Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Konstrukcje stalowe – jak wygląda ich montaż?

Stalowy szkielet to podstawa tworzenia hal produkcyjnych, magazynów oraz obiektów przemysłowych. Dzięki postawieniu metalowej konstrukcji, można w bardzo szybki sposób oddać budynek do użytku. I to bez konieczności czasochłonnych prac wykończeniowych, jakie występują w tradycyjnych obiektach. Konstrukcje ze stali są łatwe do rozprowadzenia, a ich precyzyjne wykonanie pozwala z dużą dokładnością dobierać elementy wyposażenia budynku na długo przed zakończeniem budowy. Zamawianie okien, bramy czy drzwi przed montażem konstrukcji nie jest niczym dziwnym w tego typu inwestycji.  

Jak wygląda łączenie elementów stalowych? 

Ważnym aspektem stawiania konstrukcji jest dobranie odpowiedniego gatunku stali. Jest to stop, który można spotkać w kilkunastu odmianach. Dzięki łatwości formowania, można dość szybko stworzyć pożądane kształty elementów – niezależnie czy są to belki, kolumny czy kształtowniki. W tym wypadku technologia jest dość dobrze znana i może być z powodzeniem wykorzystana przez projektantów konstrukcji. 

Największym kłopotem może okazać się łączenie stalowych części. Scalanie dwóch elementów, chociaż są złożone z tego samego materiału, nie jest proste. Podczas procesu spawania mogą występować niekorzystne zjawiska, takie jak odpryski. Zdarzają się też sytuacje, w których spoina nie odznacza się dużą trwałością i różni się od litych elementów. 

Dużo zależy od doświadczenia wykonawcy, który tworzy konstrukcje stalowe Spot-On Welding. Jeśli jest profesjonalistą, to takie sytuacje należą do rzadkości – można zaufać mu w wielu kwestiach, ponieważ dla renomowanej firmy najważniejsza jest jakość.

Jakie metody są wykorzystywane przy montażu konstrukcji ze stali? 

Sam montaż wymaga opracowania projektu. Jest to dokument obejmujący różne aspekty budowy, w tym niezbędne pozwolenia na stawianie obiektu, zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy czy przygotowania terenu pod budowę. Do ważnych zagadnień należy także wybranie metody montażu. Stawianie hal i konstrukcji ze stali opiera się tak naprawdę na kilku sprawdzonych sposobach: 

  • instalacji z pojedynczych elementów, 
  • wykorzystania metody blokowej, 
  • użycia metody nasuwania, 
  • instalacji metodą potokową. 

Do stawianie hal produkcyjnych i magazynów najlepiej nadaje się metoda blokowa i złożona z pojedynczych elementów. Celem tych wszystkich metod jest ustawienie i wypoziomowanie konstrukcji zgodnie z prawami geodezji. Jednocześnie jest to tylko jeden z etapów tworzenia całego projektu, który jest wykonywany na samym początku.  

Etapy instalacji zaawansowanych konstrukcji stalowych 

Pierwszym etapem łączenia konstrukcji jest ich scalanie oraz łączenie w podgrupy. Wynika to ze złożoności samych projektów i poszczególnych elementów. Wszystkie działania są podporządkowane pod plan pracy, który obejmuje wszystkie wytyczne, jakie są zawarte w projekcie. Jeśli występują usterki lub pewne defekty w elementach konstrukcyjnych, to są one także uwzględniane – potem jest czas na ich poprawienie. 

Dopiero, gdy każda część ma swoje właściwe miejsce, można przystąpić do kolejnej fazy. Pogrupowane belki czy kształtowniki są łączone metodą spawania. Najczęściej wykorzystuje się metodę MAG lub spawanie za pomocą łuku elektrycznego. Do tego celu używa się najbardziej sprawdzonego sprzętu, który może sprostać trudnym warunkom wykonywania spawu. Odpowiednio wyszkoleni pracownicy tworzą spoiny, które muszą wytrzymać naprężenia i inne siły, jakie działają na konstrukcje stalowe.  

Ostatnie etap obejmuje proces śrutowania. Jest to oczyszczanie powierzchni, która musi mieć odpowiednią chropowatość. Dzięki temu może lepiej przyjąć preparaty zwiększające ochronę antykorozyjną, wielowarstwową powłokę lakierniczą, a w końcu farbę. Jeśli konstrukcja jest w ten sposób zabezpieczona, to może wytrzymać wiele lat, zanim będzie wymagała dogłębnej konserwacji. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx