Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 lutego 2023

5 rzeczy, które warto wiedzieć o aplikacji e-TOLL

Nowy, elektroniczny system poboru opłat drogowych e-TOLL obowiązuje już od pewnego czasu wszystkich kierowców. Jego ważnym elementem jest aplikacja mobilna pozwalająca na rejestrowanie przejazdów i uiszczanie opłat. Jak działa aplikacja e-TOLL? Skąd ją pobrać? Jak z niej korzystać? Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Co umożliwia aplikacja e-TOLL?

Do czego służy aplikacja e-TOLL? Narzędzie jest przeznaczone do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych. Gdzie obowiązuje e-TOLL? W przypadku kierowców pojazdów lekkich (osobowych) oznacza to jedynie dwa odcinki autostrad: A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 na odcinku Wrocław-Sośnica. W przypadku pojazdów ciężkich lista odcinków płatnych jest znacznie dłuższa. Aplikacja umożliwia:

  • wniesienie opłaty elektronicznej i opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg,
  • doładowanie i monitorowanie stanu konta rozliczeniowego,
  • monitorowanie przewozu towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO. 

Korzystanie z aplikacji e-TOLL jest obowiązkowe, jeśli w pojeździe nie zamontowano urządzenia OBU lub ZSL ani nie zastosowano żadnej innej metody wniesienia opłat za przejazdy.

Aplikacja e-TOLL jest dostępna na urządzenia z iOS i Android

Aplikacja e-TOLL jest dostosowana do obu najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych przez urządzenia mobilne. Może być ściągnięta z App Store lub Google Play na smartfon lub tablet – jest dostępna pod nazwą e-TOLL PL. Rekomendowane wersje oprogramowania to Android min. 6.0, zalecany 11+ oraz IOS 13+. Pobranie aplikacji jest darmowe. Konieczne jest jedynie uzupełnianie salda w celu zapewnienia środków potrzebnych na realizację przejazdów. Podczas korzystania z aplikacji należy się również upewnić, że urządzenie korzysta z przesyłu danych.

Płatności w aplikacji e-TOLL działają na zasadzie przedpłaty

Do obowiązków użytkownika aplikacji e-TOLL należy zapewnienie środków finansowych pozwalających na uiszczenie opłaty elektronicznej lub opłaty za przejazd. Działa ona więc na zasadzie przedpłaconej. Zanim wybierzesz się w podróż, musisz się upewnić, że masz na koncie wystarczające środki. Minimalna wpłata to 20 zł. Można też ustawić automatyczne doładowanie konta. Dostępne są różne formy płatności. Istnieje również możliwość korzystania z konta z odroczoną płatnością, ale wymaga to wniesienia zabezpieczenia finansowego w formie gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub wpłaty pieniężnej.

Korzystanie z e-TOLL wymaga rejestracji

Aby móc korzystać z aplikacji e-TOLL, trzeba się najpierw zarejestrować. Jest to możliwe online, poprzez stronę etoll.gov.pl lub e-Urząd Skarbowy. Rejestracja stacjonarna jest możliwa w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL oraz za pośrednictwem niektórych operatorów kart flotowych. Procedura jest dość prosta, szczególnie dla osób, które posługują się Profilem Zaufanym. Potrzebne są dokumenty rejestracyjne pojazdu oraz dokumenty potwierdzające klasę emisji spalin. W przypadku rejestracji konta dla firmy należy również mieć dokument upoważniający do jej reprezentowania. Po jej zakończeniu zostaje utworzone Internetowe Konto Klienta, które umożliwia zarządzanie systemem e-TOLL.

Aby korzystać z aplikacji e-TOLL, należy się najpierw zarejestrować i wpłacić środki na konto. Wszystkie formalności można załatwić zdalnie. Trzeba się tym jednak zająć jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej podróży obejmującej płatne odcinki dróg!

Jak używać aplikacji e-TOLL?

Po rejestracji w systemie e-TOLL i zasileniu konta przedpłaconego można zacząć uiszczać opłaty za przejazdy. Aplikacja musi być włączona przez cały czas trwania przejazdu płatnym odcinkiem. Za każdym razem należy ją ręcznie uruchomić i nacisnąć przycisk „rozpocznij przejazd”. Od tego momentu aplikacja będzie śledzić położenie pojazdu dzięki modułowi GPS w telefonie lub tablecie i naliczać stosowną opłatę. Po zjechaniu z płatnego odcinka należy nacisnąć przycisk „zakończ”, by otrzymać podsumowanie. Naliczone środki zostaną automatycznie pobrane z konta.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx