Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Zawilec japoński w ogrodzie – kiedy sadzić, kiedy przesadzać i jak uprawiać?

Zawilec japoński to roślina ogrodowa, która zachwyca zarówno swoim pięknym ulistnieniem, jak i uroczymi kwiatostanami. Jest to bylina wieloletnia lubiąca cień i półcień, dlatego wspaniale nadaje się do nieco zacienionych rejonów ogrodu, w których inne rośliny nie chcą rosnąć. Jak wygląda uprawa tej uroczej byliny ogrodowej? Kiedy ją sadzić i przesadzać? Już podpowiadamy!

Zawilce japońskie to niezwykle wdzięczne w uprawie i przepiękne byliny wieloletnie z rodziny jaskrowatych. Ojczyzną gatunku jest Japonia, jednak z powodzeniem jest on uprawiany w wielu krajach – również w Polsce – jako ogrodowa roślina ozdobna. Zawilec japoński z powodzeniem może być sadzony na rabatach, w okolicach zbiorników wodnych i pod różnego rodzaju krzewami czy drzewami. Ze względu na swój charakterystyczny porost zawilec japoński może być traktowany jako roślina okrywowa.

Zawilec japoński sadzenie i uprawa

Młode zawilce japońskie należy sadzić w cieniu lub półcieniu na początku wiosny, tak, aby roślina zdążyła wytworzyć system korzeniowy. Ziemia powinna być spulchniona. Dobrze jest także, aby zawilec japoński był sadzony w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Sama uprawa zawilca japońskiego jest stosunkowo prosta. Jest to roślina, która lubi:

  • przepuszczalne i raczej żyzne gleby,
  • o neutralnym odczynie (ewentualnie lekko kwaśnym)
  • i umiarkowanej wilgotności.

Posadzona w odpowiednim miejscu będzie szybko i bujnie się rozrastać. Warto zaznaczyć, że zawilec japoński dostępny jest w wielu odmianach i może osiągać od 60 cm do nawet 100 cm wysokości. Przykładowo odmiana Rotkappchen o pięknych różowych kwiatostanach, zaliczana do zawilców japońskich jesiennych, osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Młode zawilce niezbyt dobrze znoszą mrozy, dlatego należy osłonić je na zimę poprzez ściółkowanie czy okrywę z agrotkaniny – najlepiej zrobić to już w październiku. W kolejnych latach można je odżywiać nawozami organicznymi lub mineralnymi.

Przesadzanie zawilca japońskiego

Jak wygląda kwestia przesadzania zawilca japońskiego jesiennego? Zanim się zdecydujemy na taki zabieg, warto mieć świadomość, że zawilec japoński wytwarza dość głęboki system korzeniowy, dlatego też raz posadzony w jedno miejsce niezbyt dobrze znosi przesadzenie. Przy czym roślinę można rozmnażać przez podział kępy na wiosnę i wtedy można oddzielone sadzonki zasadzić w inne miejsce. Zawilce można również rozmnażać poprzez nasiona wysiewane do gruntu – wtedy robi się to zazwyczaj latem.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx