Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Śni Ci się wojna? Spokojnie, wojenne koszmary nie muszą oznaczać najgorszego!

Ludzie od wieków wierzyli, że to co nam się śni, ma duże znaczenie i że sny mogą sygnalizować pojawienie się jakichś problemów lub nawet ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Podobnie traktowane są sny o wojnie, szczególnie gdy pojawiają się w czasie, gdy tuż przy granicy z Polską toczy się konflikt zbrojny. Takie koszmary budzą lęk i przerażenie, ale czy rzeczywiście mogą oznaczać, że grozi nam wojna?

Polakom coraz częściej śni się wojna

Sen o wojnie miewa coraz więcej osób, o czym świadczy ogromny wzrost liczby wyszukiwań jego znaczenia w popularnych sennikach internetowych. Sięgają do nich nawet pragmatycy, którzy zdają sobie sprawę, że nocne wizje mogą być jedynie echem obrazów widzianych w telewizyjnych relacjach z wojny na Ukrainie. Wojenne koszmary są bowiem zwykle bardzo sugestywne – wielu osobom śnią się spadające bomby, naloty samolotowe, ostrzały artyleryjskie ich domów rodzinnych, czy też tłumy uciekających ludzi. Niektórzy widzą nawet w snach śmierć swoją lub swoich bliskich. Takie wizje potrafią wybudzić człowieka w środku nocy i wywołać atak paniki. Sny o wojnie na długo też zapadają w pamięć i powodują wszechogarniające poczucie strachu i niepewności.

Czy sen o wojnie jest proroczy?

Sny o wojennej tematyce budzą przerażenie, ponieważ mogą okazać się prorocze. Choć niektórzy podchodzą do nich sceptycznie, faktem jest, że istnieją ludzie, którzy w snach widzą przyszłe wydarzenia. Każdy chyba słyszał o słynnym proroku Nostradamusie, żyjącym w XVI w. we Francji, który swoje przepowiednie spisywał w formie rymowanych czterowierszy na podstawie właśnie wizji sennych. Inne ciekawe przykłady osób mających sny prorocze przytacza także portal sennik.us. Mało kto wie, że miał je nawet prezydent USA Abraham Lincoln, który widział w śnie swoją śmierć i rzeczywiście niedługo potem został zastrzelony.

Czy w takim razie, sen o wojnie może oznaczać, że wkrótce ogarnie ona nasz kraj i znajdziemy się w centrum działań zbrojnych? Niekoniecznie, ponieważ zdolność do prekognicji (jest to rodzaj zdolności jasnowidzenia) mają tylko niektóre osoby, zazwyczaj o silnie wykształconej intuicji. Ponadto sen proroczy można różnie interpretować – dosłownie lub symbolicznie, a nawet odwrotnie. Warto tutaj wziąć pod uwagę np. sposób tłumaczenia snów przez starożytnych Egipcjan. Twierdzili oni, że w rzeczywistości sny „sprawdzają się” na odwrót, a więc jeśli śni nam się np. choroba, będziemy tak naprawdę cieszyć się doskonałym zdrowiem.

O czym może świadczyć sen o wojnie?

Sny o wojnie nie zawsze muszą coś znaczyć. Tak jak wspomnieliśmy na początku, mogą być one jedynie odzwierciedleniem tego, co się dzieje w naszym umyśle. Jeśli intensywnie myślimy o wojnie, choćby wskutek częstego czytania wiadomości o działaniach wojennych w innym kraju, konsekwencją tego mogą być właśnie wizje senne na ten temat. Nocą nasz mózg bowiem porządkuje zebrane w ciągu dnia informacje i zwykle te dominujące potem „wyświetla” w naszych marzeniach sennych.

Jeśli sen o wojnie pojawił się raz, nie powinien budzić większego niepokoju. Co innego, jeżeli nęka nas często i przez to zaburza spokój wewnętrzny. Wówczas warto zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Według sennika wojna we śnie może oznaczać m.in. problem w relacjach z bliskimi. Wojna jest przecież symbolem konfliktu i dlatego może pojawiać się w wizjach sennych jako odzwierciedlenie naszych negatywnych emocji związanych np. z napiętymi stosunkami z partnerem, rodzicami lub współpracownikami. Być może jednak chodzi o jakiś nasz wewnętrzny konflikt, z którym nie możemy sobie poradzić na jawie. Wojna budzi także lęk, dlatego np. sen o ucieczce przed działaniami wojennymi może oznaczać, że czegoś się boimy – być może podjęcia jakiejś ważnej decyzji, a może konsekwencji jakiegoś czynu.

Sen o wojnie nie musi oznaczać, że stanie się coś złego!

Choć ogólnie sny o wojnie kojarzą się w negatywny sposób, nie zawsze muszą oznaczać, że wkrótce spotka nas jakieś nieszczęście. Warto pamiętać, że każda wojna kiedyś się kończy i można ją nie tylko przegrać, ale też wyjść z niej zwycięsko. Wizje senne o tematyce wojennej warto więc traktować bardziej jako rodzaj ostrzeżenia przed możliwymi zmianami, które jednak nie muszą dotyczyć bezpośrednio nas i wiązać się z zagrożeniem. Na pewno można się też zastanowić, czy wojna ukazująca nam się we śnie nie ma związku z jakimś konfliktem toczącym się w nas lub w który jesteśmy zaangażowani. Jeśli tak, warto postarać się go rozwiązać – wówczas pozbędziemy się negatywnych emocji, a więc w konsekwencji także koszmarów sennych o wojnie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx