Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jak odtrucie alkoholowe łagodzi objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego?

Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym nazywa się zespół objawów, które występują u uzależnionego pacjenta w wyniku zaprzestania przyjmowania alkoholu etylowego lub znacznego zmniejszenia jego dawek. Obniżające się stężenie toksyny w krwiobiegu alkoholika wpływa na jego samopoczucie. Długotrwałe nadużywanie alkoholu podczas ciągów sięgających nawet kilkunastu tygodni, wywołuje szereg zmian metabolicznych i biochemicznych w organizmie człowieka. Nagły brak substancji odurzającej wiąże się zatem z głodem alkoholowym i swoistym „buntem” organizmu. Manifestuje się on za pośrednictwem zaburzeń psychosomatycznych, które mogą zagrażać zdrowiu lub nawet życiu alkoholika. Z tego względu zaleca się, by odtrucie alkoholowe, czyli pierwszy etap leczenia uzależnienia od alkoholu, odbywało się wyłącznie w stacjonarnych placówkach. Kliniczne lub ambulatoryjne warunki zapewniają całodobową opiekę personelu medycznego, dyżur lekarski oraz adekwatną i szybką odpowiedź na potrzeby każdego chorego.

Stacjonarne odtrucie alkoholowe oferowane w Centrum Medycznym Galmedic to skuteczna metoda leczenia Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Podczas procesu odtruwania organizmu z toksyn poalkoholowych i metabolitów etanolu specjaliści oferują pacjentom dożylną suplementację elektrolitów i substancji odżywczych oraz farmakoterapię. W placówce istnieje ponadto możliwość rozpoczęcia psychoterapii i skorzystania z zabiegu wszycia Esperalu. Dzięki kompleksowemu, a zarazem indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta, detoksykacja alkoholowa cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i skuteczności. Organizm każdego alkoholika inaczej reaguje bowiem na nadmierne stężenie etanolu w krwiobiegu. Zmiany, jakie zachodzą w całym ustroju, mają zatem różnorodny charakter, który należy dokładnie zbadać jeszcze przed rozpoczęciem opisywanej procedury terapeutycznej.

Skutki nadużywania alkoholu etylowego

Alkohol etylowy osłabia ogólną odporność człowieka, wpływając nie tylko na jego kondycję fizyczną, ale również samopoczucie psychiczne. Uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich układów i narządów. Stężenie etanolu we krwi człowieka prowadzi do uszkodzeń wątroby, serca, nerek, trzustki, żołądka, a nawet mózgu. Pod jego wpływem nieprawidłowo współpracują ze sobą: układ oddechowy, krwionośny, trawienny i nerwowy. Ponieważ alkohol trawiony jest przede wszystkim w wątrobie człowieka, a do krwiobiegu wchłania się wprost z układu pokarmowego, jego szkodliwe składniki docierają do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Transportuje je głównie hemoglobina wraz z pozostałymi składnikami krwi. Wycofać niektóre skutki nadużywania alkoholu etylowego może zatem jedynie stacjonarne odtrucie alkoholowe.

Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy?

Aby umożliwić organizmowi odpoczynek od zgubnego wpływu alkoholu etylowego, należy przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Zaleca się, by pacjenci nie podejmowali tego działania samodzielnie. To proces skomplikowany i wieloetapowy, wymagający wsparcia i pomocy specjalistów. Rezygnacja z trunków prowadzi do występowania objawów głodu alkoholowego, koniecznego do leczenia w warunkach klinicznych.

Uzależnienie od substancji odurzającej jest widoczne dla osób postronnych zwykle w zaawansowanych stadiach rozwoju choroby. Mając do czynienia z fazą krytyczną i przewlekłą nałogu, specjaliści podejmują jeden z najważniejszych kroków terapeutycznych – przerywają długotrwały okres upojenia alkoholowego, w jakim znajduje się pacjent. Może on zatem zgłosić się do Centrum Medycznego Galmedic pozostając pod wpływem alkoholu. Nie musi samodzielnie podejmować prób odstawienia używki, by zostać zakwalifikowanym do profesjonalnego detoksu alkoholowego.

Odtrucie alkoholowe – na czym polega?

Odtrucie alkoholowe w Galmedic rozpoczyna się skrupulatną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta. Już w momencie przekroczenia progu placówki musi on jednak mieć świadomość, że właśnie decyduje się na odstawienie alkoholu. Wewnątrz niej nie otrzyma on bowiem żadnej dawki etanolu – specjaliści nie stosują powszechnych, ale nieskutecznych klinów. Zamiast nich można liczyć na oddziaływania specjalistyczne – dożylne wlewy witaminowe, kierowaną farmakoterapię, a później także psychoterapię dla chętnych alkoholików.

By odtrucie przebiegało w sposób bezpieczny dla uzależnionego, konieczne jest dokładne określenie jego potrzeb, preferencji i oczekiwań. Podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic lekarz przeprowadza z chorym skrupulatny wywiad medyczny. Pyta o objawy uzależnienia, symptomy wiążące się z odstawieniem używki, ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu, długość ciągów alkoholowych. Istotne są dla niego również efekty dotychczas podejmowanych działań terapeutycznych. W razie konieczności choremu zleca się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych. U wszystkich wykonuje się ponadto pomiar trzeźwości, którego wynik stanowi punkt wyjścia dla przebiegu całego procesu terapeutycznego.

Po przyjęciu pacjenta do placówki przystępuje się do podania mu kroplówek witaminowych. Zawierają one w swoim składzie glukozę, w której rozpuszczone są jony podstawowych pierwiastków. To przede wszystkim magnez, potas, sód i wapń, wpływające pozytywnie na funkcjonowanie wszystkich narządów i przyspieszające proces ich regeneracji. Bez suplementacji dożylnej niemożliwe stałoby się szybkie i skuteczne wyrównanie niedoborów elektrolitów, przywrócenie równowagi ustroju, usunięcie toksyn z organizmu i przyspieszenie procesu trawienia etanolu. Wszystkie te możliwości stwarza jeden wlew, który dociera bezpośrednio do krwiobiegu osoby uzależnionej. Trafia on do krwi za pośrednictwem wenflonu, wkłutego do żyły obwodowej chorego. Zabieg ten wymaga przerwania ciągłości skóry, ale jest mało inwazyjny i przypomina nieco rutynowe pobieranie krwi.

Odtrucie alkoholowe a Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Leczenie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego podczas przeprowadzania odtrucia alkoholowego w Krakowie nie ogranicza się jedynie do podania pacjentowi dożylnych wlewów witaminowych. W przypadku większości z nich konieczne staje się włączenie do terapii środków farmakologicznych. Ich odpowiednio szybkie zastosowanie (niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów AZA) umożliwia ograniczenie nasilenia dokuczliwych symptomów, a nawet wycofanie niektórych z nich. Pacjentom zazwyczaj dokucza ból głowy i mięśni, drżenia mięśniowe, nudności, wymioty, tachykardia, pobudzenie lub zaburzenia snu, a także osłabienie. Nieleczony zespół odstawienny ulega powikłaniom. Stan pacjenta ulega stopniowemu pogorszeniu. Może on zmagać się z padaczką alkoholową, zawałem serca, a nawet nagłym zatrzymaniem krążenia.

Jeżeli pacjent pozbawiony jest opieki medycznej podczas procesu przerywania  ciągu alkoholowego, odczuwając pierwsze objawy głodu, decyduje się zwykle na ich „przepicie”. W związku z tym, że stosuje popularnego klina, pogarsza swoją sytuację. Przerywa ciąg alkoholowy wyłącznie na chwilę, co nie sprzyja regeneracji organizmu, a jedynie pogłębia stopień uzależnienia od alkoholu. Z tego względu zaleca się korzystanie z usług specjalistów w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach placówek medycznych. Objawy AZA leczy się, podając dożylnie lub domięśniowo leki uśmierzające ból, nasenne, uspokajające i przeciwwymiotne. Celują one bezpośrednio w te dolegliwości, które najbardziej dokuczają trzeźwiejącym alkoholikom i stanowią największe zagrożenie dla ich zdrowia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx