Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Przegląd systemów kontroli dostępu dla małych firm – co warto o nich wiedzieć?

Zarządzanie nawet niewielką firmą jest dziś wyzwaniem. Natychmiastowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce, praca zdalna, kontrola działań pracowników i realizacji projektów – wszystko to wymaga zastosowania najnowszych dzieł technologicznych, w tym systemów do kontroli dostępu, aby zabezpieczyć wrażliwe dane, przedmioty czy strefy w firmie. Jak działają tego typu systemy? Na czym polega zdalna kontrola dostępu? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tego typu narzędziach.

Kontrola dostępu spełnia istotą rolę w mikro i małych przedsiębiorstwach. Najczęściej tego typu działalność oparta jest na jednym lub kilku pracownikach (włącznie z właścicielem), którzy muszą wykonywać wiele czynności w różnych miejscach – nie zawsze mając dostęp do swoich dokumentów czy innego rodzaju plików. Taki system pracy generuje ryzyko, że w niepowołanej strefie w firmie (niezależnie czy mówimy o fizycznym dostępie do magazynu czy wirtualnym do plików) znajdą się osoby trzecie, niepożądane. Systemy kontroli dostępu mogą temu przeciwdziałać. To jednak nie wszystko!

Jakie kwestie rozwiązuje kontrola dostępu i jak sprawdzają się w tym systemy kontroli?

Przede wszystkim kontrola dostępu to rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa firmy – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ochroną przed cyberprzestępcami. Zabezpieczenie przedsiębiorstwa jest podstawową kwestią w jego prowadzeniu i jeżeli chcesz mieć pewność, że niepowołana osoba nie przegląda Twoich plików lub pracownicy działają zgodnie z powierzonymi im zadaniami – musisz mieć narzędzie do kontroli.

Systemy do zdalnego zarządzania firmowymi plikami to narzędzie, które z jednej strony chroni firmowe dokumenty i oprogramowanie przed cyberprzestępcami, a z drugiej daje możliwość pełnego dostępu i kontroli postępu w działaniu oraz ułatwia przeprowadzenie np. pracy zdalnej w terenie czy w domu (np. na wypadek kwarantanny pracownika). Chronią zarówno sprzęt stacjonarny (np. komputery), jak i urządzenia mobilne (takie jak telefony czy tablety). Ułatwiają dodatkowo przeprowadzanie niezbędnych konserwacji czy aktualizacji.

Każdy system kontroli dostępu oparty jest na sieci internetowej i wewnętrznej strukturze serwerów, które są świetnie chronione przed ingerencją osób trzecich. Dzięki temu możesz spać spokojnie, nie martwiąc się, że wyciekną np. ustalenia ważnego kontraktu czy inne, bardzo wrażliwe dane. Systemy kontroli dostępów (które dostarcza np. Timaco) pozwalają także na fizyczny nadzór zabezpieczonych stref w firmie (np. magazynów) czy sprawdzeniu przepływu osób.

Które systemy do kontroli dostępu dla małych firm mogą być dla Ciebie przydatne?

Istnieją różne typy systemów do kontroli dostępów, które warto wprowadzić w swojej firmie. Pierwszy system to całkowicie wirtualne utrzymywanie struktury oprogramowania i danych firmowych w chmurze – zewnętrznych serwerach, które są skutecznie zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, a przy okazji umożliwiają dostęp do plików z każdego miejsca na świecie. Chmura to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które sprawdzi się np. gdy firma działa często w różnych lokalizacjach i musi mieć stały dostęp do swoich dokumentów.

Systemy kontroli dostępu oparte o urządzenia mobilne pozwalają np. na zdalne zarządzanie strukturami ochrony – pełną kontrolę monitoringu, zamykanie pomieszczeń, analizowanie ruchu przy pomocy specjalnej aplikacji. W połączeniu z IoT (czyli Internetem Rzeczy, polegającym na pełnym powiązaniu wszystkich firmowych sprzętów), dają pełną, zdalną, fizyczną ochronę przed włamaniem czy szpiegostwem przemysłowym.

Współczesne, innowacyjne systemy kontroli dostępu takie jak te oferowane przez Timaco umożliwiają m.in. udzielenie zdalnej zgody na dostęp do określonych pomieszczeń, kontrolowanie ruchu na terenie zakładu pracy, ograniczenie wejścia dla pracowników na dane strefy w firmie czy innego rodzaju funkcjonalności, które przydadzą się nie tylko w przedsiębiorstwach biurowych czy produkcyjnych, ale też np. na basenach czy imprezach masowych. Warto dodać, że całość zarządzana jest przy pomocy innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

Jeżeli więc zależy Ci na bezpieczeństwie firmy w strefie wirtualnej i rzeczywistej, powinieneś jak najszybciej sięgnąć po systemy kontroli dostępu i wdrożyć je zgodnie z przyjętymi zasadami. To zarówno pełna ochrona majątku, jak i komfortowa praca, bez strachu o los swojego przedsiębiorstwa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx