Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2022

Sklepy online – polskie czy zagraniczne? Co wybierają Polacy?

Aż 28,8 mln Polaków robi zakupy przez Internet – to 77% spośród wszystkich internautów (1). Przeważają wśród nich osoby w wieku 35-49 lat, ale zamówienia online składają również osoby młodsze i starsze (powyżej 50. roku życia) (2). Gdzie kupują częściej – w polskich czy zagranicznych sklepach internetowych?

Polskie sklepy najczęściej wybierane przez kupujących online

Polskie sklepy online cieszą się największą popularnością wśród e-konsumentów w naszym kraju. Kupuje w nich 75% osób, a szczególnie duże zainteresowanie nimi wykazują osoby z wyższym wykształceniem, o większych dochodach oraz zamieszkujące duże miasta (3).

Nieznacznie przeważają wśród nich kobiety (76% przy 73% mężczyzn) oraz osoby w grupie wiekowej 35-49 lat (4). Warto jednak dodać, że zakupy w polskich e-sklepach cieszą się podobnym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku (4).

Polacy kupują także w zagranicznych sklepach!

Osoby kupujące w zagranicznych serwisach internetowych stanowią mniejszość. Kupuje w nich 32% polskich e-konsumentów i zwykle są to osoby najmłodsze, w wieku 15-24 lat. Popularność sklepów zagranicznych spada wraz z wiekiem kupujących (3).

Najczęściej wśród kupujących poza granicami naszego kraju są osoby posiadające wyższe wykształcenie, mieszkańcy większych miast oraz deklarujące dochód gospodarstwa domowego przekraczający 6 000 złotych (3). Również w tym wypadku nieco bardziej aktywne są kobiety (33% przy 31% mężczyzn) (5).

Jak płacimy w sklepach online?

Polscy e-konsumenci, bez względu na miejsce zakupów, najbardziej cenią sobie szybkie płatności online – wybiera je 70% badanych (6). Mniejszą popularnością cieszą się inne metody. Płatności mobilne wybiera 48% Polaków, przelewy tradycyjne 42%, a płatność kartą, gotówką przy odbiorze albo u kuriera 41% (6).

Najmniej kupujących online decyduje się na płatności SMS-em, za pośrednictwem kodów QR, a także z odroczonym terminem i na raty (6).

Sposób na bezpieczne płatności – Visa Mobile

Duże zainteresowanie szybkimi przelewami oraz płatnościami mobilnymi sprawia, że na rynku pojawiają się rozwiązania umożliwiające usprawnienie procesu zakupowego. Jednym z nich jest Visa Mobile, która pozwala na szybkie, łatwe i bezpieczne płatności (7).

Z czego to wynika? Visa Mobile jest usługą, dzięki której nie ma konieczności podawania w sklepie internetowym danych karty płatniczej i haseł. To, a także zabezpieczenie każdej transakcji przez Visa sprawia, że zakupy są bezpieczne i przebiegają sprawnie. Kupujący nie musi bowiem wypełniać formularzy czy przeklikiwać się przez wyskakujące okna. Co więcej, przed potwierdzeniem płatności, ma możliwość dokładnego sprawdzenia szczegółów transakcji (7).

Jak to działa? Z Visa Mobile można korzystać na 2 sposoby:

  • w bankowej aplikacji mobilne – warto pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności. Listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html (7);
  • w formie dedykowanej aplikacji na telefon – użytkownik może pobrać Visa Mobile w sklepie dedykowanym jego systemowi (7). Aplikacja również ograniczona jest dla klientów wybranych banków.

Po uruchomieniu aplikacji Visa Mobile albo bankowej aplikacji mobilnej, wystarczy dodać swoją kartę Visa i podać kilka dodatkowych informacji, jak numer telefonu czy adres e-mail. Następnie można już płacić online za zakupy – po wybraniu stosownej opcji w sklepie, należy podać swój numer telefonu i zatwierdzić transakcję w aplikacji na smartfonie (płatności Visa Mobile można na tym etapie przeprowadzić tylko w polskich sklepach on-line). To proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie (7).

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

Bibliografia:

  1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 9
  2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
  3. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 70
  4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 74
  5. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 75
  6. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 121
  7. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 8.04.2022
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx