Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jak odnowić zardzewiałe ogrodzenie? Podpowiadamy!

Ogrodzenie to jedna z wizytówek posesji. Na pewno nie robi jednak dobrego wrażenia, gdy jest zardzewiałe. Na szczęście nie musi to oznaczać konieczności wymiany przęseł. Często wystarczą wiaderko farby i odrobina zaangażowania. Sprawdź, jak przeprowadzić renowację ogrodzenia metalowego.

Renowacja ogrodzenia metalowego – najpierw czyszczenie

Renowacja ogrodzenia metalowego nie jest trudna, ale może być pracochłonna. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie powierzchni. Oznacza to konieczność dokonania bardzo dokładnych oględzin, a następnie usunięcia łuszczących się powłok malarskich oraz ognisk rdzy. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, które mogły zostać uszkodzone w sposób mechaniczny. Dochodzi wówczas do naruszenia powłoki ochronnej, w efekcie czego do metalu docierają woda i tlen. To wszystko prowadzi do rozwoju korozji. 

Rdzę najczęściej usuwa się mechanicznie. Najszybciej zrobisz to za pomocą szlifierki lub wiertarki uzbrojonej w drucianą ściernicę szczotkową. Jeśli nie pozwala na to kształt ogrodzenia, rdzę należy usunąć ręcznie, używając np. drucianej szczotki. Odpowiednim rozwiązaniem przy dużej ilości rdzy może być też piaskowanie. Wymaga to jednak pomocy fachowca, a przęsło trzeba zdemontować.

renowacja zardzewiałego ogrodzenia za pomocą farby

Renowację zardzewiałego ogrodzenia metalowego należy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia. Niezbędne jest usunięcie luźnych powłok malarskich i ognisk korozji.

Przygotowanie do malowania ogrodzenia

Czyszczenie powinno doprowadzić do usunięcia przynajmniej większości rdzy z ogrodzenia. Następnie należy odpylić całą powierzchnię, oczyścić ją i odtłuścić. Można do tego użyć benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika. Starą powłokę malarską można pozostawić, jeśli jest w dobrym stanie, ale przed malowaniem należy ją zmatowić – pomoże to uzyskać właściwą przyczepność farby. Przed rozpoczęciem malowania trzeba się również upewnić, że panują do tego odpowiednie warunki – umiarkowana temperatura i wilgotność. Należy też sprawdzić prognozę pogody, by mieć pewność, że deszcz nie zniweczy Twojej pracy!

Jaką farbę na rdzę do ogrodzenia metalowego wybrać?

Następnym krokiem jest malowanie. Czym pomalować zardzewiały płot? Dobór właściwych produktów jest w tym przypadku bardzo ważny. „Zwykła” farba nie powstrzyma bowiem rozwoju korozji, w związku z czym ogrodzenie po malowaniu bardzo szybko znowu będzie się nadawać do renowacji. Niezbędne jest zastosowanie produktu o właściwościach antykorozyjnych. Można go wykorzystać tylko w roli podkładu, a następnie nałożyć farbę dekoracyjną. Obecnie coraz częściej można jednak znaleźć także farby o właściwościach dekoracyjno-ochronnych, które nie wymagają stosowania specjalnego podkładu. Warto postawić na gruntoemalię do metalu, która nie wymaga też wcześniejszego gruntowania. Dzięki temu proces renowacji ogrodzenia metalowego jest jeszcze prostszy, a jego rezultaty trwałe.

Farba do ogrodzenia na rdzę może mieć różny skład i właściwości. Do renowacji ogrodzeń metalowych używa się np. farb ftalowych, chlorokauczukowych czy poliuretanowych. Najwygodniejsze w stosowaniu są jednak farby wodorozcieńczalne (np. akrylowe). Łatwo się je nakłada i nie zawierają szkodliwych substancji. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne zarówno dla malującego, jak i dla środowiska. Są idealne dla amatorów, którzy chcą samodzielnie odnowić swoje ogrodzenie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx