3 powody, dla których warto nauczyć się Power BI

Dobrze zwizualizowane dane to pierwszy krok do podejmowania dobrych decyzji biznesowych. Nowoczesne narzędzie MS Power BI pomaga firmom w tworzeniu czytelnych i atrakcyjnych opowieści opartych na danych. Zacznij przygotowywać skuteczne raporty i przenieś analitykę biznesową na wyższy poziom pod okiem doświadczonego eksperta na kursie Power BI.

Czym jest Power BI?

Narzędzie Power BI wzięło swoją nazwę od pojęcia Business Intelligence (BI) – inteligencja biznesowa. Większość dużych i nowoczesnych firm już korzysta ze sztucznej inteligencji do wspomagania podejmowania decyzji – i liczba ich będzie tylko rosła.

Każdy menedżer doświadczył kiedyś dezorientacji związanej z koniecznością podjęcia decyzji na podstawie dużej ilości danych. Dzięki Power BI możemy spojrzeć na każdy element zarówno z osobna, jak i w relacji z resztą, co pozwala podejmować lepsze decyzje. Dashboardy dopasowane do potrzeb różnych użytkowników przejrzyście i zwięźle prezentują dane, które są istotne dla podejmowanych przez nich decyzji. Nauczyć się tworzenia różnych dashboardów można na kursach Power BI.

Microsoft zapewnił wszystkie warunki, aby aplikacje takie jak Power BI były bogate w funkcje, miały podobną użyteczność i były ze sobą w pełni kompatybilne. Aplikacja Power BI została zaprojektowana do tworzenia inteligentnych wizualizacji na podstawie danych biznesowych, które wspierają użytkownika w procesie podejmowania decyzji. Power BI Pro umożliwia tworzenie graficznych wizualizacji danych, zarówno w środowisku niezależnym, jak i zespołowym, które można następnie udostępniać pracownikom.

Dodatkowo Power BI dane zbiera i analizuje dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu dane są zawsze aktualne i skutecznie wspierają proces podejmowania decyzji w każdej chwili. MS Power BI, podobnie jak Power Apps i Power Automate, jest dostępny na każdym urządzeniu i jest częścią Microsoft Power Platform.

Według firmy badawczej Gartner program Power BI już po raz 14 uzyskał tytuł lidera rozwiązań business intelligence. Umiejętność obsługiwania tego nowoczesnego narzędzia będzie cieszyła się coraz większym zainteresowaniem na rynku pracy, więc warto zainwestować swój czas w naukę na kursach Power BI prowadzonych przez doświadczonych specjalistów z branży. O przewagach tego programu w importowaniu, przetwarzaniu i wizualizowaniu danych opowiadamy w tym artykule.

#1. Możliwość importowania danych z różnych źródeł

Jednym z najczęstszych wyzwań, z którymi borykają się rozwijające się firmy to potrzeba łączenia danych pozyskiwanych z wielu źródeł. Power BI ma możliwość czerpać dane z różnych źródeł, których lista ciągle rośnie. Z łatwością więc wyeksportujemy dane z pliku Excel, Access, Sharepoint czy przestrzeni Azzure, z systemów ERP, programów księgowych, baz danych SQL czy bazy firmy Oracle itp. Możemy również podłączyć się do Google’a, popularnych mediów społecznościowych lub platformy Amazon. Oprócz oficjalnej listy Microsoft autoryzuje również inne, niezależne źródła, nazywane „certyfikowanymi łącznikami”, które są dostosowywane do potrzeb różnych organizacji.

Regularne aktualizacje zapewniają, że Power BI jest co miesiąc odświeżany. Jest to możliwe dzięki temu, że Microsoft aktywnie reaguje na sugestie społeczności Power BI – nowe propozycje funkcjonalności są poddawane pod głosowanie i wprowadzane do narzędzia.

Dzięki temu, że społeczność Power BI stale się powiększa wraz z liczbą korzystających z narzędzia firm, można mieć pewność, że kanały wsparcia technicznego będą się rozwijać, a użytkownicy będą mieli dostęp do większej liczby pomysłów, jak najlepiej korzystać z aplikacji i oprogramowania.

#2. Przetwarzanie i wizualizacja dużych ilości danych

Power BI bardzo dobrze sprawdza się przy obróbce dużych ilości danych. To narzędzie może skompresować plik 100 MB do 1 MB, co znacznie ułatwia dzielenie się informacją między różnymi zespołami lub organizacjami. Dostęp do stworzonych dashboardów mamy zarówno z poziomu serwisu internetowego, jak i z aplikacji mobilnych na iOS czy Android, które w czytelny sposób prezentują dane do podglądu. Aplikacji mobilnej dla systemu iOS obsługuje nawet skróty Siri, które umożliwiają znalezienie potrzebnych informacji za pomocą polecenia głosowego. Właściciel narzędzia, firma Microsoft stale ulepsza nawigację, przeglądanie i współpracę użytkowników, a także ułatwia korzystanie z raportów. Do bardziej zaawansowanych funkcji przyda się program Microsoft Power BI Desktop, w którym można modelować, przekształcać i wizualizować dane do woli. Kurs Power BI pomoże Ci poznać każde z tych narzędzi.

Power BI to również bardzo skuteczne narzędzie do wizualizacji zebranych danych. Do jego możliwości zaliczają się nie tylko dobrze znane wszystkim wykresy – słupkowe, liniowe, kołowe czy inne – ale również niestandardowe wizualizacje, stworzone przez społeczność specjalistów od Power BI. Każdy z tych wykresów posiada wiele opcji, które pozwalają na dostosowanie ich zachowania i sposobu prezentacji do potrzeb użytkownika. Biorąc pod uwagę przyjazne dla programistów dziedzictwo firmy Microsoft, podjęto mądrą decyzję o „otwarciu” produktu i umożliwieniu użytkownikom rozszerzania go poprzez pisanie własnych typów wykresów (lub „wizualizacji”, jak lubi je nazywać Microsoft). To bardzo duża zaleta dla firm, które mają niestandardowe potrzeby przedstawienia danych, ponieważ zawsze mogą zwrócić się do wizualizacji stworzonych przez innych specjalistów czy przygotować je samodzielnie – jak to zrobić nauczysz się na naszym kursie Power BI.

#3. Przekuwanie danych w insighty biznesowe

Power BI to kompleksowy zestaw narzędzi analitycznych, które mogą być wykorzystywane w niemal każdym dziale organizacji. Dzięki nim uzyskujemy 360-stopniowy widok na dane, a ich przejrzysta wizualizacja ułatwia analizę również specjalistom, którzy nie zajmują się analizą danych na co dzień, ale chcą podejmować decyzje, opierając się na konkretne liczby. Microsoft Power BI umożliwia łączenie, dodawanie i usuwanie zbiorów danych, co przekłada się na lepsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji biznesowych.

Dzięki Power BI wszyscy w organizacji mają dostęp do informacji w czasie rzeczywistym – i, co najważniejsze, każdy pracownik może analizować dokładnie te dane, które są mu potrzebne, bez konieczności proszenia o ich przygotowanie członków innego zespołu. Poszczególne zespoły projektowe mogą korzystać z różnych widoków danych i korygować je zgodnie ze swoimi rolami i zakresem odpowiedzialności.

Dzięki funkcji „drag and drop” pracownicy mogą szybko generować raporty dostosowane do własnych potrzeb. Z kolei opcja zagłębienia się w wizualizację danych pozwala użytkownikom wybrać i otworzyć informacje, które wyróżniają się na tle innych, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje. Wykorzystanie w Power BI zapytań w języku naturalnym zapobiega również konieczności uczenia się przez użytkowników skomplikowanego języka zapytań. Jest to szereg funkcjonalności, które zwiększają możliwości samodzielnej obsługi narzędzia. Korzystać z bardziej zaawansowanych opcji można nauczyć się na jednym z kursów Power BI.

Power BI ułatwia każdemu, niezależnie od umiejętności i roli, znalezienie potrzebnych danych – nawet z różnych źródeł danych w siedzibie firmy lub w chmurze – oraz łatwą analizę i tworzenie pięknych raportów. Dzięki intuicyjnemu, dostosowywanemu interfejsowi, każdy, kto zna program Excel lub PowerPoint, może od razu przystąpić do pracy z Power BI.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx