Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Ekologia w cenie. Poznaj 5 zasad eko pensjonatu

Zainteresowanie ekologią w Polsce stale rośnie. Dbałość o środowisko stała się pewnego rodzaju trendem, dzięki czemu podróżujący coraz chętniej wybierają zrównoważone rozwiązania na każdej płaszczyźnie życia. Gospodarze obiektów noclegowych mogą wprowadzić w swoim pensjonacie rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale i zainteresują gości, którzy podzielają te same wartości. Warto również brać pod uwagę, że w miarę rozwoju trendu, ekologiczne podejście może stać się niemal must-have obiektu noclegowego tak jak choćby reklama w internecie czy internetowy kalendarz rezerwacji.

1.   Ogranicz zużycie plastiku.

Plastikowe, jednorazowe opakowania miały za zadanie ułatwić ludziom życie, jednak z czasem stały się dużym problemem cywilizacyjnym. Ludzkość każdego dnia produkuje niebagatelne ilości odpadów plastikowych, których czas rozkładu może wynosić nawet 500 lat. To najwyższa pora, aby zacząć wprowadzać zmiany, mające na celu ograniczenie zużycia plastiku. Jak ograniczyć zużycie plastiku w pensjonacie lub apartamencie na wynajem?

Zainstaluj filtr wody pitnej.

To właśnie butelki po wodzie czy napojach są jednym z głównych źródeł odpadów plastikowych. W swoim pensjonacie możesz zainstalować filtr uzdatniający do picia wody w kranie lub wyposażyć gości w dzbanki filtrujące. Nie zapomnij też poinformować ich o tym fakcie, sugerując rezygnację z przywożenia własnej, butelkowanej wody.

Torby wielorazowego użytku.

Kolejnym pomysłem na ograniczenie plastiku jest wyposażenie pokoi w torby wielorazowego użytku, z których goście będą mogli korzystać podczas zakupów. Nie tylko ograniczysz zużycie jednorazówek, ale i będziesz mógł wykorzystać wielorazowe płócienne torby jako element reklamy, nadrukowując na nich logo pensjonatu.

Kosmetyki — nigdy w plastiku.

Wielkie hotele przyzwyczaiły nas do jednorazowych mydeł, szamponów do włosów czy innych kosmetyków zamkniętych w małych plastikowych opakowaniach. W dużych obiektach jest to wykorzystywane głównie ze względów logistycznych. Jeśli natomiast prowadzisz mały pensjonat czy dom na wynajem, z powodzeniem możesz zamienić je na dozowniki, które można wielokrotnie uzupełniać. Łazienka zyska nie tylko na ekologicznym podejściu, ale również na wyglądzie.

2.   Jak segregować śmieci w apartamencie na wynajem?

W apartamencie na wynajem to głównie goście produkują śmieci. Poleganie wyłącznie na ich dobrej woli i chęci do sortowania może nie przynieść zadowalających efektów. Jeśli chcesz wprowadzić segregację śmieci, powinieneś upewnić się, że goście mają warunki, aby to robić. Wymień pojedynczy śmietnik na ten przeznaczony do sortowania i oznacz każdą komorę. W ten sposób segregacja stanie się dla Twoich gości łatwa i naturalna, a Twoje starania bardziej efektywne.

3.   Korzystaj z ekologicznych detergentów.

W obiektach noclegowych ilość zużywanych środków czystości jest ogromna. Nie każdy jednak wie, że chemiczne detergenty mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. To nie wszystko. Środki naszpikowane chemią mogą też szkodzić ludziom — powodować alergie skórne, podrażniać błony śluzowe czy osłabiać odporność. Wymieniając chemiczne detergenty na te z naturalnym składem, dbasz o środowisko, o swoich gości, a także o swoich pracowników i siebie.

4.   Inwestycja w ekologię w obiekcie noclegowym.

Jeśli Twoje plany na stworzenie eko pensjonatu są nieco szersze, możesz rozważyć większe inwestycje. Na szczęście rozwiązania ekologiczne, zazwyczaj są również ekonomiczne — dzięki czemu po jakimś czasie inwestycja zacznie Ci się zwracać.

Energia wprost ze słońca.

Panele fotowoltaiczne to prawdopodobnie pierwsza myśl, kiedy mowa o odnawialnych źródłach energii. Korzystanie z nich nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a produkowanie własnej energii elektrycznej w przyszłości może przynieść spore oszczędności.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W miejscach, w których przyłączenie do kanalizacji jest niemożliwe, nieczystości są zazwyczaj zbierane w zbiorniku i regularnie opróżniane. Znacznie tańszą w użytkowaniu i bardziej przyjazną środowisku alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszcza ona ścieki na miejscu, uniemożliwiając im zanieczyszczenie gruntu.

Pompa ciepła.

Tradycyjne formy ogrzewania budynków często charakteryzują się wysoką emisją zanieczyszczeń do środowiska. Korzystanie z paliw stałych jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również kosztowne. Szczególnie w klimacie charakterystycznym dla Polski, gdzie okres grzewczy trwa przez większość roku. Ekologiczną alternatywą jest pompa ciepła, która do swojej pracy potrzebuje tylko energii elektrycznej i powietrza. Jej instalacja wiąże się z niemałą inwestycją, jednak ta z pewnością się zwróci i może przynieść obiektom noclegowym spore oszczędności.

Minimalizuj straty.

Inną formą oszczędności w zgodzie z ekologią będzie koncentracja na minimalizowaniu strat ciepła. Wymiana lub tylko uszczelnienie okien i drzwi przełoży się na mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie — mniejsze nakłady na ogrzewanie.

5.    Drobne ekologiczne rozwiązania w Twoim obiekcie noclegowym.

Jeśli zastanawiasz się jak sprawić, aby Twój pensjonat był bardziej eko, jednak bez dużych nakładów finansowych, zacznij od… żarówek. Wymiana żarówek na energooszczędne to niewielka inwestycja o znacznie większych korzyściach. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie systemu pracy obiektu noclegowego. Jeśli oferujesz gościom wynajmującym pokoje codzienną wymianę ręczników, zacznij wymieniać tylko na życzenie gości. Goście sami zdecydują czy potrzebują tak częstej wymiany ręczników, dzięki czemu ilość codziennego prania znacznie się zmniejszy. Niektóre pensjonaty rezygnują również z prasowania pościeli w celu ograniczenia śladu węglowego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx