Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

Odzież lekarska – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zawód lekarza to odpowiedzialne zajęcie, wiążące się ze szczególnym zaufaniem publicznym. Medycy powinni podkreślać powagę obejmowanego stanowiska poprzez odpowiedni strój, który wyróżni ich spośród pozostałego personelu. Odzież lekarska powinna być też wygodna i zapewniać swobodę podczas wykonywania obowiązków. Zobacz, na co jeszcze zwracać uwagę przy kompletowaniu uniformu służbowego.

Odzież dla lekarzy – czym się powinna wyróżniać?

Personel medyczny musi nosić w pracy specjalny strój, dzięki któremu wyróżni się na tle innych osób przebywających na terenie placówki. Uniformy lekarskie nie służą jedynie do identyfikacji, gdyż pełnią również szereg innych ważnych funkcji. Przede wszystkim służą do ochrony przed zarazkami i mają zadanie ograniczyć przenoszenie bakterii poza ośrodek zdrowiaOdzież lekarska musi więc spełniać określone standardy, aby jednocześnie podkreślała profesjonalny wizerunek i zapewniała wysoki poziom bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  • jakość wykonania i materiał,
  • rozmiar dobrany zgodnie z tabelą producenta,
  • przeznaczenie odzieży medycznej,
  • funkcjonalność.

Przy wyborze odzieży dla lekarzy istotny jest też krój oraz kolor uniformów. Ubrania powinny być bowiem wygodne i nie ograniczać ruchów, co jest szczególnie ważne podczas pełnienia dyżurów na oddziałach, wymagających ciągłego nadzorowania stanu pacjentów.

Uniformy lekarskie – jaki fason i kolor wybrać?

Przepisy prawa nie regulują kwestii dotyczących fasonu czy kolorystyki odzieży lekarskiej. Takie wytyczne mogą być jednak zawarte w wewnętrznych rozporządzeniach placówki, aby w ten sposób rozróżnić poszczególne stanowiska. Lekarzom zazwyczaj przypisuje się białe fartuchy, ale nie jest to regułą, dlatego, jeżeli regulamin szpitala na to pozwala, możesz zdecydować się na odzież medyczną w bardziej zróżnicowanych fasonach i kolorach.

Mężczyźni, zamiast klasycznego kitla, mogą wybierać pomiędzy fartuchami o różnej długości, marynarkami oraz wygodnymi bluzami. Kobietom natomiast przypadną sukienki podkreślające figurę czy tuniki w wielu wersjach kolorystycznych.

Odzież medyczna – z jakiego materiału powinna być wykonana?

Profesjonalny wygląd w zawodzie medycznym jest ważny, ale nie można też zapominać o praktyczności odzieży służbowej. Uniform lekarski powinien być wykonany z wytrzymałych tkanin, które nie gniotą się i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto zwrócić uwagę, aby materiał posiadał certyfikaty, potwierdzające jego jakość oraz spełniał standardy wymagane przy produkcji odzieży dla lekarzy i personelu medycznego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx