Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. O czym warto wiedzieć?

W Polsce zaczyna się kolejny etap cyfryzacji telewizji. DVB-T2 to standard sygnału telewizji naziemnej drugiej generacji. Warto wiedzieć, że nie wszystkie telewizory są do niego przystosowane. Być może konieczne będzie dokupienie dekodera. Podpowiadamy, jak przygotować się na nadchodzącą zmianę.

Digital Video Broadcasting, czyli w skrócie DVB-T, był nowością i przełomem technologicznym na początku XXI wieku. Jednak z biegiem lat i zapotrzebowaniem na nowsze technologie podjęto próby wdrożenianowszego i efektywniejszego rozwiązania, czyli standardu drugiej generacji – DVB-T2.

Większe możliwości – lepsza jakość obrazu i dźwięku

Od drugiego półrocza 2022 w Polsce telewizory będą odbierały sygnał naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Warto wcześniej upewnić się, czy posiadany telewizor jest na to przygotowany. Jeśli nie ma wbudowanego tunera, konieczne jest dokupienie zewnętrznego dekodera, ewentualnie wymiana odbiornika na nowszy model. Na szczęście niektórzy producenci, jak np. Samsung, od dawna przygotowywali się na nadchodzące zmiany i wszystkie modele wyprodukowane od 2018 r. oraz część od 2015 r. będą bez problemu odbierać obraz w nowym standardzie.

Czym dokładnie jest nowy standard? Jakie są jego cechy? DVB-T2 oferuje widzom przede wszystkim udoskonaloną jakość transmisji, w co wlicza się zdecydowanie lepsza jakość dźwięku, a także obrazu. Będzie także większy zakres kanałów do wyboru i spersonalizowane udogodnienia w postaci dodatkowych usług. Nowy standard potrafi kodować obrazy przy wykorzystaniu technologii High Efficienty Video Coding (HEVC). Widz dzięki cyfryzacji telewizji będzie miał możliwość korzystania z większej ilości programów.

Upscaling a nowy system nadawania telewizji naziemnej – cecha inteligentnych telewizorów

Osoby bardziej wymagające mogą zastanawiać się czy upscaling w telewizorach do rodzielczości 4K i 8K w kontekście zmiany standardu sygnału telewizji naziemnej zapewnią najwyższą jakość obrazu? Nowy standard DVB-T2 pozwala na odbiór jeszcze lepszego obrazu i dźwięku, a inteligentne telewizory najnowszej generacji zwiększają rozdzielczość nawet do zbliżonej do 8K.

W przypadku tych użytkowników, którzy decydują się na wymianę swojego starego urządzenia na nowszy model, który będzie obsługiwał standard DVB-T2/HEVC, warto, aby wybrali ten, który oferuje co najmniej rozdzielczość 4K. Telewizory 4K mają znacznie więcej pikseli niż zwykłe odbiorniki Full HD. To zaś sprawia, że odbierany obraz jest jeszcze bardziej szczegółowy i żywy, co przekłada się na lepsze wrażenia wizualne.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być telewizor 8K, który zapewnia czterokrotnie większą rozdzielczość niż ta, która jest w odbiornikach 4K. Obraz jest w tym przypadku jeszcze bardziej wyostrzony, wyraźny i szczegółowy. Wynika to z faktu, że są w nim aż 33 miliony maleńkich pikseli, które sprawiają, że to, co oglądamy na ekranie, wydaje się bardziej rzeczywiste.

Upscaling w telewizorach Samsung poradzi sobie z ulepszeniem obrazu. Samsung wprowadził nawet w oferowanych modelach 8K nowoczesną, własną technologię inteligentnego skalowania, która potrafi rozpoznawać szeroką gamę cech wyświetlanych treści, porównywać ze wzorcami, klasyfikować i stosować algorytmy, które zagwarantują najwyższą jakość.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx