Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

7 lutego 2023

Ostrza a skalpele chirurgiczne – jaka jest różnica?

Skalpele, a także ostrza chirurgiczne, stanowią element niezbędnego wyposażenia szpitali, gabinetów zabiegowych oraz służb ratunkowych. Pozwalają one na cięcie skóry, powięzi czy mięśni. Czym jednak różnią się te dwa wyroby? I czym się one charakteryzują? Wszystkiego dowiesz się w tym wpisie!

Skalpele chirurgiczne i ostrza – różnica

Chirurdzy stosują w swej codziennej pracy zarówno skalpele chirurgiczne, jak i ostrza – wykorzystują je do nacinania tkanek oraz szwów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, z tego, że skalpel i ostrze nie oznaczają tego samego.

Skalpel chirurgiczny stanowi jedno z najwcześniej powstałych narzędzi chirurgicznych. To narzędzie, które ewoluowało na przestrzeni wielu tysiącleci – dzisiaj możemy w nim dostrzec dodatkowe zabezpieczenia oraz bardzo ostrą powłokę. Skalpel to jedno z najważniejszych narzędzi chirurgów, które stało się wręcz swego rodzaju symbolem ich zawodu.

Skalpel, znany także jako nóż chirurgiczny, składa się z uchwytu, zwanego rękojeścią, które pozwala na pewne złapanie narzędzia i wykonanie precyzyjnego cięcia. Drugą jego część stanowi ostrze, które wpływa na precyzję tnącego ruchu.

I właśnie na tym polega różnica między tymi dwoma wyrobami medycznymi – ostrze chirurgiczne jest częścią skalpela. Występuje ono w wielu rozmiarach oraz kształtach, aby medyk mógł wybrać odpowiednią krawędź tnącą do danego zabiegu.

Użycie skalpela posiadającego odpowiednio ostre ostrze ma bardzo duży wpływ na sukces całej procedury medycznej. Właśnie z tego powodu placówki medyczne powinny się zaopatrywać w wysokiej jakości instrumenty medyczne. Skalpele i ostrza, które sprawdzą się nawet przy najbardziej wymagających zabiegach znajdziesz na http://eplaster.pl/pl/c/Ostrza-i-skalpele-Pesety/69.

Skalpel chirurgiczny – charakterystyka

Skalpel chirurgiczny charakteryzuje się małym rozmiarem, jednak pełni ważną rolę podczas zabiegów, takich jak biopsje czy sekcje. Ostry nożyk o jednostronnym ostrzu służy do wykonywania cięć. Dostępne są wersje jednorazowe, jak i wielorazowe.

Skalpel chirurgiczny jednorazowy

Skalpele chirurgiczne jednorazowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem – wymienia się je po każdym użyciu, co niweluje ryzyko przenoszenia drobnoustrojów. Ponadto, jednorazowe instrumenty medyczne są jałowe, dzięki czemu są natychmiastowo gotowe do użycia. Nie występuje tutaj konieczność sterylizacji, co ogranicza koszty związane z zakupem płynów do dezynfekcji czy odpowiedniej wanienki.

Jeśli placówka medyczna chce się zaopatrywać w narzędzie jednorazowe, musi ona pamiętać o regularnym dokonywaniu zamówień. Ponadto, ten wybór wiąże się z wyższymi kosztami w przeliczeniu na liczbę zabiegów.

Skalpel chirurgiczny wielorazowy

Wielorazowe narzędzia chirurgiczne wyróżniają się niską ceną w przeliczeniu na ilość zabiegów. Warto się na nie zdecydować, jeśli placówka posiada sterylizator. Ponadto, skalpele chirurgiczne wykonane z wysokiej jakości materiałów nadają się do użytku przez długi czas – te stworzone ze stali nierdzewnej zapewniają, że po sterylizacji nie dojdzie do korozji.

Takie skalpele muszą być jednak przechowywane we właściwy sposób – należy im zapewnić suche, czyste miejsce i chronić je przed działaniem promieni słonecznych. Konieczne jest konserwowanie i regularne sprawdzanie ich stanu. Ponadto, zanim chirurg ich użyje, muszą być one odpowiednio przygotowane.

Ostrza chirurgiczne – charakterystyka

Ostrze chirurgiczne to krawędź tnąca w skalpelu – dostępne są wyroby o różnych kształtach. Ostrze o lekko zakrzywionej krawędzi tnącej służy do głębokiego cięcia tkanych miękkich, a narzędzie o długiej, zwężającej się krawędzi wzdłuż przeciwprostokątnej, sprawdza się przy płytkich, precyzyjnych i krótkich cięciach. A do przecinania szwów wykorzystuje się małe, spiczaste ostrze w kształcie półksiężyca.

Warto pamiętać, że jakość ostrza zależy od materiału, z jakiego zostało ono wykonane, a także od technologii szlifowania krawędzi tnącej. Obecnie najczęściej wykonywane są one ze stali hartowanej, nierdzewnej lub wysokowęglowej. Oprócz tego, dostępne są ostrza stworzone z tytanu czy ceramiki.

Co ciekawe, na wybór materiału ostrza chirurgicznego wpływa również rodzaj procedury, jaką wykonuje chirurg. Przykładowo, nie można użyć ostrzy ze stali podczas rezonansu magnetycznego – przyciągałyby one magnesy i mogłyby zniekształcić obraz.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx