Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Łóżeczko dla noworodka – tradycyjne czy kosz Mojżesza? Podpowiadamy

Rodzice jeszcze przed narodzinami dziecka muszą wybrać odpowiednie łóżeczko i akcesoria do pielęgnacji, by zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Obecnie na rynku można znaleźć łóżeczka dla niemowląt wykonane z najróżniejszych materiałów i przystosowane dla dzieci w określonym wieku. Szukając ciekawej propozycji dla noworodka, rodzice mogą zdecydować się na tradycyjne łóżeczko lub kosz Mojżesza. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak dokonać właściwego wyboru.

Rodzice jeszcze przed narodzinami dziecka muszą wybrać odpowiednie łóżeczko i akcesoria do pielęgnacji, by zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Obecnie na rynku można znaleźć łóżeczka dla niemowląt wykonane z najróżniejszych materiałów i przystosowane dla dzieci w określonym wieku. Szukając ciekawej propozycji dla noworodka, rodzice mogą zdecydować się na tradycyjne łóżeczko lub kosz Mojżesza. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak dokonać właściwego wyboru.

Czym się charakteryzuje tradycyjne łóżeczko dziecięce?

Tradycyjne łóżeczka dla dzieci są dosyć duże i zwykle mają wymiary 120×60 cm lub 140×70 cm. Takie łóżeczka mogą być z powodzeniem używane przez pierwsze dwa lub trzy lata życia, tym bardziej że wiele modeli posiada regulację wysokości oraz możliwość zdemontowania szczebelków. Jednak wkładając drobnego noworodka do tradycyjnego łóżeczka dziecięcego, trzeba odpowiednio zabezpieczyć maluszka przed niekontrolowanym obracaniem się oraz należy także usunąć ze środka wszelkie zbędne przedmioty. Poza tym ciało dziecka nie powinno się stykać bezpośrednio z twardymi szczebelkami, dlatego do przestronnego łóżeczka dla niemowląt często wkłada się dopasowany ochraniacz.

Kiedy warto się zdecydować na kosz Mojżesza?

Noworodki bywają bardzo niespokojne i miewają problemy ze snem. Wówczas można spróbować otulić je specjalnym rożkiem, by stworzyć warunki przypominające te, które panowały w brzuchu mamy. Dla wyjątkowo wymagających maluszków świetnym rozwiązaniem będzie również kosz Mojżesza, czyli niewielkie podłużne łóżeczko z wysokimi bokami wykonane z miękkich i bezpiecznych materiałów. Tak zaprojektowane łóżeczko dziecięce sprawia, że maluch jest skutecznie odizolowany od zewnętrznych bodźców i będzie mógł z łatwością wyciszyć się przed snem. Co ważne kosz Mojżesza jest przeznaczony dla niemowląt do maksymalnie 4-5 miesiąca życia. Ponieważ później łóżeczko może być za małe dla aktywnego i ciekawego świata bobasa.

Jak kupić idealnie dopasowane łóżeczko dziecięce?

W zasadzie każde rozwiązanie posiada pewne plusy i minusy. Rodzice wcześniaków lub bardzo wrażliwych maluchów mogą zdecydować się na kosz Mojżesza, który w pierwszych miesiącach życia pomoże noworodkowi zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Natomiast gdy dziecko od urodzenia jest stosunkowo duże i szybko zaczyna próbować się przemieszczać lub siadać, wówczas można od razu zdecydować się na tradycyjne łóżko, które będzie rosło razem z dzieckiem. Warto pamiętać również, że niezależnie od wybranego modelu trzeba zawczasu wygospodarować przytulną przestrzeń, gdzie będzie można bezpiecznie postawić łóżeczko dziecięce lub kosz Mojżesza. Najważniejsze, aby łóżeczko było stabilne i nie stało w przejściu oraz powinno być także odpowiednio odizolowane od domowych hałasów.

Poza tym niektóre modele łóżeczek mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia dla niemowląt oraz wiele dedykowanych akcesoriów typu osłona na szczebelki, specjalny materac czy otulacz. Ponadto przed zamówieniem konkretnego modelu warto też sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane dane łóżeczko oraz czy zostało odpowiednio przetestowane pod kątem bezpieczeństwa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx