Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Rodzaje lokat bankowych

Chcesz, by Twoje oszczędności przyniosły bezpieczne i pewne zyski? Sięgnij po lokatę bankową. W artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje lokat. Podpowiemy także, który z nich okaże się dla Cie-bie najlepszym wyborem.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków. Aby osiągnąć maksymalne korzyści ze zdeponowania środków w banku, warto dostosować parametry produktu do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Jakie są rodzaje lokat i który z nich przyniesie Ci najwięcej korzyści?

Rodzaje lokat bankowych — długoterminowe i krótkoterminowe

Podstawowym kryterium podziału lokat bankowych jest długość trwania okresu lokacyjnego. Lokaty krótkoterminowe to te trwające nie dłużej niż 12 miesięcy, długoterminowe — powyżej 12 miesięcy. Zanim wybierzesz najlepszą dla siebie lokatę, zastanów się więc, na jaki okres chcesz zdeponować pieniądze w banku. Dlaczego to tak ważne? W przypadku większości lokat (wyjątkiem są lokaty progresywne, o których przeczytasz w kolejnych akapitach) zerwanie umowy przed terminem skutkuje bowiem utratą wszystkich wypracowanych zysków. Choć taką konstrukcję można postrzegać jak wadę, warto spojrzeć na nią także z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką, zdeponowanie oszczędności w banku pozwoli ochronić je przed przypadkowym roztrwonieniem. Wizja utraty zysków będzie bowiem skuteczną motywacją, aby zostawić je w spokoju i pozwolić im na siebie zarabiać.

Rodzaje lokat terminowych

Biorąc pod uwagę dodatkowe parametry (np. konstrukcję oprocentowania, walutę lokaty, sposób założenia depozytu czy możliwość zdeponowania określonych środków pieniężnych) możemy wyróżnić dodatkowe rodzaje lokat krótkoterminowych i długoterminowych. Są to:

  • lokaty walutowe,
  • lokaty progresywne,
  • lokaty na nowe środki,
  • lokaty przez internet, telefon czy lokaty w oddziale.


Poniżej omówimy specyfikę każdej z nich.

Lokaty walutowe

Lokaty walutowe to lokaty terminowe prowadzone w innej niż polska walucie: dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich. Mogą przybierać formę zarówno krótko-, jak i długoterminową. Zysk z lokaty walutowej zależy nie tylko od wartości oprocentowania, ale także od wahań kursów walut.

Dla kogo lokata walutowa?

Lokaty walutowe spełnią oczekiwania osób, które pobierają wynagrodzenie, alimenty, emeryturę czy rentę lub mają oszczędności w obcej walucie.

Lokaty progresywne

Lokata progresywna jest szczególnym rodzajem lokaty terminowej. Jeśli sięgniesz po taki instrument, z każdym miesiącem trwania umowy oprocentowanie, a co za tym idzie – także Twoje zyski są coraz wyższe. Co ważne — wcześniejsze zerwanie umowy lokaty progresywnej nie skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. Instytucja finansowa z reguły wypłaca deponentowi odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania lokaty (choć to ogólna zasada, nie jest standardem we wszystkich instytucjach finansowych. Zanim sięgniesz po lokatę progresywną, koniecznie zweryfikuj tę kwestię).

Dla kogo lokata progresywna?

Lokata progresywna to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdeponować oszczędności na lokacie, ale obawiają się, że konieczność wcześniejszego wycofania pieniędzy pozbawi je wszystkich wypracowanych zysków.

Lokaty na nowe środki

Lokata na nowe środki to tradycyjna lokata terminowa, z reguły krótkoterminowa. Na lokacie terminowej możesz umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Co to oznacza w praktyce? Każda instytucja finansowa stosuje własną definicję tego określenia. Oto przykład zaczerpnięty ze strony internetowej Santander Consumer Banku. Wg SCB nowe środki to środki deponowane ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku wg stanu na 22.03.2022 r.

Dla kogo lokata na nowe środki?

Lokata na nowe środki będzie doskonałym wyborem dla osób, które szukają lokat z promocyjnym, wysokim oprocentowaniem i — co najważniejsze — spełniają wskazane przez bank wymogi dotyczące nowych środków.

Lokaty przez internet lub telefon

Lokaty przez internet lub telefon to lokaty, które możesz założyć, logując się do systemu bankowości internetowej przez aplikację mobilną lub infolinię. Bez wychodzenia z domu, wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla kogo lokata przez internet lub telefon?

Lokaty przez internet i telefon to lokaty dedykowane osobom ceniącym komfort oraz nowoczesne bankowanie według własnych zasad.

Lokata terminowa pozwala ochronić pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji i wygenerować bezpieczne, pewne zyski. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, a następne wybrać produkt, który precyzyjnie na nie odpowie.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx