Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2022

Zmiany cen paliw – litr benzyny za 10 zł?

Od wprowadzenia embarga na rosyjską ropę, światowe ceny paliw niezmiennie zwyżkują. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Polska. Na naszym rodzimym rynku benzyna drożeje bowiem najszybciej w całej Unii Europejskiej. Tendencję tą najlepiej obrazuje fakt wymiany pylonów na stacjach PKN Orlen na wariant mieszczący cztery cyfry. Na chwilę obecną cena paliwa oscyluje koło 8 zł. Można więc wnioskować, że przekroczenie 10 zł za litr – jest tylko kwestią czasu. Kiedy i na jak długo to nastąpi? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Ile kosztuje w Polsce paliwo?

Przyjrzyjmy się jednak cenom precyzyjniej. Otóż na chwilę obecną plasują się one następująco:

  • litr bezołowiowej PB 95 – ponad 8 zł,
  • litr PB 98 – 9 zł,
  • tanieje natomiast gaz.

Warto wiedzieć, że obecnie obowiązująca obniżka stawki VAT mocno zbija wymienione powyżej ceny. W rzeczywistości mogłyby być one znacznie wyższe.

Tendencje wzrostowe cen benzyny – 10 zł za litr?

Jak podaje niezależny portal informacyjny PKB24.pl, PKN Orlen wymienia pylony ze stacji benzynowych na czterocyfrowe. Kiedy na przedzie ujrzymy więc jedynkę? Trudno o bardziej wymowny dowód zwyżkowej tendencji cen. Smutnym, acz logicznym tego następstwem będzie rychłe przekroczenie wartości 10 zł za 1 litr benzyny.

Najważniejszym pytaniem jest więc: jak długo utrzyma się wzrostowa tendencja oraz kiedy będziemy mogli liczyć na normalizację. Niestety – tak długo, jak trwać będzie konflikt na Ukrainie, a Unia Europejska nakładać embargo na rosyjską ropę – nie ma co liczyć na choćby stabilizację jej cen, nie mówiąc już o obniżce. Potwierdza to opinia Pawła Olechnowicza, byłego prezesa Lotosu, którą wyraził w programie Studio Biznes.

„Dwucyfrowa cena za litr jest naprawdę blisko. Paliwo powyżej 10 zł jest w bezpośrednim zasięgu i myślę, że to nas czeka już niedługo” – stwierdził.

Ceny paliw w Polsce rosną najszybciej w UE

Drugą kwestią, wartą podkreślenia, jest fakt, że ceny paliw w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Wynika to z opublikowanego przez ten ostatni podmiot raportu. Stwierdza on, że od początku wybuchu wojny na Ukrainie (24 luty) do 30 maja, w Polsce najbardziej podrożała benzyna 95-oktanowa.

W przeciągu kilku ostatnich miesięcy cena wyżej wymienionej wzrosła aż o 37%. W chwili obecnej (koniec czerwca) wartość ta jest znacząco wyższa. Dla pełnego obrazu sytuacji stwierdzić należy, że ceny w Polsce rosną o ponad 10% szybciej, niż ich niemieckie, austriackie czy czeskie odpowiedniki.

Dlaczego paliwo najtańsze jest na Węgrzech?

Ze wspomnianego już powyżej raportu Unii Europejskiej wynika, że benzyna najtańsza jest na Węgrzech. Jest to związane z faktem, że UE wydłużyła temu państwu tak zwany okres przejściowy, niezbędny do płynnej zmiany dostawcy ropy naftowej – z Rosji, na państwa zachodnie. W efekcie Węgry importować będą mogły rosyjską ropę do końca 2024 r.

Czterocyfrowe pylony czy „dodatkowe informacje dla kierowców”?

Jak na początku tego artykułu stwierdziliśmy, niezależny portal informacyjny PKB24.pl donosi, że czterocyfrowe pylony pojawiły się na niektórych stacjach benzynowych Orlenu. Do sprawy odniosła się wspomniana marka. Napisała ona do redakcji „Super Expressu” następujące oświadczenie:

„Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN na dwóch MOP-ach w okolicach Łodzi testuje możliwość prezentacji na pylonach cenowych dodatkowych informacji dla kierowców. Chodzi m.in. o oznaczenia i symbole paliw zgodne z unijnymi przepisami […]”.

Podsumowanie

W świetle wymienionych powyżej argumentów widać jasno, że polskich kierowców czeka nadzwyczaj droga jesień i zima. Z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, że cena paliw nie tylko przekroczy 10 zł za litr, ale poszybuje znacznie wyżej w górę. Jeśli dodamy do tego stale rosnącą wartość węgla oraz prognozy specjalistów na temat zimowego wzrostu cen prądu – to uzyskamy już pełny ogląd bezpieczeństwa energetycznego Polski.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx