Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2022

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz inwestować na giełdzie?

Handel akcjami to jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania. Jest wybierany zarówno przez początkujących, jak i bardzo doświadczonych inwestorów. Ci pierwsi powinni jednak odpowiednio przygotować się do pierwszej inwestycji.

Za jego wyborem przemawia wiele argumentów – np. stosunkowo niski próg wejścia oraz dostępność wielu materiałów edukacyjnych, pozwalających dość szybko rozwijać swoją strategię i inwestorski warsztat. Co jednak należy wiedzieć przed zainwestowaniem pierwszych pieniędzy na giełdzie? Jak zmniejszyć ryzyko strat? Jak wybrać brokera? Te podstawowe kwestie omawiamy w nowym artykule.

Handel akcjami. Podstawa to zarządzanie ryzykiem

Większość giełdowych bankructw to wynik nieodpowiedniego zarządzania ryzykiem. Utraty znacznej części kapitału można uniknąć dzięki dostosowaniu się do następujących zasad:

  • nie inwestujemy dużych kwot: jako duże rozumiemy sumy stanowiące dużą część (albo całość) kapitału. Początkujący inwestorzy dobrze zrobią, zaczynając od transakcji o wartości 100 lub kilkuset złotych miesięcznie;
  • używamy zleceń stop-loss: pozwalają one zamknąć pozycję w przypadku spadku wartości danej danej akcji poniżej ustalonego poziomu;
  • nie kierujemy się emocjami: chęć odegrania się po nieudanej inwestycji lub optymizm po kilku udanych pozycjach w dłuższej perspektywie okazują się bardzo złymi doradcami;
  • trzymanie się ustalonej strategii (z wyjątkiem sytuacji, w których uzasadniona jest modyfikacja strategii).

Inwestowanie w akcje. Jak wybrać dobrego brokera?

Wygoda inwestycji i koszty związane z każdą transakcją w największej mierze są zależne od wyboru brokera. By inwestowanie w akcje było jak najprostsze i najbardziej opłacalne, przed założeniem konta maklerskiego warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • koszty prowadzenia transakcji: powinny być jak najniższe i naliczane w przejrzysty, nieskomplikowany sposób;
  • dostęp do różnych rynków: dobre platformy umożliwiają handel na różnych giełdach (poza warszawską, przede wszystkim amerykańskich, chińskich, japońskiej i europejskich);
  • sprawnie działająca, bezawaryjna i łatwa w obsłudze platforma transakcyjna;
  • dostęp do materiałów edukacyjnych oraz wsparcia ekspertów.

Handel na giełdzie. Co daje rachunek demonstracyjny?

Zanim zainwestujecie realne środki, warto sprawdzić swoje umiejętności „na sucho”. Taką możliwość dają rachunki demonstracyjne oferowane przez dobrych brokerów. Dzięki nim możecie przeprowadzić kilka transakcji na wirtualnych środkach, bez ryzyka straty orientując się w specyfice danego rynku. Korzystanie z rachunków demo to też bardzo dobra okazja do tego, by dokładnie poznać działanie danej platformy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx