jest wystarczająco daleko od centrum Warszawy, aby niektórym podróżnikom wykluczyć spacer. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Jeśli planujesz weekend w stolicy i zastanawiasz się co się dzieje w Warszawie i jakie miejsca warto odwiedzić – sprawdź ten przewodnik po najlepszych warszawskich atrakcjach. Polecamy również sprawdzić nadchodzące wydarzenia na portalu Aktywna Warszawa Warsaw City info.

Pałac Kultury i Nauki

Budynek ten, oddany do użytku w 1955 roku, przez wiele lat był najwyższym w Polsce, miał 46 kondygnacji i 237 metrów wysokości. Obecnie nadal nazywany jest najwyższym zabytkiem w naszym kraju. Pałac Kultury i Nauki zajmuje ważne miejsce w historii Polski. Dość powiedzieć, że to właśnie tutaj odbył się ostatni zjazd PZPR (rządzącej Polską od końca II wojny światowej), który zapoczątkował przemiany w naszym kraju. Najczęściej jednak wspominanym wydarzeniem z udziałem Pałacu jest koncert legendarnego zespołu Rolling Stones. Jako krasnolud, który zawsze chce pogodzić zwaśnione grupy, znalazłem w budynku miejsce, które spodoba się nawet jego przeciwnikom. Jest to… taras widokowy, nie widać stamtąd Pałacu, ale mamy przepiękny widok na panoramę Warszawy.

Rynek Starego Miasta

Kolejna atrakcja Warszawy to absolutna perełka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym lokatorem na całym Starym Mieście jest Zygmunt III Waza, znany przede wszystkim z tego, że przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Mieszka na Placu Zamkowym, na kolumnie, która jest najstarszym i najwyższym świeckim zabytkiem stolicy. Sam rynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Od tego czasu jego forma praktycznie się nie zmieniła. W jego sercu znajduje się pomnik opiekuna stolicy Syrena. Lubię siedzieć w jego cieniu. Wtedy wyobrażam sobie wszystkie wydarzenia, które tu miały miejsce. Jarmarki, występy zespołów teatralnych, ale także egzekucje.

Zamek Królewski

Jego kształt i specyficzny kolor sprawiają, że trudno go pomylić z innymi budynkami. Miejsce to jest bardzo ważne w historii Polski, nie tylko dlatego, że tu pracowali władcy naszego kraju. To tutaj została zatwierdzona Konstytucja 3 Maja. Dziś zwiedzając Zamek możemy zobaczyć warunki, w jakich żyli królowie – apartamenty królewskie i sposób ich pracy – sala tronowa. Wszyscy koneserzy sztuki będą pod wrażeniem 100% oryginalnych obrazów Rembrandta i płócien Bernarda Bellotta, znanego jako Canaletto. Dzieła te tak dobrze oddają charakter historycznej Warszawy, że posłużyły do ​​odbudowy miasta. Gdybym miał Ci polecić, kiedy najlepiej odwiedzić Zamek Królewski, byłby to okres świąteczny. Właśnie wtedy obok stoi 30-metrowa choinka, zawsze pięknie udekorowana. Natychmiast robi się cieplej w sercu krasnoluda, kiedy na nią patrzę.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla młodych pasjonatów nauki. Mnóstwo eksperymentów, które możesz wykonać samodzielnie, bez ryzyka usłyszenia „Nie dotykaj”. To nie tylko wiodąca warszawska atrakcja, ale także jedno z największych tego typu miejsc w Europie. Patron tej instytucji zapewne spogląda na nią z dumą z nieba, bo jest duża szansa, że dorówna jego sławie. Uwierzysz, że jest tu nawet teatr? Aktorzy to roboty poruszane sprężonym powietrzem.

Pawilony na Nowym Świecie

Pawilony to miejsce, które sami warszawiacy uznali za najlepszy klub w mieście. To nie wszystko, prestiżowy ranking zaliczył go do 99 najlepszych kompleksów open bar w Europie. Dawne miejsce pracy drobnych rzemieślników, dziś tętni dzięki licznym lokalom z napojami alkoholowymi i ulicznym jedzeniem. Na wzmiankę o sajgonkach z ich „chińskiego jedzenia” zawsze ślini mi się. Choć pawilony znajdują się blisko Nowego Światu, najdroższej ulicy stolicy, to ceny tutaj pozytywnie zaskoczą.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma miejsca, które pozwala lepiej zrozumieć Warszawę niż to muzeum. Największa tragedia stolicy miała instytucję godną swojej historii. Wystawa z życia codziennego powstania przeciw okupacji. Pokazuje też konsekwencje jego upadku, powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w Polsce po II wojnie światowej. Mój opis może brzmieć trochę żałośnie, ale przesłanie muzeum absolutnie nie jest. Obiekt wykorzystuje nowoczesne technologie, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Najmłodsi mogą zobaczyć salę „Mały Powstaniec”, w której mogą wcielić się w role harcerzy i sanitariuszek. Każdy muzułmanin powinien raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, uważam, że każdy Polak powinien odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Łazienki Królewskie

Nazwa tej atrakcji pochodzi od pawilonu z łaźnią, który powstał tu w XVII wieku. Można podziwiać perły europejskiej architektury, takie jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria czy Biały Dom. Jednak z jakiegoś powodu Wodozbior (po polsku znaczy coś w stylu „Zbieracz wody”) robi na mnie największe wrażenie. Wieżę oddano do użytku w 1778 roku, co stanowiło rodzaj 2 w 1, bo zbiornik wodny o funkcji mieszkalnej. Łazienki Królewskie to dla mnie przede wszystkim oaza zieleni. Uwielbiam spacerować alejkami i alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Ilekroć jestem w okolicy zameldowałem się pod pomnikiem najpopularniejszego Polaka na spotify… Fryderyka Chopina. Aż do panującej epidemii każdego lata organizowano tu koncerty poświęcone twórczości naszego wybitnego kompozytora. Mam nadzieję, że wkrótce wrócą. Słuchanie tych utworów przez słuchawki to nie to samo, co obcowanie z muzyką na żywo. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku.

Praga

Dzielnica nie ucierpiała podczas II wojny światowej i zachowała swój autentyczny charakter. Szczególnie polecam spacer ulicą Ząbkowską, często nazywaną „Praską Starówką”. Najstarsze znajdujące się tu budynki pochodzą z lat 60-tych XIX wieku. Jeśli tak jak ja jesteś fanem street artu, znajdziesz coś dla siebie w 100%. Chcąc poczuć klimat tej dzielnicy najlepiej obejść się po niej bez konkretnego planu. Podczas takiej wycieczki na pewno natkniecie się na domowe kapliczki, których jest tu ponad 100. Większość z nich powstała w czasie II wojny światowej, aby wzmocnić morale mieszkańców stolicy. Koniecznie odwiedź tę interesującą dzielnicę.

Śledź na bieżąco aktualne wydarzenia Warszawa i planuj aktywnie czas. Stolica Polski oferuje niezliczoną ilość atrakcji takich jak koncerty, spektakle, warsztaty, wydarzenia sportowe, festiwale i inne.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx