Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Odpowiednie oświetlenie hali przemysłowej kluczem do komfortowej pracy

Oświetlenie hali przemysłowej, magazynowej oraz produkcyjnej jest elementem, od którego zależy eksploatacja obiektu, ale także efektywność pracy pracowników. Każdy rodzaj hali przemysłowej wymaga innego rodzaju oświetlenia. Inaczej musi być oświetlona hala przemysłowa, logistyczna, a także produkcyjna. Dlatego wybierając oświetlenie przemysłowe, zwróć uwagę na to, jakie są wymagania dla poszczególny rodzajów hal.

Oświetlenie hali przemysłowej, magazynowej oraz produkcyjnej jest elementem, od którego zależy eksploatacja obiektu, ale także efektywność pracy pracowników.  Każdy rodzaj hali przemysłowej wymaga innego rodzaju oświetlenia. Inaczej musi być oświetlona hala przemysłowa, logistyczna, a także produkcyjna. Dlatego wybierając oświetlenie przemysłowe, zwróć uwagę na to, jakie są wymagania dla poszczególny rodzajów hal.

Co należy wziąć pod uwagę, oświetlając halę produkcyjną?

Wymagania dotyczące oświetlania hali produkcyjnej zawarte są w normie PN-EN 12464-1:2011. Zgodnie z nią poziom natężenia oświetlenia oraz rodzaj jego rozproszenia w miejscu pracy, nie powinny działać niekorzystnie na wzrok. Nie może powodować także rozproszenia, zwłaszcza wśród pracowników, którzy pracują manualnie. Wybierając oświetlenie, możesz zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Możesz zastosować oświetlenie liniowe lub lampy typu High – Bay.  Czym różnią się od siebie? W oświetleniu liniowym każda linia znajduje się w pobliżu kolejnej, dzięki temu każdy metr kwadratowy hali jest doświetlony. Doskonale sprawdzą się oprawy przemysłowe LED hermetyczne lub ze świetlówkami. Natomiast lampy high-bay rozpraszają światło po okręgu.

Jakie oświetlenie przemysłowe należy zastosować na hali magazynowej, aby uniknąć błędów?

Natężenie światła na halach magazynowych nie powinno spadać poniżej 100 – 200 luksów. Z kolei w miejscach, w których wykonywane są czynności wymagające większej precyzji, oświetlenie może wynosić nawet 300 luksów. Wyższy poziom oświetlenia także nie zakłóci oraz nie utrudni pracy. Sprawi, że pracownik szybciej dostosuje się do zmiany światła po przejściu z biura na halę magazynową. Wybierając oprawy przemysłowe, pamiętaj o dostosowaniu ich do norm obowiązujących dla hal magazynowych. Najważniejszymi z nich są: PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie oraz PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie zawierająca kryteria określenia wymagań dotyczących wymagań oświetlenia.

Czy na hali przemysłowej lepsze będzie oświetlenie sztuczne, czy naturalne?

Według przepisów na hali przemysłowej mogą zostać zastosowane dwa rodzaje źródeł światła: sztuczne i naturalne. Kiedy można zastosować sztuczne, a kiedy naturalne? Oświetlenie przemysłowe naturalne jest wykorzystywane, jeśli pracownicy pracują na hali około 4h dziennie. Taki obiekt jest doświetlany światłem za pomocą pasm okiennych lub świetlików dachowych. Natomiast oświetlenie sztuczne jest wykorzystywane na halach przemysłowych, w których światło musi być emitowane cały czas.

Niezależnie od tego, jaką halę chcesz oświetlić, nie jest to najłatwiejszym zadaniem, dlatego, że nie jest to miejsce, w którym da się idealnie zaprojektować oświetlenie. Warto dostosować oprawy przemysłowe do obowiązujących norm, dzięki temu światło nie będzie oślepiało pracowników podczas pracy. Decydując się na montaż nowoczesnego oświetlenia w magazynie, można zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx