Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 października 2023

Joga i medytacja – historia, pochodzenie, praktyka

Joga to jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej, który zajmuje się każdym związkiem pomiędzy ciałem a umysłem. Poza hinduizmem, techniki jogiczne zostały zaadaptowane do innych religii dharmicznych, m.in. buddyzmu i dźinizmu. Jogini uważają, że poprzez zachowanie dyscypliny duchowej, czyli medytację, odpowiedni trening ciała (ascezę) oraz przestrzeganie zasad etycznych, możemy rozpoznać naturę rzeczywistości. Według naukowców najstarsze ślady związane z jogą zostały znalezione na terenach związanych z pierwszymi miastami doliny Indusu, których rozkwit przypadał na lata 2300 – 1500 p.n.e. 

Jako że praktyki związane z długotrwałą medytacją były dla wielu osób uciążliwe, bardzo rozwinęła się hathajoga, którą w krajach zachodnich utożsamiamy z ćwiczeniami fizycznymi i umysłowymi uprawianymi dla zdrowia. 

Pierwszy traktat, który został w całości poświęcony jodze, powstał ok. III wieku p.n.e. Bhagawadgita to dialog pomiędzy awatarem Wisznu Kryszną a przywódcą armii Ardźuną. Jest to etyczny dyskurs o bezsensownym przelewaniu krwi, a sama księga ma charakter dydaktyczny.

Główn nurty Jogi

  • buddhijoga – joga rozumu,
  • dźnanajoga – joga wiedzy,
  • karmajoga – joga czynu,
  • bhaktijoga – joga miłości i pobożności,
  • dhjanajoga – joga medytacji,
  • sannjasajoga – joga wyrzeczenia. 

Wszystkie nurty można sprowadzić do trzech głównych aktywności człowieka, czyli działania, myślenia i emocji. 

Joga – książki, które warto przeczytać

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele książek o jodze, które pozwalają lepiej zrozumieć jej założenia. Zawarte w nich informacje są przedstawiane w przystępny sposób, łatwy do zrozumienia nawet dla osoby początkującej. Są to pozycje, które zajmują się zarówno jogą w jej aspekcie fizycznym, jak i medytacją, odnajdywaniem spokoju i harmonii w życiu. 

Na samym początku dowiesz się jakie są zalety uprawiania jogi. Wpływa ona pozytywnie na wiele aspektów naszego organizmu, co dla wielu osób może być zaskakujące. Osoba uprawiająca regularnie jogę czuje się bardziej odprężona, ma lepszy nastrój oraz niższy poziom stresu. Dodatkowo ćwiczenia regulują poziom ciśnienia krwi, mogą też łagodzić objawy bóli menstruacyjnych i poprawiać odporność. Oczywistą zaletą jest poprawa naszej postawy ciała i jego elastyczności, a także koordynacji ruchowej. 

Książki, które poprawią Twoją kondycję oraz pozytywnie wpłyną na spokój ducha i postrzeganie świata, są bardzo popularne i często wybierane przez czytelników. Jedną z najchętniej wybieranych pozycji jest „Buddyjska tantra dla współczesnego człowieka”, która pokazuje, że buddyzm nie musi się nam kojarzyć tylko z ascetycznymi mnichami. Tytułem, który nawiązuje do świadomości ciała oraz medytacji, jest „Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka”. Książka „Joga dla ciała, oddechu i umysłu. Program przywracania równowagi życiowej” pokazuje wielowymiarowość jogi. Zawarte są w niej nie tylko podstawowe elementy praktykowania jogi (pozycje, medytacja, ćwiczenia oddechowe), ale również najważniejsze koncepcje filozoficzne oraz sposoby leczenia za pomocą jogi. 

Wybierz jedną z wielu książek poświęconych jodze, w zależności od tego, czego oczekujesz. Szeroki wybór tytułów pozwala spokojnie zgłębić wiedzę i poznać jogę od podstaw. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx