Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Weekend w Sopocie — co warto robić?

Choć jest najmniejszym z miast wchodzących w skład Trójmiasta, nie pozostaje w tyle. Sopot ma wiele do zaoferowania, ale zerknijmy na krótki przegląd jego atrakcji. Sprawdźmy, co można robić w Sopocie w trakcie krótkiego, dwudniowego wypadu.

Monciak

O Monciaku słyszał chyba każdy, łącznie z tymi, którzy w Sopocie nie byli nawet przejazdem. Jest to wyłączona z ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino, której zwieńczeniem jest sopockie molo. Słowo „Monciak” to nic innego jak skrócenie i uproszczenie nazwy ulicy. Po jej obu stronach znajdziemy urokliwe kamienice pełne restauracji, barów i sklepów. Uwaga na sezon letni! To czas, gdy Mocniak staje się kilkusetmetrowym potokiem turystów. Warto go zobaczyć przez cały rok, w końcu mówimy o jednym z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc. Absolutna konieczność na liście rzeczy do zobaczenia.

Molo i przystań

Sopockie molo ma 511 metrów i jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie. Powstało w latach 20. XIX wieku i do dziś jest nie tylko jest wizytówką miasta, ale też miejscem spotkań i przechadzek. Spacery po molo mają niezaprzeczalne właściwości prozdrowotne z uwagi na większe niż na lądzie stężenie jodu w powietrzu. Zwieńczeniem mola jest przystań będąca miejscem prestiżowych regat. Odbywają się tu także żeglarskie szkolenia dzieci. Jeśli przyjdzie nam zawitać w Sopocie zimą, u nasady mola znajdziemy lodowisko.

Krzywy Domek

Zdecydowanie najmłodszy symbol Sopotu. Oddano go do użytku w 2004 roku, a jego kształt jest owocem działań siedmiu architektów. Krzywy Domek nawiązuje do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga — szwedzkiego rysownika, który od dawna mieszka w Sopocie. Portal villageofjoy.com umieścił go na pierwszym miejscu listy najdziwniejszych budynków świata. Został dostrzeżony także przez BBC, która włączyła go do swej listy „Miejsc z bajki”. Zupełnie zasłużenie!

Opera Leśna

Ten 4-hektarowy leśny amfiteatr został otwarty w 1909 r. W latach 2009-2012 przeszedł gruntowny remont. Znawcy tematu twierdzą, że akustycznie jest to obiekt niezrównany na skalę europejską. Widownia jest w stanie pomieścić 5047 widzów. Na przestrzeni lat na scenie wystąpili m.in.: Elton John, James Brown, Charles Aznavour i Whitney Houston.

Plaże

Na koniec wspomnijmy o największym walorze i atrakcji Sopotu. To tu przychodzi każdy, kto przyjechał w te strony odpocząć. Nad samą plażą znajdziemy doskonale usytuowane hotele Sopot blisko morza — czego można chcieć więcej? Wychodzimy rano na zewnątrz i witają nas przestronne, piaszczyste plaże ciągnące się przez dobrze ponad 4 kilometry. To miejsce działające zgodnie z zasadą „dla każdego coś miłego”. Kto przyjechał tu na opalanie, ten będzie w siódmym niebie. Kto woli zrelaksować się w przyjemnym otoczeniu, będzie miał do wyboru szereg doskonałych restauracji rozmieszczonych wzdłuż linii brzegowej. Warto zaznaczyć, że mówimy o plażach bardzo wysoko ocenianych w polskich rankingach. Decyduje o tym ponadprzeciętna czystość, dobre zagospodarowanie i ogólne bezpieczeństwo. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z rozmaitych wypożyczalni sprzętu wodnego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx