Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jak sprzedać działkę?

Posiadając działkę na sprzedaż pierwszym krokiem jakim należy podjąć jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Musi być on uregulowany, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie sprawne przejście przez kolejne etapy podczas sprzedaży nieruchomości. Jeśli działka posiada księgę wieczystą, musimy sprawdzić, czy zawarte w niej informacje są aktualne. Natomiast jeśli okaże się, że nie posiadamy tego dokumentu, należy wystąpić o jej założenie. Przy sprzedaży bardzo ważną kwestią jest to, czy działka jest rolna czy budowlana. O ile, przy działce budowlanej wszystkie procedury są znacznie prostsze, w przypadku działki rolnej, którą chcielibyśmy przekształcić w budowlaną, możemy napotkać kilka problemów. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych cech danego gruntu. Aby nieruchomość mogła zostać sprzedana jako działka budowlana, musi posiadać taki status. Określa go miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje na obszarze gminy, która go uchwaliła. Jeśli na danym obszarze nie ma takiego planu, należy wystąpić do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Istnieje wiele czynników, które mogą podnieść lub obniżyć wartość działki poza kluczową, wspomnianą już wcześniej kwestią, czy jest to działka rolna, czy budowlana, ponieważ z reguły działki budowlane są znacznie droższe.

Ważnymi cechami gruntu, które musisz uwzględnić przy sprzedaży są:

Uzbrojenie działki

Jeśli do działki na sprzedaż przynależą niezbędne instalacje, takie jak przyłącza elektryczne, wodociągi czy kanalizacja, będzie ona bardziej atrakcyjna dla kupujących, którzy chcą na niej wybudować nieruchomość. Działki uzbrojone zwykle łatwiej sprzedać mimo wyższych cen, gdyż z punktu widzenia kupujących są korzystniejsze – nie muszą się oni już martwić o przyłącza. Poza tym w przypadku działki uzbrojonej łatwiej uzyskać pozwolenie na budowę. Nieuzbrojona wymaga dodatkowego potwierdzenia, że jej uzbrojenie jest w ogóle możliwe. Tanie działki budowlane wyróżnia to, że zwykle nie posiadają tych przyłączy.

Lokalizacja  

Kupujący mogą być skłonni zapłacić więcej za działki położone na szczególnie pożądanych terenach pod zabudowę. Z drugiej strony, jeśli twoja działka znajduje się na odległym obszarze, który nie jest zbyt atrakcyjny dla deweloperów, być może będziesz musiał przystać na nieco niższą cenę sprzedaży. Szczególnie cenne są również nieruchomości położone w miejscowościach turystycznych. Działka nad jeziorem, w górach czy nad morzem gwarantuje znacznie wyższą cenę sprzedaży.

Połączenia komunikacyjne

Innym ważnym czynnikiem jest to, czy działka jest położona w bliskim sąsiedztwie dróg krajowych. Jeśli kupujący chce wybudować na zakupionej działce domy lub mieszkania, rozważy bliskość połączeń komunikacyjnych, ponieważ im lepsze połączenia, tym wyższa cena sprzedaży.

Lokalne usługi i udogodnienia 

Niezależnie od połączeń komunikacyjnych, kupujący będą również sprawdzać, jakie są inne usługi i udogodnienia w okolicy. Jeśli działka jest położona się w obszarze, w którym znajdują się sklepy, szkoły i inne usługi, może to przyciągnąć wyższą cenę sprzedaży. Tak samo w przypadku nieruchomości położonych w obszarze, gdzie rozwija się branża turystyczna. Działki budowlane nad jeziorem z dostępem do linii brzegowej są znacznie bardziej wartościowe niż działki położone w okolicy bez tego udogodnienia.

Sprawdź https://transakcja24h.pl/skup-domow/

Pozwolenie na budowę

Posiadanie pozwolenia na budowę jest jednym ze sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa szybkiej sprzedaży działki. Dla deweloperów ten dokument usuwa poważną przeszkodę prawną dla każdego projektu domu lub mieszkania, który chcieliby wybudować na działce, a to znacznie zwiększa szanse, że mogą złożyć ofertę kupna działki. Ważną informacją jest to, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna.

Cena działki

Aby ustalić adekwatną cenę sprzedaży działki najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy fachowo wycenią wartość nieruchomości i pomogą osiągnąć zysk ze sprzedaży. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż, warto porównać wtedy podobne oferty w okolicy.

Wygląd działki

Warto zadbać o to, aby teren oczyścić ze śmieci, gruzu, a także uporządkować roślinność. Tak przygotowana działka będzie korzystnie prezentowała się na zdjęciach i robiła dobre wrażenie na osobach zainteresowanych zakupem.

Może Cię również zainteresować: https://transakcja24h.pl/skup-dzialek/

Atrakcyjna aukcja Jeśli zdecydujesz się sprzedać gruntu za pośrednictwem pośrednika w obrocie nieruchomościami, utworzy on ofertę reklamującą działkę na sprzedaż, zawierającą szczegółowy opis gruntu, w tym jego profesjonalne zdjęcia. Musisz upewnić się, że ogłoszenie promuje działkę w najlepszy możliwy sposób, ponieważ źle napisane ogłoszenie ze źle wykonanymi zdjęciami może wystarczyć, aby zniechęcić niektórych kupujących do zakupu gruntu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx