Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Izolacja fundamentów – dlaczego jest taka ważna?

Izolacja powierzchni ścian fundamentowych jest gwarancją ich trwałości i wytrzymałości przez lata. Hydroizolacja pozwala na ochronę fundamentów przed wilgocią, która może być groźna dla całej konstrukcji budynku. Czy wiesz, jak przebiega izolacja pozioma fundamentów, a na czym polega izolacja pionowa i jak przebiega cały proces? Jak tworzy się ocieplenie fundamentów i dlaczego to takie ważne?

Izolacja fundamentów – czym jest?

Izolacja, zwana także hydroizolacją, to nic innego jak zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią. Przeprowadza się ją przy fundamentach, dzięki czemu są one doskonale oddzielone od szkodliwego działania wilgoci czy wód gruntowych. Aby izolacja przeprowadzona została prawidłowo, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiałów izolacyjnych, które stosowane są do zabezpieczenia struktury fundamentów. Izolację przeciwwilgociową warto wykonać zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w budynkach, które już istnieją. Pozioma i pionowa izolacja fundamentów również pozwoli na zabezpieczenie ich powierzchni i o wiele dłuższą żywotność. Pionowa i pozioma izolacja fundamentów jest gwarancją pełnego zabezpieczenia przed niszczeniem, zwłaszcza w połączeniu z różnymi metodami ocieplenia fundamentów.

Jak przebiega izolacja przeciwwodna

Nie każdy wie, że to właśnie hydroizolacja budynku jest gwarantem jego trwałości i wytrzymałości. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego systemu izolacji, a także wzięcie pod uwagę typu istniejących fundamentów. W przypadku gruntów przepuszczalnych najlepiej sprawdza się izolacja przeciwwilgociowa. Kiedy jednak grunty są nieprzepuszczalne, a poziom wód gruntowych jest wysoki, konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Wykorzystywane są do tego celu różne materiały – papy, folie czy lepiki, a także wodoszczelny beton.

Izolacja pionowa fundamentów

Izolacja pionowa fundamentów jest umieszczana na pionowej powierzchni ściany. Dla najlepszej skuteczności powinna być stosowana z izolacją poziomą, bo tylko wówczas możemy być pewni, że ochrona przed podciąganiem wilgoci jest pełna. Pierwszym krokiem jest przygotowanie fundamentów poprzez dokładne ich oczyszczenie, usunięcie wszelkich ubytków czy nieszczelności. Kolejnym krokiem jest wykonanie poziomej izolacji fundamentów na ławie fundamentowej, przy wykorzystaniu mas mineralnych, zwykle w dwóch warstwach. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie ścian fundamentowych, co ma na celu zwiększenie przyczepności i odporności ścian. Następnie wykonuje się izolację pionową ścian fundamentowych, do których nierzadko stosuje się specjalne wkładki zbrojące. Następnym krokiem jest wykonanie izolacji cieplnej z wykorzystaniem styropianu. Na koniec pozostaje izolacja pozioma na ścianie fundamentowej i zasypanie fundamentów. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx