Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jakie urządzenie e-TOLL wybrać? Poradnik

System e-TOLL ma być ułatwieniem dla kierowców poruszających się płatnymi odcinkami dróg. To sposób na elektroniczne opłacanie należności za przejazdy bez konieczności zatrzymywania się przy bramkach, na podstawie danych GPS. Aby jednak móc korzystać z systemu e-TOLL, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Sprawdź, jakie rozwiązanie jest najlepsze!

E-TOLL – jakie urządzenie jest potrzebne?

Istnieją trzy sposoby, aby korzystać z systemu e-TOLL. Jakie urządzenie jest potrzebne? Użytkownicy mają do wyboru: 

  • ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) – montowany na stałe w pojeździe, dający dostęp do funkcji związanych z monitorowaniem pojazdów;
  • OBU (On-Board Unit) – urządzenie pokładowe (przenośne) podłączane np. do zapalniczki lub akumulatora, również może dawać dostęp do zaawansowanych funkcji;
  • Aplikacja e-TOLL PL – darmowa aplikacja mobilna, dzięki której do naliczania i uiszczania opłat e-TOLL można wykorzystać smartfon albo tablet.

Jakie są zalety tych rozwiązań i które warto wybrać? Ich krótkie omówienie znajdziesz poniżej.

Aplikacja e-TOLL – najprostsze, bezkosztowe rozwiązanie

Aplikacja e-TOLL jest dostępna dla każdego właściciela urządzenia mobilnego z systemem iOS lub Android. Jest dostępna za darmo, a więc w większości przypadków nie wymaga żadnych inwestycji. To odpowiednie rozwiązanie szczególnie dla użytkowników indywidualnych, którzy poruszają się płatnymi odcinkami dróg sporadycznie. Dla firm zarządzających całymi flotami pojazdów jest zazwyczaj niewystarczające.

Przede wszystkim aplikacja wymaga, aby urządzenie było naładowane i miało stały dostęp do sieci. Jej obsługa jest niezbyt wygodna – wymaga włączenia i wyłączenia przesyłu danych tuż przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem drogi oraz po jego zakończeniu. Przy częstym użytkowaniu może to być uciążliwe. Wymaga również przyzwyczajenia się do nowego sposobu postępowania.

e-toll - urządzenie

Jeśli zależy Ci na wygodzie podczas jazdy, a także przy rozliczeniach, aplikacja e-TOLL PL to niezbyt dobry pomysł. Pojazdy często poruszające się po płatnych odcinkach powinny mieć zainstalowane urządzenia typu OBU lub ZSL.

OBU e-TOLL – urządzenie pod zapalniczkę

OBU e-TOLL to opcja dla tych, którzy poszukują wygody i elastyczności. Tego typu sprzęt jest podłączany do gniazda zapalniczki lub np. do akumulatora. To odpowiednie urządzenie e-TOLL dla samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Sprawdzi się w przypadku naprzemiennego wykorzystania różnych pojazdów, ponieważ można je łatwo odłączyć i wykorzystać w innym samochodzie. Ponadto jest niedrogie.

Niektóre urządzenia pokładowe e-TOLL dają też dostęp do specjalnego oprogramowania i zaawansowanych funkcji związanych z monitoringiem pojazdów. Pozwalają śledzić położenie samochodów w czasie rzeczywistym, co ułatwia komunikację, planowanie tras i reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. Mogą też pomóc zlokalizować pojazd w razie kradzieży, nadzorować pracę kierowców, monitorować przeglądy i zużycie paliwa. Urządzenie e-TOLL pod zapalniczkę może być więc bardzo funkcjonalne – wystarczy wybrać odpowiedniego operatora.

ZSL – urządzenie e-TOLL dla wymagających

Zewnętrzny System Lokalizacyjny jest najdroższy i najbardziej zaawansowany. Montuje się go w pojeździe na stałe, a dzięki podłączeniu do systemu (np. do magistrali CAN) zapewnia dostęp do szerokiej gamy informacji. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem umożliwia monitoring pojazdów i korzystanie z wielu zaawansowanych funkcji ułatwiających zarządzanie flotą. Dane GPS do systemu e-TOLL są przesyłane automatycznie, dlatego nie trzeba się martwić o obsługę.

Jakie urządzenie e-TOLL wybrać?

Jakie urządzenie e-TOLL wybrać? Firmy na pewno nie powinny polegać na darmowej aplikacji mobilnej, ponieważ jest mało wygodna i zawodna. Zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu są urządzenia OBU i ZSL. Warto przy tym zaznaczyć, że cena tego pierwszego jest niższa. W zależności od potrzeb można wybrać sprzęt pokładowy, łatwy w montażu i demontażu lub montowany na stałe. Oba typy urządzeń mogą umożliwiać korzystanie z zaawansowanych funkcji monitoringu pojazdów. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić ofertę operatora. Należy również pamiętać, że do obsługi e-TOLL mogą być używane tylko urządzenia dostarczane przez zatwierdzonych operatorów umieszczonych na liście na stronie rządowej etoll.gov.pl.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx